- Срби имају дугу историју борбе за оно у шта верују. Косово је место на коме се родила Србија. Косово је наше срце и душа. Не можемо правити компромисе са својим срцем, душом, историјом и вредностима само због тога што неке земље у међународној заједници желе да то учинимо - истакао је Поповић у интервјуу за утицајни израелски магазин Јерусалим Пост.
Он је навео да су Албанци у јужној покрајини покушали да направе лажну земљу, лажну државу звану Косово.
- Нажалост, они имају подршку НАТО пакта који је бомбардовао Србију 1999. године. Према нашем уставу и Резолуцији 1244 Савета безбедности УН из јуна 1999, Косово је територија Србије. Ипак, САД и многе земље ЕУ признале су Косово као независну државу. Али Косово није, и никада неће бити независна земља. Никада нећемо признати Косово, и никада нећемо дозволити да Косово буде држава чланица УН. Никад - нагласио је Поповић.
Он је додао да пет земаља ЕУ, као ни Израел, нису признале Косово, и да им је Србија на томе дубоко захвална.
На питање новинара колико је историја важна у односу Срба према питању Косова, Поповић је оценио да су традиција и историја оно на чему се заснива једна земља.
- Израел је прави пример за то. Србија и Израел имају дугу и поносну историју, и не праве компромисе када су у питању историјске вредности. Вољни смо да правимо компромисе о другим стварима, али не и када су у питању наше вредности и идеали - нагласио је Поповић.
Према његовим речима, наши преци су прошли кроз ужасна времена, али никада нису правили компромисе када су у питању кључни национални интереси, и преживели смо та времена. "Живели смо стотине година под Турцима, али нисмо посустали. Нацисти су окупирали нашу земљу и желели да збришу са лица земље наш народ, али смо преживели, нагласио је он.
Поповић је објаснио да када год наиђемо на проблеме, треба да размишљамо како би наше баке и деде поступили у тој ситуацији, да учимо од њих и радимо оно што ће бити исправно у очима генерација које долазе.
Упитан да прокоментарише растући тренд усташтва у Хрватској, Поповић је истакао да Србија има дугу, мрачну историју са Хрватском, чланицом ЕУ која има дубоко укорењену нацистичку прошлост.
- Током Другог светског рата, усташе су изградиле велики концентрациони логор Јасеновац, где су убијали људе на најбруталнији начин, највише Јевреје и Србе. Убијали су на зверски начин чак и децу. После рата, захваљујући чињеници да је Јосип Броз Тито, први председник Југославије, био Хрват, сакривен је велики део хрватских злочина. Проблем је што их је ЕУ прихватила као државу чланицу, а они никада нису сносили одговорност за злочине које су починили у прошлости - напоменуо је Поповић.
Истакао је да је поносан што у Србији, за разлику од Хрватске, јеврејска заједница има дугу историју и што се тамо осећа сигурном.
- Често присуствујем вечерама за Шабат са пријатељима, а прошле године сам посетио Сукот по први пут - навео је он.
Коментаришући односе Србије и Израела, Поповић је истакао да много Израелаца долази у Србију.
- Прошле године имали смо 40.000 туриста из Израела, а годину дана пре тога њих 20.000. Број се удвостручио за годину дана. То је заиста одлично. Поред тога, израелске компаније су веома активне у Србији - навео је Поповић.
Како је рекао, то је посебно приметно у области некретнина и изградње, где многе израелске компаније учествују у великим грађевинским пројекатима у Београду, што, према његвим речима, ствара нове послове за све већи број Срба.
- Поред тога, постоји доста високотехнолошких компанија које долазе у Србију. Многе међународне компаније, укључујући и израелске, запошљавају наше програмере и инжењере - навео је Поповић.
Према његовим речима, Израел је један од лидера у свету када је реч о иновацијама и развоју нових технологија.
- Ово је још изузетније достигнуће када се узму у обзир проблеми које имате на границама и тренутне претње са којима се суочавате из суседних земаља. То само чини успех Израела још већим - рекао је Поповић.
Министар је нагласио и да србска Влада активно промовише иновације у Србији, и да у овој области има блиску сарадњу са израелском владом, посебно када је у питању дигитализација пољопривреде.
- По први пут у историји имамо кабинет министра за иновације чији је искључиви задатак промоција иновација и економије засноване на знању. То показује правац за који се Србија определила - објаснио је Поповић.
Казао је и да је Србија трпела због ратова деведесетих година прошлог века, као и бомбардовања од стране НАТО пакта 1999. године, али да је квалитет српске науке и образовања остао сачуван.
- Захваљујући томе имамо изванредну кадровску базу због које многи инвеститори долазе у Србију - рекао је Поповић.
Такође је навео да Влада Србије покушава да заустави одлив мозгова, јер млади у Србији, нарочито инжењери и програмери, напуштају земљу након дипломирања и одлазе на места као што је Силицијумска долина.
- Улажемо у иновациону инфраструктуру, као што су нови научно-технолошки паркови и регионални иновациони стартап центри, и дајемо различите подстицаје, како бисмо охрабрили младе да покрену своје стартап компаније и остану у Србији- рекао је министар Поповић.