BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дванаест руско-европских филмова које морате видети

Дванаест руско-европских филмова које морате видети
29.06.2018. год.


У протекле три деценије снимљено је доста изванредних филмова у копродукцији руских и европских филмских кућа. Представљамо вам дванаест најбољих.

1. Луна-парк (1992) 

Главни протагониста ове руско-француске драме Андреј Леонов је лидер националистичке антисемитске организације у постсовјетској Москви. Међутим, његов живот се из корена мења када сазнаје да је и сам пореклом Јеврејин.

2. Прозор у Париз (Window to Paris) (1993) 

Житељи једног заједничког стана („комуналке“) у Санкт Петербургу налазе скривени отвор који води на кров у Париз. Људи који су већи део свог живота провели иза „гвоздене завесе“ добијају шансу да све почну из почетка, али се испоставља да живот на Западу није тако ружичаст. Руси много воле ову руско-француску драму.

3. Узаврело сунце (Утомленные солнцем) (1994)
 

Главни лик овог филма је измишљена личност, високи официр Црвене армије Сергеј Котов. Он проводи време са својом породицом у кући изван града, а није свестан да ће бити једна од првих жртава велике чистке у Совјетском Савезу. Филм „Узаврело сунце“ добио је Гран-при на Канском фестивалу 1994. године и Оскар за најбољи филм на страном језику.

4. Лопов (1997) 

Ова руско-француска дама је номинована за Оскар. Каћа и њен син Сања срећу 1946. године совјетског официра Тољана. Каћа се заљубљује у њега, а Сања почиње да га доживљава као оца. Ни једно ни друго не знају да је Тољан лопов.

5. Сибирски берберин (1998) 

Први високобуџетни филм (35 милиона долара) у историји савремене руске кинематографије. „Сибирски берберин“ је заједнички пројекат Русије, Француске, Италије и Чешке. У филму поред руских глумаца играју Џулија Ормонд и Ричард Харис. То је трагична прича о љубави између руског кадета и америчке даме у Царској Русији. За време снимања овог филма чувене петокраке на кулама Кремља су скинуте (да би сцене у филму биле веродостојне). То се десило други пут у историји. Први пут су скинуте за време Великог отаџбинског рата.

6. Тата с Месеца (Luna Papa) (1999) 

У продукцији овог филма су учествовале многе земље укључујући Русију, Немачку, Таџикистан, Аустрију, Узбекистан, Швајцарску, Француску и Јапан. Мамлакат је млада и лепа девојка из маленог села у Централној Азији чији је сан да постане глумица. Једном ју је саблазнио путујући глумац тврдећи да му је Том Круз пријатељ. Затим се девојчин отац и брат отискују на комично путовање у потрази за човеком који ју је саблазнио.

7. Молох (Moloch) (1999) 

Ова биографска дрма Александра Сокурова приказује један дан из живота Адолфа Хитлера и његове односе са Евом Браун и водећим настистичким лидерима Борманом и Гебелсом. Филм је први део редитељске тетралогије (Молох, Таурус, Сунце и Фауст) снимљен у копродукцији Русије, Немачке, Јапана, Италије и Француске.

8. Исток-Запад (1999) 

Стаљин је 1946. године позвао многе руске емигранте да се врате и наставе живот у Совјетском Савезу. По повратку су ти људи имали шта и да виде – били су принуђени да доживе све ужасе комунистичког режима. Ова руско-француско-бугарско-украјинска драма је 2000. године номинована за Оскар.

9. Олигарх (2002) 

Руско-француско-немачка драма прати живот Платона Маковског који се обогатио током 1990-их у Совјетској Русији. Стицајем околности се нашао у свету бруталног криминала и прљаве политике. Филм је заснован на роману Јулија Дубова „Крупан залогај“ посвећеном познатом руском олигарху Борису Березовском.

10. Сунце (2005) 

„Сунце“ је такође део тетралогије Александра Сокурова. Филм приказује јапанског императора Шову (Хирохита) у последњим данима Другог светског рата. То је трагедија виђена очима једног човека и целе нације која доживљава стравичан пораз. У продукцији филма су учествовале Русија, Италија, Швајцарска и Француска.

11. Монгол (2007) 

Ова руско-немачко-казашка историјска драма приказује живот младог Темуџина, који је касније постао познат као Џингис-кан. Филм је посвећен детињству великог освајача и првим биткама у којима је рођена легенда.

12. Лето (2018) 

Филм „Лето“ Кирила Серебрењикова, најновији заједнички пројекат Русије и Француске, посвећен је животу Виктора Цоја, легенде совјетског рока из 1980-их. Саундтрек садржи рокерске мелодије из оног доба и награђен је у Кану наградом за најбољу филмску музику.

Игор Јегоров, Russia beyond



  • Извор
  • фото: Студио ТРИТЭ, Camera One (Француска) / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ


Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.


Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.

У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.


Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА