Ко је био најбољи савезнички тенкиста у Другом светском рату?
Совјетски командир тенка Дмитриј Лаврињенко је имао само неколико месеци да докаже да је најбољи савезнички тенкиста Другог светског рата са 52 однете победе. Да је доживео крај рата, он би са таквом необичном ефикасношћу свакако био конкуренција легендарним немачким асовима.
Најефиксанији тенковски асови у Другом светском рату су били Немци са преко 100 уништених тенкова, али и савезници су имали асове, а међу њима је најбољи био совјетски тенкиста Дмитриј Лаврињенко.
Велика разлика између Лаврињенка и тенковских асова Трећег рајха је била у томе што је већина Немаца доживела крај рата, док је совјетски тенкиста погинуо сувише рано. Дмитриј Лаврињенко је у прву борбу ступио у октобру 1941. године, а погинуо је крајем децембра исте године. За тих два и по месеца успео је да уништи 52 непријатељска тенка и да тако постане најбољи савезнички тенкиста.
Треба рећи да су у победама немачких асова главну улогу играле њихове нишанџије, док су командири тенкова Т-34 сами гађали непријатељске циљеве. Један од таквих је био и Дмитриј Лаврињенко.
Неустрашиви
Дмитриј Лаврињенко је рођен у селу Бестрашнаја („Неустрашиво“) у Краснодарском крају и борио се у складу с местом рођења – увек је без колебања улазио у борбу са далеко јачим непријатељем ако је то било потребно.
Дмитриј Лаврињенко
Archive photoНа почетку Битке код Москве у септембру 1941. године поручник Дмитриј Лаврињенко је командовао тенковским водом у Четвртој тенковској бригади (11. новембра је то била Прва гардијска тенковска бригада) која је бранила совјетску престоницу у читавој серији тешких и исцрпљујућих борби.
Група од четири тенка под његовом командом борила се 6. октобра 1941. године против неколико десетина тенкова Друге тенковске армије близу села Первиј Воин у Орловској области. Немачки тенкови су се спремали да униште совјетску пешадијску јединицу када је пристигао Лаврињенко. Користећи фактор изненађења совјетски тенкови су уништили 15 немачких тенкова и омогућили својим војницима да се повуку.
У сличној ситуацији су Лаврињенкови тенкови спасли чету совјетских војника наоружаних минобацачима. „Можемо да се не вратимо живи, али морамо спасти минобацачку чету. Јеси ли разумео? Напред!“ – тако је водник Пономаренко цитирао Лаврињенкове речи.
Лаврињенко (први слева) са тенковском посадом у октобру 194.
Archive photoЛаврињенко је 5. децембра добио звање Хероја Совјетског Савеза за 37 уништених немачких тешких, средњих и лаких тенкова током двомесечних борби.
Перфектна тактика
Дмитриј Лаврињенко се успешно борио против непријатеља на отвореном терену, али је вешто организовао и заседе. Генерал Дмитриј Лељушенко се сећа: „Поручник Дмитриј Лаврињенко је врло пажљиво маскирао своје тенкове постављајући дебла која личе на цеви тенковских топова. Нацисти би отворили ватру на те лажне циљеве. Тако их је Лаврињенко намамио да приђу на домет тенкова, а затим је са својих положаја из заседе отворио паљбу. Тако је уништио 9 тенкова, 2 топа и много непријатељских војника“. (Д. Лељушенко, „Свитање победе“, 1966).
Пре него што ће кренути у напад Лаврињенко је увек детаљно проучавао будуће бојно поље и добро организовао извиђање. Савршено је користио предности терена, скривајући тенкове Т-34 иза дрвећа и брежуљака, да би се затим изненада појавио на неочекиваном месту и нанео непријатељу максималну штету.
Лаврињенко је био познат и као изванредан снајпериста. Могао је прецизно да пуца из многих врста стрељачког оружја. Вештина снајперисте му је добродошла и у тенку. Ефикасно је погађао немачке тенкове на великој удаљености, али је више волео да се приближи непријатељу великом брзином на растојање од 150-300 метара и да отвори паљбу из непосредне близине.
Совјетски војници поред онеспособљеног нацистичког тенка. Битка код Москве.
Владимир Минкевич/SputnikСовјетски тенковски ас никада није губио присебност и увек је био рационалан. За време совјетске контраофанзиве у бици код Москве његов тенковски вод је изненада уништио немачки гарнизон у селу Грјади и тако отворио пут за суседно село Покровско. Иако је стекао предност Лаврињенко је одлучио да је не искористи и то је учинио у прави час јер су немачке резерве биле спремне да му пресеку одступницу.
Дмитриј Лаврињенко је погинуо 18. децембра 1941. од минобацачке гранате код Волоколамска у Московској области. Да је совјетски тенковски ас дуже живео, вероватно би својим рекордом угрозио немачке асове Курта Книспела, Мартина Шројфа и Ота Каријуса, којима се приписује по 150 уништених тенкова.
Борис Јегоров,
Russia beyond
- Извор
- фото: Николај Максимов/Sputnik / Russia beyond / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »