24 или 48 сати у Санкт Петербургу: Шта гостима нуди један град-домаћин Светског првенства у фудбалу
Jутро на Невском проспекту, шетња по чудесним парковима и забава до зоре!
Први дан
од 7 до 9 ујутро: Шетња по Невском проспекту
Прошетајте се по главној улици Санкт Петербурга пре него што је преплаве туристи. Док се град буди, уживајте у његовој раскоши и сјају. Крените од Аничковљевог моста (познатог као „мост са коњима”) према Адмиралитету. Не пропустите луксузну продавницу из царских времана „Јелисејевски” ни цркве чувене по лепоти.
од 9 до 10 ујутро: Доручак у руском стилу
Legion Media
Кажу да је доручак најважнији оброк у дану. У руској верзији то су каша, бљини (руске палачинке) и сирники (лепињице са сиром). На Невском проспекту има неколико добрих локала, али већина њих се отвара тек у 9 сати. Посетите „Штолле” (Невски проспект бр. 11) и пробајте традиционалне руске пите или „Теремок”, где вас чека каша од хељде (Невски проспект бр. 60).
од 10 до 13 сати: Посетите историјски центар града
Данас се сматра да је истински центар Санкт Петербурга Дворски трг, иако је град основан на другој обали Неве, на Зечјем острву. Ове две локације се налазе на удаљености која се може прећи пешице и ту ћете наићи на места са најлепшим погледом на „северну Венецију”. Фотографишите се испред Зимског дворца и пређите реку преко Дворског моста. Наћи ћете се на обали Васиљевског острва, где два Ростраљна стуба (са уграђеним прамцима трофејних бродова) подсећају да се ту некада налазила поморска лука. Затим посетите Петропавловску тврђаву, где је 1703. године положен темељ бивше руске престонице. Не пропустите подневну топовску паљбу, која се посебно добро може видети са бастиона Наришкин или са плаже.
од 13 до 15 сати: Пикник у царским вртовима
Вратите се на копно преко Троицког моста и посетите Летњу башту, први јавни парк у Русији. Направите пикник на клупи међу античким статуама, цвећем и фонтанама. Некада је врт био резервисан за званице Петра Великог, а данас је улаз слободан.
од 15 до 17 сати: Посетите Цркву Спаса на Крви
Legion Media
Не можете напустити град, а да не видите ову цркву са 7000 метара квадратних мозаика. Подигнута је на месту где је убијен цар Александар II и редак је пример традиционалне руске архитектуре у Санкт Петербургу са претежно европским стилом градње. Обратите пажњу на то да се улаз у цркву плаћа, као и да је лети отворена дуже (од 10:30 до 22:30, затворена средом).
од 17 до 23 сата: Вожња бродом и вечера у Улици Рубинштајна
Legion Media
Реке и канали чине 10% територије града. Зато има смисла да кренете у обилазак бродом. Ако после тога желите да доживите забаву у руском стилу, идите у Улицу Рубинштајна, где се налази око 50 барова и ресторана. Ту почиње живот на улицама Санкт Петербурга: људи седе на отвореним терасама, џез музичари свирају за пролазнике, а млади песници се окупљају у близини споменика руско-америчком писцу Сергеју Довлатову.
од 23 до 4 ујутро: Гледајте подизање мостова и дочекајте залазак сунца у белој ноћи
Чувени мостови Санкт Петербурга су за становнике града тешкоћа, а за туристе врста забаве. Почев од 1 сат после поноћи они су неколико сати подигнути, тако да треба да се побринете да се у то време налазите да страни Неве на којој желите да будете. Мостове можете посматрати из чамца, док возите бицикл или док се шетате од дворца до Троицког моста (обе локације су у центру и вреди их видети). Ако град посетите у јуну, видећете беле ноћи. Останите мало дуже на кеју и дочекајте залазак сунца у 3-4 ујутро уз чашу шампањца.
Други дан
од 8 до 10 ујутро: Доручак у бистроу Џулије Чајлд
Ако желите да уживате у храни на јутарњем сунцу, посетите овај кафе у Гражданској улици бр. 27. Инспирисан је америчком куварицом и телевизијском звездом Џулијом Чајлд, а отворио га је брачни пар који је желео да створи нешто изузетно. Доручак у француском стилу се служи од 9 до 14 часова.
од 10 до 11 преподне: Попните се на колонаду Исакијевске цркве
Legion Media
У Санкт Петербургу не постоји велики број видиковаца са којих можете видети панораму града. У њему је само 20 зграда виших од 100 метара. Најбољи погледа на градски центар пружа се са галерије са стубовима испод куполе Исакијевске цркве, која је лети отворена до 22:30. Али обратите пажњу на то да нема лифта и да ћете морати да савладате 262 степеника.
од 11 до 14 сати: Време је за музеје
Туристи, наравно, желе да посете „Ермитаж”, али немојте се зауставити на томе (можда би било паметно да поново дођете ван туристичке сезоне и уживате у царском благу избегавајући гужву). У Санкт Петербургу има преко 200 музеја, тако да можете видети све од Фабержеових јаја до модерне уличне уметности.
од 14 до 15:30: Ручак на Новом холандском острву
Посетите овај парк на острву на којем је некад било бродоградилиште, а касније складишта руске морнарице. Данас је, то, међутим, центар културног живота. Некадашњи затвор ратне морнарице под популарним називом „Бутылка” (флаша) преуређен је у уметнички центар са баровима и ресторанима (посебно се издвајају пицерија Camora Isola и блискоисточни локал „Бекицер”).
од 15:30 до 20 часова: Посетите стадион „Зенита”
Из метроа изађите на станици „Спортивнаја 2” на љубичастој линији и наћи ћете се на Крестовском острву. Прођите кроз Приморски парк Победе и угледаћете фудбалски стадион који је коштао 1,1 милијарду долара (један од најскупљих икада изграђених спортских стадиона). Затим пређите Јахтени мост (најдужи пешачки мост у граду) због изванредног погледа на модерни Санкт Петербург, Фински залив и небодер „Гаспрома”, највиши у Европи (462 метра).
од 20 до 22 часа: Вечера у ресторану на крову
Legion Media
Уживајте у погледу на Санкт Петербург из неког од познатих ресторана на крововима који нуде изванредну храну. То је прави начин да се опростите од овог града. Ресторан „Bellevue Brasserie” на осмом спрату хотела „Кемпински” гарантује вам поглед на „Ермитаж” и Дворски трг. Ако путујете возом за Москву, посетите ресторан „Москва” или „Большая Кухня” (оба нуде европску кухињу и налазе се неколико минута хода од железничке станице).
Jелена Борбова,
Russia beyond
- Извор
- фото: © Legion Media / Russia beyond/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »