Нови документарни филм РТ: „Запад брише Црвену армију из историје“
Филм „Подсећање“ напомиње колико је велика била жртва Совјетског Савеза у Другом светском рату и указује да Европа игнорише допринос СССР-а у победи над нацистичком Немачком.
„У западним књигама посвећеним историји брише се истина о томе како је Црвена армија спасла Европу од нациста, а руски војници се све чешће приказују као угњетачи и окупатори, а не као спасиоци“, наводи се у новом документарном филму компаније RT под називом „Подсећање“. Као доказ своје тврдње руски ТВ канал наводи Пољску у којој је Доњи дом парламента одобрио нацрт закона о уклањању споменика совјетског периода, укључујући и споменике војницима Црвене армије. Тај нацрт закона је предложио пољски Институт за национално сећање чији је професор изјавио: „Ја могу са сигурношћу рећи да се овде Црвена армија доживљава као освајач који је окупирао нашу територију“. У истом духу пољски водичи кроз концентрациони логор Аушвиц не помињу да су га руски војници ослобађали. Уместо тога тврде да Други светски рат није почео само Адолф Хитлер него и Јосиф Стаљин.
Па ипак, нису сви у Пољској задовољни новим законом. „Пољски народ је стекао независност и слободу од немачког нацизма уз помоћ совјетске армије. Ми, који смо рођени после рата не бисмо се ни родили да је Хитлер победио Стаљина“, каже у поменутом документарном филму пуковник пољске армије у резерви Тадеуш Ковалчик.
„Људи заборављају или не желе да се сете шта је Хитлер припремао Словенима. Они заборављају да је по његовом плану требало да 3 милиона Пољака остане у животу као немачко робље, а да Русе треба истребити заједно са Јеврејима“, каже Јержи Тиц, председник меморијалног друштва „Курск“ у Пољској.
Петер Шихл, истраживач из аустријског меморијалног друштва „Црни крст“ које се брине о гробовима совјетских војника, говори о људској димензији онога што се догодило пре више од 70 година. „Пали војници, или они који су умрли у заробљеништву, такође су имали мајке и породице. Независно од националне и верске припадности мајчина туга је увек иста“.
У већини европских уџбеника се о томе готово ништа не говори, као што се не говори да је Пољска 1934. године била прва европска земља која је са Хитлером потписала Споразум о ненападању – такозвани Пакт Пилсудски-Хитлер.
Поред тога, у књигама посвећеним историји не помиње се ни чињеница да су и Велика Британија и Француска потписале Минхенски споразум са Хитлером. Тај споразум је омогућио Немачкој да уз помоћ Мађарске и Пољске изврши анексију дела Чехословачке између 1938. и 1939. што је послужило као „окидач“ за почетак Другог светског рата.
Тадеуш Ковалчик у документарном филму говори да ће „кроз 50 година пољска деца мислити да Пољску није ослободила Црвена армија него да су то учинили Американци“. Како наглашавају аутори филма, „мало људи на западу зна да је у Европи погинуло око 300.000 америчких војника док је Совјетски Савез имао 25 пута више жртава. Штавише, у борбама против Црвене армије на Истоку погинуло је четири пута више немачких војника него на Западном фронту против САД и њихових савезника“.
Russia beyond
- Извор
- фото: РТД / Russia beyond/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »