BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 08.06.

09.06.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 08.06. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 08
.06



О ситуацији у рејону Авдјејевке

Кијевске снаге три пута напале територију ДНР Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата три пута напале територију ДНР. Под ватром украјинских снага нашао се Доњецки резервоар чији је рад обустављен.



Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана пет пута напале позиције Народне милиције у подручју насеља Доњецки, Лозовое, Калиново, Молодежное и Пањковка.

Kијевске снаге напале су код места Голубовское путнички аутобус. Напад је извршен из минобацачког оружја и том приликом рањено је шест путника.



Преглед напада на ЛНР




Преглед политичко-економских и других вести за 08
.06.

  

Порошенко уверен да „Северни ток 2“ неће бити реализован Председник Украјине Петро Порошенко рекао је да пројекат "Северни ток 2" неће бити реализован.

„Сматрам да ’Северни ток 2‘ неће много утицати на украјинску економију, јер га неће бити. Уверен сам да ћемо заједничким напорима успети да га зауставимо“, рекао је Порошенко током сусрета са студентима Кијевског националног универзитета „Тарас Шевченко“.


Украјински председник је пројекат прогласио политикантским и рекао да он нема никакав економски чинилац.


Порошенко је додао да ће у случају реализације „Северног тока 2“, уколико буде реализован, бити око три милијарде долара. То је сума коју Украјина троши на одбрану, рекао је Порошенко.

„Да ли вам је јасно због чега се он гради? Не да би економским факторима била спроведена диверсификација, него да би Украјина остала без новца за финансирање одбране“, навео је Порошенко. 

У четвртак је објављено да је Шведска издала дозволу за изградњу гасовода. Раније су то учиниле Немачка и Финска. Компанија „Норд стрим 2“ треба да добије још сагласност од Данске.

Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода укупног капацитета од 55 милијарди кубних метара гаса годишње од обала Русије преко Балтичког мора до Немачке. 

Против пројекта су Украјина, која страхује да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, и САД које имају амбициозне планове за извоз свог течног гаса у Европу. Литванија, Летонија и Пољска су саопштиле да не одобравају изградњу овог гасовода, јер су њихови лидери уверени да је реч о политичком пројекту. 

Италијанске власти изразиле спремност да разговарају о статусу Крима Италија је спремна да разговара о статусу Крима, рекао је заменик премијера Матео Салвини.

"Ту је министар спољних послова, не желим да узмем његов посао, али ћемо разговарати о свему", рекао је Салвини, одговарајући на питање новинара о статусу полуострва.

Поред тога, он је признао да ће Рим ставити вето на проширење европских санкција везаних за присаједињење Крима Русији. Ово питање ће се расправљати у Савету ЕУ 23. јуна.

Салвини је изразио уверење да главна претња НАТО-у долази из Африке, а не из Русије.

"Ако смо чланови одбрамбеног савеза, желео бих да нас заштити од стварних опасности са југа, а не од имагинарних са истока", рекао је политичар.

Односи између Русије и Европске Уније су се погоршали током политичке кризе у Украјини 2014. године. Након присаједињења Крима Русији, Запад је оптужио Москву да је прекршила норме међународног права и увео санкције.

Русија је узвратила реципрочним мере и увела контра-санкције. Москва је више пута саопштила да је језик санкција  контрапродуктиван. Истовремено, Москва је нагласила да Русија није страна унутаркрајинског сукоба или субјекат минских споразума о решавању ситуације у источној Украјини.

Према речима руског председника Владимира Путина, питање Крима "дефинитивно затворено".


Турска позвала европске земље да не забораве „анексију Крима“ Турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу критиковао је европске земље, које су по његовом мишљењу "почеле заборављати на Крим" те поново саопштио да Анкара не признаје "анексију" полуострва.
"Нисмо заборавили на Крим. Нисмо признали његову анексију и  никада нећемо. Неке европске земље су почеле да заборављају на Крим. Ми их подсећамо: Ако сте данас заборавили на Крим и ако се сутра са Украјином нешто деси, онда ћете бити одговорни за то", рекао је Чавушоглу, разговарајући са члановима Удружења за културу и помоћ кримским Татарима у Анкари.

Чавушоглу је дао изјаву у присуству министра спољних послова Украјине Павела Климкина и заменика Врховне Раде Украјине, једног од вођа организације "Меџлиса кримско-татарског народа" 
(екстремистичка забрањена организација у РусијиМустафе Џемилева.

Турској ово није први пут да саопштава о непризнавању Крима као територије Русије. У марту је Министарство спољних послова Турске издало саопштење у којем се референдум о присаједињењу полуострва Русији назива "нелегитимним". Као одговор на то, потпредседник кримске владе Георгиј Мурадов је подсетио Анкару на послератне споразуме, којима је безусловно признат суверенитет Русије над полуострвом.

Након распада СССР-а Крим је био део Украјине, али је у марту 2014. поново постао руски регион након референдума одржаног након државног удара у Кијеву. За поновно уједињење са Русијом гласало је 96,77 одсто бирача Крима и 95,6 одсто становника Севастопоља.

Украјина оптужила Запад за двоструке аршине по питању гасовода „Северни ток 2“ Секретар Савета националне безбедности Украјине Александар Турчинов сматра да Запад демонстрира политику двоструких аршина у свом односу према гасоводу "Северни ток 2".

"Све више и више западних политичара говори да су њихове земље уморне од санкција, и предлажу ублажавање и укидање. Али, 
Украјина није уморна од крви и бола које доживљавају сви, а наши партнери су уморни од санкција које заправо служе заштити Европе", рекао је он.

У том контексту, према његовим речима, гасовод "Северни ток 2" је живи пример двоструких аршина у Европи.

"С једне стране, формално говоре о продужењу санкција, а са друге помажу имплементацију руских економских стратешких интереса који поништвају све резултате који су реализовани у последње четири године", рекао је Турчинов, алудирајући на санкције.

Подсетимо, јуче је и Шведска одобрила изградњу гасовода "Северни ток 2".

 

„Гаспром“ затражиo приступ материјалима у вези са запленом имовине у Швајцарској Компанија „Гаспром“ је преко суда затражила приступ материјалима у вези са запленом њене имовине у Швајцарској, да би се жалила на дејства судских извршитеља.
У саопштењу је наведено да ће компанија исти захтев упутити једном од судова у Холандији, где је, према наводима украјинског „Нафтогаса“, почело одузимање имовине руског холдинга због неиспуњавања одлуке Стокхолмског суда.

Истовремено, „Гаспром“ је нагласио да још није добио никакво званично обавештење о принудном испуњавању одлука суда у Швајцарској.

Корпорација је раније саопштила да неће исплаћивати „Нафтогасу“ 2,56 милијарди долара док год суд не донесе одлуку о жалби „Гаспрома“ на пресуду суда у Стокхолму. 

Стокхолмски суд је у децембру и фебруару донео одлуке о споровима „Гаспрома“ и „Нафтогаса“ у вези с уговорима о испоруци и транзиту гаса, обавезавши руску компанију да исплати украјинској страни око 2,6 милијарди долара компензације за неиспоручивање гаса. 

У Украјини израчунали губитке због Кримског моста Саветник шефа "Укравтодора" и бивши заменик министра инфраструктуре Украјине Александар Кава оценио је финансијске губитке земље од експлоатације Кримског моста.
Како је службеник рекао за Апостроп, када се рачунају губици у Украјини, треба избегавати политичке изјаве.

"500 милиона гривни - то је 20 милиона долара. Више-мање то је износ који се може оправдати. 
Када говоримо о милијардама и истовремено не прецизирамо период, онда су то очигледно изполитизовани износи", рекао је Кава.

Истовремено, према његовим речима, мост преко Керчског мореуза отвара нове изгледе за железничку индустрију Украјине. Роба која се бродовима раније транспортовала из луке Мариупољ сада ће бити транспортована возовима до лука на Црном мору. Званичник је додао да се проблем треба узети у обзир свеобухватно, јер је то "велико питање за украјинску економију, где ће бити плусева, и где постоји минус".

Раније је министар за инфраструктуру земље Владимир Омељан рекао да се губици израчунавају у "десетинама милиона гривни". 
Украјинa - из минута у минут -

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА