Tешко је наћи већи злочин од НАТО агресије на СР Југославију - Вулин
Министар одбране Александар Вулин свечано је данас отворио изложбу „Јунаци отаџбине – погинули за време НАТО агресије током 1999. године“ у новоотвореној галерији Војног музеја у Београду. Отварању изложбе присуствовао је и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, саопштило је Министарство обране Србије.
Изложбену поставку припремиле су кустос Војног музеја Наташа Томић и виши кустос Војног музеја Љубица Дабић.
Како је истакао министар одбране, данас се обележава Дан цивилних жртава НАТО агресије и ниједан држављанин наше земље, без обзира да ли је војник, полицајац или цивил, није заслужио да буде убијен у НАТО агресији 1999. године.
- Ово је начин да Војска покаже колико јој је стало до њених припадника, колико их се сећа, колико памти њихову жртву и да свако ово лице буде записано и забележено. Биле су неке генерације пре нас које нису запамтиле имена свих страдалих и убијених у ратовима, и у Првом и у Другом светском рату. На нама је да ту грешку никада више не поновимо и да се сећамо, јер ако се не будемо сећали неће памтити ни нас. Ово су храбри и честити људи који нису заслужили да буду убијени. Њихово право да бране своју земљу и да живе у њој није оправдање никоме да их убије, рекао је министар Вулин и додао да немамо никога ко је одговоран за НАТО агресију, али нам остаје да верујемо да ће ипак једног дана неко одговарати за све злочине над нашим народом, нашом земљом, за продужене злочине као што је бацање осиромашеног уранијума.
- Остаје нам нада да ће једном свет разумети да НАТО агресију нисмо изазвали, да је нисмо тражили, да ратове нисмо водили зато што смо их желели, већ зато што су нам били наметнути, а нисмо могли да радимо ништа што не би радила било која друга земља на свету када је суочена с тероризмом, с убиством својих војника, својих полицајаца и својих цивила, поручио је министар одбране.
Према његовим речима, 725 припадника Војске и 417 припадника Министарства унутрашњих послова, чија ћемо лица и очи моћи да запамтимо из изложбене поставке, јесу невине жртве.
- Сваки злочин, посебно када је велики, а тешко је наћи већи злочин од НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, добије задовољење у историји и људској правди. Чврсто верујем у то. Сви који су овде и који нас немо опомињу да морамо да их се сећамо и чувамо успомену на њих траже правду. И ова спомен-соба је наш начин да кажемо да нећемо заборавити, нагласио је министар одбране и поручио да је време стида прошло.
- Не стидимо се ниједног убијеног припадника Војске Југославије и Министарства унутрашњих послова, баш као што смо бескрајно поносни на сваког нашег војника, официра, полицајца и грађанина који се тог пролећа супротставио агресији на нашу земљу. Ово је начин да Војска покаже поштовање према својим припадницима, али и читава земља то мора да уради – због себе, због будућих поколења. Ово је први пут да на овако јасан и систематичан начин показујемо целом свету да је ово наша истина и нека на нему оптужбу сваке од ових прекинутих младости одговоре они који су младост прекинули. Прошло је време стида, ово је време тихог поноса, али не поноса што је још једна генерација показала колико је ратнички снажна и несаломива, већ поносна што је овај народ претрајао, што чува своју земљу и хоће да живи у миру, рекао је министар Вулин.
Генерал Диковић истакао је да је изложбена поставка знак великог признања палим херојима и знак дивљења свих нас те да свака година треба да буде година сећања на њих и њихова дела.
- Дивно је данас бити овде и, изнад свега, часно, окружени људима који су дали живот за слободу коју данас уживамо и нека ово буде диван пример свим нашим нараштајима како се треба у датом тренутку понашати и поступати да одбраниш слободу и своју државу. Захвалио бих свима који су приредили ову изложбу као још један знак пажње и наклона сенима ових људи, као један знак незаборава и вере у бољу будућност и чвршћи и бољи однос према вредностима које не пролазе, као што је вредност према одбрани отаџбине, закључио је генерал Диковић.
Начелник Војног музеја потпуковник Градимир Матић рекао је да је изложбена поставка посвећена „витезовима палим током НАТО агресије на нашу земљу“ и поручио да када посетиоци ове изложбе, поготово они млађи, прођу стројем палих јунака „видеће да је и ова плејада бранилаца испунила завет домовини“.
Изложба „Јунаци отаџбине – погинули за време НАТО агресије током 1999. године“ посвећена је свим јунацима који су у борби за слободу и независност положили своје животе, онима који се нису вратили и онима који су их очекивали, да причамо о њима и да их памтимо.
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »