BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 02.06.

03.06.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 31.05. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 02
.06



Ситуација на фронту .


Преглед политичко-економских и других вести за 02
.06.

  

Поклонска: Позиција председника Србије по питању Крима изнуђена  Позиција председника Србије Александра Вучића по питању Крима је изнуђена, сматра посланик Државне думе Руске Федерације и некадашњи кримски тужилац Наталија Поклонска.

Раније је председник Вучић саопштио да ако би Србија препознала Крим као део Русије, да би то значило подршку независности Косова.

"Цео свет се сећа ужаса које је становништво Србије доживело када су НАТО трупе кукавичи напале и бомбардовале Београд. Управо су те криминалне акције против суверене државе довеле до објашњења изнуђеног положаја председника Србије Александра Вучића над Кримом. Зато председник Вучић, који није слободан у својим изјавама, мислим да је и даље под утицајем режисера оваквих светских операција", рекла је Поклонска за РИА Новости.

Она је приметила да су Кримљани остварили своје право на самоопредељење након што им се појавила смртна претња као рускојезичном народу.

"Ова претња је долазила од ултранационалистичких радикалних снага, на челу са криминалцима који су организовали државни удар у Украјини и преузели власт тамо. Ми смо се бранили", објаснила је Поклонска.

Крим се присајединио Русији након референдума одржаног у марту 2014. године, у којем је 96,77% бирача у Кримској републици и 95,6% становника Севастопоља гласало за придруживање Русији. Кримска власт одржала је референдум након државног удара у Украјини у фебруару 2014. године. Украјина и даље сматра Крим својом територијом, али "привремено окупираном". Руско руководство је више пута саопштило да су грађани Крима гласали демократски, у потпуној сагласности са међународним правом и Повељом УН, односно, да се поново уједине са Русијом. Према речима руског председника, питање Крима је "дефинитивно затворено".

ЕУ намерава да се супротстави „руском продору“ у источној Европи  Европска унија је поставила циљ да се супротстави "руском продору" у земљама источне Европе, посебно у балтичким државама и Пољској, наведено је у извештају Одбора за спољне послове Парламента ЕУ, преноси РТ.

У извештају, који ће бити објављен непосредно пре почетка НАТО вежби у балтичким земљама, позива се на јачање сарадње између војног савеза и Европске Уније, те да се повећа присуство на истоку и југу, укључујући и распоређивање 
четири мултинационалне борбене јединице на територији Естоније, Летоније, Литваније и Пољске.

„Продор Русије хибридним или конвенционалним методама у земље источног крила требало би да се на одговарајући начин спрече и одбију“, наводи се у документу Парламента ЕУ.

У документу се такође наводи потреба за обнови путева и мостова како би се убрзало распоређивање снага за брзо реаговање.

"Општи стратешки приступ према Русији", са аспекта аутора извештаја, треба ојачати. Поред тога, указује се на потребу да се развије "нови правац" север-југ како би се осигурала војна мобилност европских земаља.


ОЕБС назвао продуктивном дискусију о мировним снагама УН-а за Донбас  Александар Хаг, први заменик шефа ОЕБС-ове Специјалне надзорне мисије у Украјини, сматра продуктивну дискусију која је започела у септембру 2017. године након што је Русија предложила увођење мисије у Донбас која би штитила посматраче.

Од 2017. воде се расправе о увођењу мировних снага УН-а у Донбас. Раније је руски председник рекао да подржава идеју слања мировних снага УН у Донбас, али да то може бити само у случају обезбеђења особља ОЕБС-а. Кијев сматра да мисија УН-а треба да има шири мандат и да буде на целој територији Донбаса до границе са Русијом. Такође, Кијев одбацује могућност директних преговора са војскама ДНР и ЛНР.


"Циљеви такве мисије и даље треба да буду разрађени. Врло је тешко сада да се процени, док задатак мисије УН не буде јасан. Међутим, мислим да је дебата која је почела почетком септембра 2017. године, када је Руска Федерација изнела предлог за мисију да се заштити особље ОЕБС-а продуктивана", рекао је Хаг.

Према његовим речима, ова дискусија показала је свету и друштву да "још увек постоје сукоби које је неопходно разумети".

Коментаришући руски предлог, Хаг је напоменуо да је главни ризик за запослене у ОЕБС-у унакрсна ватра или руковање минама и неексплодираним убојнитим средствима.

Лукашенко: Ситуација у савременом свету и даље алармантна и непредвидљива  Председник Белорусије Александар Лукашенко рекао је да је ситуација у савременом свету и даље алармантна и непредвидљива, да се подстиче конфронтација сила, укључујући и директно на границама Белорусије.

"Данас је у свету и даље алармантна и непредвидљива ситуација, војна конфронтација се одвија практично на свим континентима. Пумпа се суочавање сила, укључујући и директно на границама Белорусије", саопштила је прес служба председника Белорусије.

Према Лукашенку, тешка међународна ситуација и опасност од терористичких аката чине "константно одржавање високог степена борбене готовости граничних служби".

"Важно је да данас белоруски граничари чувају не само националне интересе своје земље, већ и регионалну, као и међународну безбедност", рекао је шеф државе.

Он је истакао да, док је у кључним транзитним правцима који повезују север и југ, Европу и Азију, Белорусија "поуздан партнер многим земљама у превенцији и борби против прекограничног криминала, незаконитог пословања и других негативних процеса".

Лукашенко је рекао да су војници Републике успели да значајно смање прилив илегалних миграната у ЕУ.

"Систематски се на граници идентификују лица која се међународно прате, заједно са другим агенцијама за провођење закона редовно се спречавају канали трговине дрогом", изјавио је председник.

Он је додао да су у циљу побољшања борбене способности и мобилности, граничне трупе земље опремљене најновијим моделима оружја и опреме.


Патријарх Иринеј на „црној листи“ Украјине због „антиукрајинске пропаганде“  На украјинском сајту "Миротворац" који се бави "истраживањем кривичних дела против националне безбедности Украјине, мира, човечанства и међународног права", а који је основан уз подршку Министарства унутрашњих послова Украјине и Службе државне безбедности појавило се и име патријарха Иринеја.

Један од главних оснивача сајта је тадашњи заменик министра унутрашњих послова Украјине Антон Герашченко и заменик министра за "Привремено окупиране територије Украјине" Георгиј Тука.

Поред тога, сајт представља ресурс на коме се објављују информације о "непријатељима" Украјине уз подршку украјинских безбедносних структура.

Патријарх Иринеј (Гавриловић Мирослав) је оптужен за "антиукрајинску пропаганду".



Како се наводи патријарх Иринеј је "п
ротивник независности украјинског православља од Руске православне цркве (земље агресора)".

Патријарх Иринеј се такође оптужује за "подстицање међунационалних и међуконфесионалних сукоба".

Као "доказ", на сајту се наводи и чланак портала СПЦ о церемонији уручивања награде Међународног фонда јединства православних народа, патријарху Иринеју од патријарха Кирила, одржане у Москви.


Такође се наводи да је "Србска православна црква јавно изразила категоричко одбијање захтева Кијева да одобри аутокефалност Украјинској православној цркви".

На сајту "Миротворaц" се налалази велики број Срба, посебно оних у редовима армија ДНР и ЛНР, политичари, уметници, новинари...
Украјинa - из минута у минут -

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА