BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 25.05.

26.05.2018. год.

  


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 24.05. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећање



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 25
.05


Гранатирање рејона Светлогардоске дуге - поглед из дрона

Кијевске снаге 16 пута напале територију ДНР Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата 16 пута напале територију ДНР. Под ватром кијевских снага нашло се пет насељених места Републике.



Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана шест пута напале позиције Народне милиције у подручју насеља Калиново,Фрунзе,Веселогорловка и Желобок.



Преглед напада на ЛНР

 

 

Преглед политичко-економских и других вести за 25.05.

  

Мајор Дејан Берић: Много значи посета и подршка генерала Делића Мајор Народне војске ДНР Дејан Берић говорио је о сврси посете делегације из Србије, преноси Новински фронт.

"Када сам објавио књигу о Донбасу, поставило се много питања међу људима о томе шта се овде дешава. 
Одлучио сам да их позовем овде, политичаре, угледне људе, као што је генерал Божидар Делић који се борио у рововима на Косову. Наша влада је за НАТО и Америку, а он је у опозицији и у срцу за Русију и са нама. Вероватно ће имати проблема када се врате, али су пристали да дођу и подрже становнике Донбаса. То ми пуно значи.", рекао је мајор Дејан Берић.




Разлог посете делегације из Србије је била конференција на тему "Рат у Донбасу и Србији - паралеле и одличја".

Конференција
 
ЕУ позвала Русију да прихвати „одговорност“ за обарање малезијског авиона изнад Донбаса Европска унија позвала је данас Русију да прихвати закључке међународне истраге, да се ПВО систем „Бук“ којим је оборен малезијски авион изнад Донбаса, наводно налазио у руској бази у Курску, при 53. ракетној бригади, те да је премештен у Донбас.


 

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини саопштила је да "одговорни за напад у којем је убијено 298 људи, треба да одговарају".

Она је навела да закључак Заједничког истражног тима који је јуче објављен показује да поменути ракетни систем „припада ван сваке сумње оружаним снагама Руске Федерације“.

ЕУ у саопштењу позива Москву да „прихвати своју одговорност и у потпуности сарађује у свим напорима да се утврди одговорност“.

Лавров: Истрага о паду авиона у Донбасу подсећа на случај „Скрипаљ“ Истрага о паду авиона МХ17 у Донбасу подсећа на случај „Скрипаљ“ јер нема никаквих доказа да је Русија у тај инцидент умешана, изјавио је руски министар иностраних послова Сергеј Лавров на маргинама Међународног економског форума у Санкт Петербургу.


„То веома подсећа на случај са тровањем Скрипаља, када су рекли да Руси врло вероватно стоје иза тога и у исто време додали да је у току истрага и да ће бити потребно још неко време“, рекао је Лавров.

"Али наши партнери још једном су одлучили да спекулишу о смрти на стотине људи како би постигли своје политичке циљеве, што ћу оставити њиховој савести“, рекао је Лавров.


Шеф руске дипломатије разговарао је и са холандским министром иностраних послова о обарању малезијског „боинга“, те је рекао да је Русија спремна на сарадњу са Холандијом, под условом да она буде транспарентна и поштена.

Како је рекао, уколико је Холандија решила да спекулише о томе како би испунила одређене политичке циљеве, онда нека им то буде на савести.

Додао је и да је Русија послала Холандији мноштво информација о паду „боинга“ у Украјини и одговорила на сва питања тужилаштва.

Мејова: Наставити координисан притисак на Русију путем санкција као одговор на агресију Велика Британија ће наставити да врши притисак на Русију путем санкција усвојених од стране Европске Уније, саопштила је британски премијер Тереза Меј у телефонском разговору са председником Украјине Петром Порошенком.

Мејова и Порошенко су разговарали о ситуацији у Донбасу и истрази о несрећи са малезијским авионом у Донбасу, као и о реформама у Украјини.

"Лидери су разговарали о процесу у Минску и ситуацију на истоку Украјине. Они су се сложили о потреби да се оконча нестабилност у овом региону, а премијер је изразила подршку Украјини и потврдила определење да се настави притисак на Русију путем санкција усвојених од стране ЕУ", наводи се у саопштењу.

Мејова је такође рекла украјинском председнику о "међународном одговору" на инцидент тровања у Салисберију. Према њеним речима, "координисане акције савезника су постали најефикаснији одговор на руску агресију".

Односи Руске Федерације и Велике Британије нагло су се погоршали у позадини инцидента у британском Салисберију, а односи са Украјином након пуча 2014. године у Кијеву.

Кремљ: Русија категорички одбацује холандске и аустралијске опружбе за учешће у обарању малезијског авиона Портпарол руског председника Дмитриј Песков изјавио је да Москва одбацује било какву умешаност у несрећи малезијског авиона у Донбасу након што су Холандија и Аустралија прогласиле Русију "одговорном" за распоређивање ракетног система којим је срушен авион.

