BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Чудо технике и електронике: Како ће изгледати ловац шесте генерације?

Чудо технике и електронике: Како ће изгледати ловац шесте генерације?
15.06.2018. год.


Ласерско оружје, хиперсоничне ракете и „рој“ беспилотних ловачких авиона – све то данас делује као научна фантастика, али руски научници очекују да ће то у наредним деценијама постати стварност и да ће тако изгледати ловци шесте генерације. Већ сада се могу видети први обриси те будуће машине.

Ловац пете генерације Су-57 (Т-50) тек почиње да лети. Девет таквих авиона је тренутно на различитим тестирањима, а следеће године ови ловци треба да постану део арсенала Ваздушно-космичких снага Русије.

Напоредо са усавршавањем ловца пете генерације у Русији је већ у пуном јеку рад на ловачком авиону наредне, шесте генерације, изјавио је заменик генералног директора концерна „Радиоэлектронные технологии“ (КРЕТ) Владимир Михејев у интервјуу за руску телевизију „Звезда“ током протеклог аеро-митинга МАКС-2017.

По Михејевљевим речима, први модел авиона будућности може се појавити већ 2030. године.

Михејев се није упуштао у детаље будућег ловца, само је рекао да ће ова машина бити направљена од композитних материјала по „стелт” технологији. Имаће моторе који могу да развију надзвучну, или чак хиперсоничну брзину крстарења.

Међутим, по његовим речима је најглавније то што ће авион будућности добити нову суперинтелигентну авионику која ће омогућити да се ловац нове генерације вине у висине које су сада недостижне за савремене авионе.

Будућност ратовања

Како је за Russia Beyond рекао Гиви Џанџга, заменик генералног директора КРЕТ-а за научноистраживачке и огледно-конструкторске радове на авионици, ловачки авиони будућности моћи ће да извршавају читав низ задатака које авиони данас не могу да изврше – летеће хиперсоничном брзином, функционисаће потпуно аутономно без учешћа пилота, и др. Уједно ће моћи да користе и средства за радио-електронску борбу, и то не само као оружје него и као „моћни оклоп“ који открива циљеве помоћу сопствених радара и наводи на њих ракете са високопрецизним бомбама.

Летећа армада будућности ће такође функционисати као рој, тј. координираће своја дејства у групи без човекове контроле. Авиони ће унутар групе размењивати обавештајне и борбене податке, и биће у интерактивној вези са копненим, па чак и са космичким снагама.

Према Џанџгиним речима, то се зове мрежноцентрично ратовање. Могућност таквог ратовања третира се као један од најважнијих показатеља ловаца шесте генерације.

„Са гледишта ’електроничара’ савремене летелице су достигле ниво у коме већ није могуће драстично побољшати њихове могућности. Модификације авиона, Су-27, Су-30 и МиГ-35, као и њихових мотора, само за 30% побољшава карактеристике везане за брзину, маневарске могућности и др. Са друге стране, стварање новог ’мозга’ авионике драстично повећава ефикасност авиона“, истакао је Џанџга.

По његовим речима, једина машина која може то да покаже у пракси је ловац Су-57 (Т-50). У његовој конструкцији први пут се користи радар са активном фазираном антенском решетком (АФАР).

Нови радар може да скенира простор и да у делићу секунде окрене видно поље за 200 степени бочно у односу на авион. Он може да бира циљеве, да наводи на њих оружје и да ради као средство за радиоелектронско ометање, а такође може стварати електронски „невидљиви огртач“ око ловачког авиона.

По речима руског експерта, управо АФАР данас омогућава реализацију идеје мрежноцентричног ратовања, када авион постаје командни пункт копнених трупа, система ПВО и читавих група ловачких авиона.

Оружје авиона шесте генерације

Поред свега реченог, ловац шесте генерације ће моћи да „спржи“ сензоре непријатељских ракета, кажу представници КРЕТ-а.

Тај задатак ће такође решавати радар са активном фазираном антенском решетком.

Како је за Russia Beyond саопштио Џанџга, антена овог система може да емитује сигнал средстава за радио-електронско ометање. Знајући да Су-57 (Т-50) има антену која покрива практично 200 степени око ловачког авиона, може се претпоставити да тај зрак може бити уперен у смеру лета авиона са његове бочне површине или обода крила.

Другим речима, авион ће као у научно-фантастичном филму бити окружен сферичним електронским оклопом захваљујући коме ће бити невидљив за противника, а уједно ће бити и оружје које „гаси“ непријатељске системе.

Ловац шесте генерације ће поред електронског имати и традиционално наоружање.

По Михејевљевим речима, то ће бити хиперсоничне ракете веома великог домета, које могу да погађају ваздушне, копнене и поморске циљеве.

У њима ће бити примењен принцип „слободног лова и колективне одговорности“. То значи да ће група нових „паметних“ ракета самостално бирати примарне и секундарне циљеве, делити их међу собом и уништавати их полазећи од важности сваког конкретног циља.



  • Извор
  • Претпоставља се да ће ловац шесте генерације овако изгледати. Александар Јарцев, ABiator (http://abiator.deviantart.com/)/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА