Посланици са имунитетом и без њега
Укидање посланичког имунитета може да постане једна од упечатљивих парола будуће предизборне кампање за Државну думу РФ 2011. године. До таквог закључка дошли су експерти фонда Петербуршка политика.
Фонд Петербуршка политика погледао је на то како се води дискусија о укидању посланичког имунитета, и оценио је какве могу да буду последице датог корака.
Саму дискусију лобирају разне снаге, међу којима су највише заинтересовани органи очувања реда. Шеф Истражног комитета тужилаштва Александар Бастрикин изјавио је да ни у једној европској земљи нема тако великог броја лица који поседују имунитет од кривичног гоњења, као у Русији. Само у првој половини године органи реда покушали су да покрену кривичну тужбу против 800 лица са посебним правним статусом. Већина од њих су посланици.
Ипак посланик може да буде лишен неприкосновености само уз одобрење свог законодавног органа. И за 17 година постојања Државне думе такву одлуку она је донела само у погледу два своја члана. По мишљењу тужилаштва, корпоративна посланичка солидарност омогућава неким парламентарцима избегавање одговорности.
Позив да се укине посланички имунитет је јака, али обострано оштра предизборна парола, сматра председник фонда Петербуршка политика Михаил Виноградов.
И за власт и за опозицију тема недодирљивости биће прилично интересантна. Са друге стране, то може да се одрази на атрактивност посланичких мандата. Пошто је улога посланика у последње време падала, имунитет је био једна од најпривлачнијих страна посланичког мандата. Сасвим је могуће да ће у току дискусије бити позивања на светско искуство. Видимо на пример да се у Словачкој сада води активна дискусија у погледу неприкосновености. Али реално овде треба да буде политичко решење. Ако је за друштво принципијално да законодавни орган буде у стању да опонира извршној власти и да брани интересе грађана, вероватно је логично да имунитет постоји.
Још један аргумент против укидања неприкосновености састоји се у томе што ће ова мера најјаче ударити на парламентарну опозицију. За учешће у акцијама протеста сваки посланик опозиционар може да буде позван на одговорност, уверавају представници комунистичке партије.
У међувремену Фонд Петербуршка политика саставио је рејтинг осетљивости актуелних посланика Државне думе у случају укидања имунитета. Међу оптужбама које могу бити покренуте против појединих парламентараца је злоупотреба службених овлашћења, проневера акција, умишљено банкротство, умеђаност у рејдерска отимања фирми и корупционе шеме. Постоји и оптужба за присвајање Рембрантове слике.
Независно од тога да ли су оптужбе праведне или не, сама чињеница њиховог објављивања, по мишљењу експерата, може да буде аргумент у току дискусије.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Идеја о директном учешћу Запада у сукобу наводно је поново на разматрању, према писању француског листа.
„Све што је могуће“ мора се учинити како би се спречила употреба нуклеарног оружја, изјавила је бивша немачка канцеларка.
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном србском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
Остале новости из рубрике »