Седам ствари које треба да знате пре него што посетите Чеченију
Чеченија је некада била врло опасно подручје, а данас је један од најбезбеднијих региона Русије. Па ипак, било би добро да знате неке ствари пре него што посетите Чеченију.
1. Да ли је безбедно отићи у Чеченију?
Саид Царнајев/Sputnik
Јесте. Безбедно је, али не треба губити из вида да је то конзервативно подручје са муслиманском већином. Не можете се понашати разуздано као да сте на пустом острву – кафанске туче и скандали не долазе у обзир.
Овдашња полиција ће увек бити учтива према вама, али ће вам у свакој спорној ситуцији без икаквог колебања уврнути руке иза леђа и ставити лисице.
Поред тога, овдашњи полицајци могу брзо и да потегну оружје. У Чеченији је сваки полицајац наоружан пиштољем и модернизованим аутоматом „Калашњиков“. Они заиста умеју да баратају оружјем, јер је ово такав регион – деценијама су у овим крајевима харале терористичке банде, све док руске власти заједно са органима реда нису крајем 2000-их примениле ефикасну контратерористичку стратегију у овом региону. Данас вам у Чеченији сигурно неће прићи човек са рђавним намерама.
Дакле, са једне стране не долазе у обзир скандалозне пијанке, а са друге сте потпуно безбедни.
2) Како стићи до Чеченије?
Сергеј Узаков/TASS
Постоје два начина. Један је директан лет од Москве до Грозног. Са московског аеродрома „Внуково“ авиони лете у оба правца два пута дневно. То је најбржи и најједноставнији начин да стигнете у Чеченију.
Други начин је да путујете на точковима. Грозни се налази 1.850 км јужно од Москве. Уживаћете у путовању кроз Русију потпуно новим путевима. Уједно ћете проћи кроз велике градове Вороњеж и Ростов на Дону. Овај начин је бољи уколико успут желите да видите југ Русије, а не само Чеченију.
3. Како се опходити према мештанима?
Саид Царнајев/Sputnik
Овај регион је пре само 10 година био жариште борбених дејстава, али су Чечени веома комуникативни и знатижељни људи. Они још никад нису били у прилици да дочекују много туриста јер је још увек свеже сећање на недавну прошлост, али се радују свакој посети и учиниће све да туристи уживају у лепотама Чеченије.
Мало упозорење: ако се упознате са мештанима и они вас позову на вечеру, никада то немојте одбити. Ако не можете истог дана, посетите их сутрадан или неки од наредних дана. У противном ће се они увредити.
Гостопримство и брига о гостима су светиња за муслимане, утолико пре у региону који је недавно био захваћен ратним дејствима. Они имају велику жељу да покажу колико се свет око њих променио набоље, да понекад чак и претерују у испољавању гостопримства.
4. Одело
Јелена Афоњина/Sputnik
Чеченија као регион са већинским муслиманским становништвом има одређена правила одевања.
Овде девојке не носе одела са обнаженим ногама и рукама, да и не говоримо о дубоком деколтеу. Такво одевање може имати нежељене последице.
Што се тиче облачења мушкараца, само немојте носити шортсеве и модерне мајице, „ако желите да вас људи овде поштују“, рекао нам је овдашњи туристички водич.
5. Шта треба посетити?
Владимир Вјаткин/Sputnik
У старту се треба помирити са тим да у Чеченији неће бити ни пијанки ни „траве“, нити било чега сличног. Нема чак ни дувана, ни наргиле. Ништа се то не може наћи ни у врло луксузним хотелима и ресторанима – таква је муслиманска традиција. Будући да немају других могућности, овдашњи становници воде здрав живот. Њихове тежње су углавном везане за спорт, културу, оружје и путовања. Чини се да та неуобичајена комбинација различитих интересовања врло добро функционише.
За Чечене је спорт светиња јер они свој планински регион доживљавају као завичај ратника. Сваки мушкарац у Чеченији се бар једном опробао у борилачким вештинама. Наш туристички водич ми је пре свега осталог показао борбу његовог сина на локалном туриниру у џудоу. Такмичење је организовано у руинираној спортској сали у којој је са зидова ту и тамо спао малтер. Али је зато сала била препуна. Овдашњи житељи воле да прате спорт. У Чеченији има неколико великих спортских арена које су недавно саграђене специјално за оваква такмичења. Најлепша међу њима је „Ахмат-Арена“.
Ако волите културне догађаје и места где се они одигравају посетите Централни театар, као и „Срце Чеченије“ – највећу џамију у региону. И театар и џамија се налазе у Грозном.
Ако волите оружје онда ће вам се путовање у Чеченију свакако допасти. Руководилац Чеченије Рамзан Кадиров лично контролише изградњу Центра за обуку специјалних јединица, који је удаљен 33 км од Грозног, близу града Гудермеса.
Поједини сегменти овог центра су још увек у фази изградње, али су већ отворене стрељане где можете пуцати „из свих расположивих средстава“, почев од пиштоља па све до митраљеза великог калибра и бацача граната (добро сте прочитали). А када цео центар буде завршен 2020. године можете отићи и на подводно гађање и деминирање. Тада ћете моћи да пуцате из сваког оружја које вам се допада, чак и на полигонима са имитацијом пешчане олује.
Поред пуцњаве и експлозија препоручио бих вам да одете и у неки поход. Ако волите пешачење по шумама и алпинизам, Чеченија је право место за вас. Можете кренути из Грозног у било ком смеру. Читава околина је препуна лепих пејзажа.
6. Храна
Thomas Tkhaytsuk/Sputnik
Будите сигурни да у Чеченији нећете наћи прасетину.
Обавезно пробајте локални шашлик и кебаб, посебно од јагњетине. Има много кафе-ресторана са локалним специјалитетима. Сваки таксиста ће вас одвести на такво место за највише 20 минута, јер је Грозни мали град у поређењу са Москвом.
7. Шта још треба да знате пред полазак у Чеченију?
Саид Царнајев/Sputnik
Пре поласка продајте девизе и купите рубље.
Биће вам потребна готовина јер ништа нећете моћи да платите банковном картицом (изузев у великим модерним ресторанима и хотелима где нећете ни трошити време ако желите да доживите локалну културу).
Немојте се трудити да успоставите интимну везу са овдашњим девојкама. Имајте у виду да долазите у конзервативан крај где женска особа може да иде на састанак само уз пратњу чланова породице, пре свега у пратњи оца. У Чеченији нема девојака које су регистроване на сервису Tinder ¬– проверили смо то специјално за вас.
Мој најважнији савет вам је да увек будете отворени и комуникативни. Тако ћете упознати Чеченију у сасвим другом светлу од оног у коме се овај регион приказује у западним медијима.
Ако, дакле, желите да стекнете ново искуство и истражите свет какав досада нисте упознали, Чеченија је свакако место које вреди посетити.
Николај Литовкин,
Russia beyond
- Извор
- фото: Јелена Афоњина / ТАСС / Русиа Беѕонд/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »