РТ: Нема ублажавања санкција Пјонгјангу док не демострира проверљиве и неповратне кораке ка денуклеаризацији
Пјонгјанг ће морати да демонстрира јасне кораке ка денуклеаризацији пре него што се ублаже санкције, упозорио је амерички секретар за одбрану Џејмс Матис, уочи дугоочекиваног сусрета лидера САД и Северне Кореје.
"Наставићемо да спроводимо све резолуције Савета безбедности УН о Северној Кореји. Северна Кореја ће добити олакшице само када демонстрира проверљиве и неповратне кораке ка денуклеаризацији", изјавио је Матис у Сингапуру.
Напомена је дата на састанку са министрима одбране Јужне Кореје и Јапана на маргинама Азијског самита о безбедности. Сусрет три министра одбране је први од октобра прошле године.
"Можемо предвидети, у најбољем случају, неугодан пут ка преговорима", додао је Матис.
Након трилатералних разговора, јужнокорејски министар је саопштио да су недавни догађаји у Северној Кореји (уништавање нуклеарног полигона) били последица "опрезног оптимизма", али његово мишљење није поделио његов јапански колега.
"Јапан, Јужна Кореја и САД настављају да се слажу да је притисак који се примењује на Северну Кореју и даље потребан", рекао је јапански министар одбране Ицунори Онодера.
Разговори између америчког председника Доналда Трампа и севернокорејског лидера Ким Џонг Уна заказани су за 12. јуни. Састанак је био отказан, а касније опет потврђен од стране Вашингтона.
Трамп је рекао да жели да види Север потпуно денуклеаризован, а Ким наизглед подржава тај став. Међутим, Пјонгјанг прво жели безбедносне гаранције из Вашингтона, као и да обустави војне маневре са Јужном Корејом. Америчке маневре у региону Пјонгјанг је одувек сматрао агресијом.
Неки високи амерички званичници недавно су дали контроверзне изјаве о супротстављању нуклеарном програму Пјонгјанга, што је изазвало оштру реакцију Пјонгјанга. Прошлог месеца амерички потпредседник Мајк Пенс је рекао да би Северна Кореја могла да заврши као Либија, уколико Ким не успе да направи споразум о нуклеарним главама. Раније је саветник за националну безбедност Џон Болтон такође поменуо "либијски модел" везано за предају нуклеарног арсенала.
Мање од 10 година након што је Триполи одустао од нуклеарних истраживачких програма, те послао материјале у САД 2003. године, либијска влада је срушена уз помоћ НАТО-а.
- Извор
- / vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- СевернаКореја
- нуклеарно
- оружје
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Удружење „Хаџи Продан“ упутило је хитан апел јавности и надлежним институцијама због озбиљне опасности од урушавања стена изнад заштићеног културног и историјског комплекса Хаџи Проданова црква и пећина у...
Председник Си Ђинпинг позвао је Пекинг и Њу Делхи на ближу сарадњу након периода затегнутих односа
Нажалост правосуђе које не постоји у Уставу поступа по одлукама нелегитимног Кристијана Шмита и процесуира мене као предсједника Републике Српске, али и предсједника Народне скупштине Српске Ненада Стевандића, као...
Суђење у Француској подсетило је америчког председника на догађаје у његовој земљи, изјавио је он
Приватна фирма „Путеви Ивањица“ има каменолом у непосредној близини Хаџи Проданове пећине и цркве, који минира великим количинама експлозива, чиме угрожава овај споменик под заштитом државе.
Остале новости из рубрике »