"Истрага није укључила руску страну иако је украјинска била присутна, па самим тим Русија не може да верује резултатима истражног процеса", рекао је Песков.

Песков је оценио да је управо Украјина та која није предузела адекватне мере како би затворила ваздушни простор у време када су се на том делу земље спроводила борбена дејства.

„Реч је о заједничкој истражној комисији, а Русија је у више наврата говорила да је спремна да учини све како би помогла у истрази како би се утврдили кривци“, рекао је он.

РТ: Русија „одговорна“ за распоређивање „Бука“ којим је оборен малезијски авион - Холандија и Аустралија Холандија и Аустралија прогласиле су Русију "одговорном" за распоређивање ракетног система којим је оборен малезијски авион изнад источне Украјине 2014. године. Раније је истражни тим под руководством Холандије саопштио да је систем припадао 53. ракетној бригади ПВО Војске Русије.

Након конференције за новинаре од стране међународног заједничког истражног тима, "Холандија и Аустралија су сада убеђене да је Русија одговорна за постављање ПВО система `Бук` који је кориштен за обарање авиона `МХ17`. Обе земље сада држе Русију одговорном за учогу у обарању авиона".

Москва је раније негирала тврдње које је саопштио холандски тим.

"Ни један противавионски ракетни систем руских оружаних снага никада није прешао руско-украјинску границу", раније је саопштило Министарство одбране Русије.

Министарство одбране Руске Федерације оптужило је тим да игнорише и одбацује "сведочења сведока из оближњих украјинских места". Министарство је саопштило да је истражиоцима пружило "свеобухватне доказе", укључујући и теренске тестове који указују на учешће украјинског ПВо система "Бук" у обарању авиона, као и радарске податке који показују да ракете нису дошле са западне стране.

Министарство одбране објаснило зашто ракета којом је оборен малезијски авион није руска Истрага о паду малезијског „боинга“ на истоку Украјине прикрива информацију о датуму и месту проналаска мотора ракете „Бук“, као и о томе ко је тај агрегат предао истражној комисији, саопштено је из Министарства одбране Русије.

Један од "аргумената" истражитеља о могућем учешћу Русије у трагедије је преживела облога мотора "Бука".

Како се наводи, разлог због чега холандска комисија ћути о тим детаљима је што је та ракета највероватније припадала управо украјинским снагама.

 


"Међутим, говорници нису желели да саопште о датуму и месту откривања овог мотора или особама које су предале овај агрегат истражној комисији", наводи се у саопштењу Министарства одбране.

Министарство такође истиче да и серијски број ракете, која је наводно искоришћена приликом обарања малезијског авиона, показује да је она направљена 1986. године у Совјетском Савезу, док Русија све ракете које су старије од 25 година уништава јер нису безбедне за руковање.

Министарство наглашава да је Украјини након распада СССР остало око 20 дивизија противваздушног комплекса „Бук“, али да од 1991. године ниједна нова ракета тој земљи није испоручена.


САД: Русија да појасни која је њена улога у рушењу малезијског авиона Сједињене Америчке Државе у потпуности верују извештају холандске комисије поводом рушења малезијског авиона на лету МХ17 на истоку Украјине у јулу 2014. године и позивају Русију да појасни своју улогу у том инциденту“, саопштио је амерички Стејт департмент.


„Подсећамо на захтеве Савета безбедности Уједињених нација да кривци морају да буду приведени правди. Дошло је време за Русију да појасни која је њена улога у свему томе“, наводи се у саопштењу.

Раније је начелник Одељења за истрагу Националне полиције Холандије Вилберт Паулисен изјавио да је међународна истражна група, која истражује околности рушења путничког авиона изнад Донбаса, "открила" да је ракетни систем „Бук“, који је наводно оборио малезијски авион, припадао 53. ракетној бригади Оружаних снага Русије.

Руски председник Владимир Путин је, међутим, изјавио да Русија може да призна резултате истраге о паду МХ17 само ако у њој буде пуноправно учествовала.

 
Малезијски авион „боинг 777“ срушио се Донбасу у јулу 2014. године током лета за Куала Лумпур из Амстердама. У несрећи је погинуло свих 298 путника и чланова посаде.

Путин: Признаћемо резултате истраге о паду авиона у Донбасу само ако у будемо учествовали у истрази Руски председник Владимир Путин је изјавио да Русија може да призна резултате истраге о паду малезијског авиона у Донбасу само ако у њој буде пуноправно учествовала.

„Ми смо од почетка предлагали заједнички рад на истрази о тој трагедији, али на наше изненађење, нас у ту истрагу нису пустили. Украјинска страна тамо ради, без обзира на то што је Украјина прекршила међународна правила и није затворила ваздушни простор изнад територије у којој се одвијају борбе. Међутим, она ради, а Русија не. Зато нам није познато шта тамо пише, на чему је засновано то што та комисија пише. Да бисмо признали то што је тамо изложено, ми треба да пуноправно учествујемо у истрази. У сваком случају, ми ћемо се према томе односити са пажњом, са поштовањем и проанализираћемо све што је тамо изложено. Формулисаћемо наш став према том случају, али за сада ја нисам видео тај текст“, додао је Путин.

„Председник Путин је рекао да је спремност за сарадњу веома важна ствара. Пошто смо у потпуности солидарни са Холанђанима, мислим да Русија треба да покаже конструктиван став“, рекао је Макрон.  
 
Представник САД потврдио да су кијевске снаге покушале да заузму територије ДНР-а Специјални представник САД за Украјину Курт Волкер позвао је обе стране сукоба у Донбасу да поштују линију демаркације, истовремено потврђујући да су снаге под контролом Кијева покушале да заузму неке територије.

Раније је у Оперативна команда ДНР у Заједничком центру за контролу и координацију ватре саопштила о погоршању ситуације на линији демаркације на подручју града Горловка. Поред тога, Канцеларија је саопштила о успешним одбијањима неколико напада кијевских снага на положаје Народне војске ДНР у том подручју.


"Позивамо стране да поштују линију демаркације у складу са споразумима из Минска", рекао је Волкер новинарима, истичући и потребу да се стране придржавају примирја.


Према његовим речима, од потписивања минских споразума, није било дугог прекида ватре.

"Овај посао треба да буде спроведен на обе стране", рекао је он.

Истовремено, Волкер је потврдио да су снаге под контролом Кијева покушале да успоставе контролу над неким областима, што, према његовим речима, украјинска страна треба да контролише у складу са споразумима постигнутим раније.

"Тачно је да су украјинске снаге покушале да поврате неке територије", - рекао је он.

Портпарол Министарства спољних послова Марија Захарова саопштила је у среду да је интензивирање сукоба у Донбасу повезано са посетом специјалног представника САД за Украјину, Куртом Волкером, те да Кијев види подршку САД за војне авантуре.


Лукашевич: Дискриминација и насиље против руских медија у Украјини добили системски карактер Симптоми дискриминације и насиља против руских медија су добили системски карактер, рекао је за РИА Новости стални представник Русије при Организацији за безбедност и сарадњу Александар Лукашевич, коментаришући увођење санкција Украјине МИА „Русија севодња“.

 
„Одмах смо скренули пажњу представника ОЕБС-а за питања слободе медија господина Дезире на ову самовољу. Затражили су од њега, у складу с мандатом, да осуде ове акције и изврше притисак на Кијев са захтевом да се прекине таква самовоља која отворено крши све могуће међународне обавезе Украјине у области слободе медија, као и уставне тачке које регулишу слободу говора у Украјини“, изјавио је Лукашевич.

Карасин: Кијев узима таоце како би их мењао за оне који су осуђени за реалне злочине Кијев узима новинаре таоце како би их мењао за оне који су осуђени за реалне злочине, рекао је заменик шефа дипломатије Русије Григориј Карасин.

Заменик министра споених послова Русије рекао је да му је непознат званични предлог Кијева о размени новинара Вишинског за режисера Сенцова.

„Ништа ми није познато о таквом предлогу Украјине. Међутим, то не мења главно - Кијев не може себи дозволити да узима људе као таоце како би их затим мењали за оне који су осуђени за праве злочине. То је нецивилизовани манир“, рекао је Карасин.

Он је навео да укључивање МИА „Русија севодња" и портала „Риа новости Украјина" у кијевски списак санкција неће остати без одговора Москве.

Захарова: Покушај кијевског режима да насилним методама лиши становништво могућности да добија непристрасне и објективне информације Москва је забринута због одлуке украјинских власти о стављању МИА Росија севодња и РИА Новости Украјина на списак санкција, саопштила је портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.

„Забринути смо због одлуке украјинских власти да на обновљени списак санкција стави агенције МИА Росија севодња и Риа Новости Украјина са роком од три године и блокирања приступа сајту агенције. То оцењујемо као још један акт политичке цензуре који је усмерен на даље чишћење информационог простора земље и покушај кијевског режима да насилним методама лиши становништво могућности да добија непристрасне и објективне информације о догађајима у земљи“, наводи се у саопштењу Захарове.

„Инсистирамо на хитној и оштрој реакцији одговарајућих међународних организација, пре свих представника ОЕБС-а за питања слободе медија, на наставак флагрантне самовоље званичног Кијева према руским средствима информисања“, додала је званична представница МИП-а Русије.

Кијев је блокирао приступ интернет сајтовима новинских агенција Росија севодња и Новости Украјина. 
Украјинa - из минута у минут -

 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА