Плава кофица – један од симбола социјалне рекламе
Јубиларни 10. московски фестивал социјалне рекламе окупио је на конкурсу мноштво јарких социјално-рекламних пројеката, који привлаче пажњу грађана. Циљ пројеката се у томе и састоји - да се човек наведе да се замисли над овом или оном социјалном појавом и над самим собом.
У социјалној реклами се никако не може без испада. Јер, чак и спотови који позивају на добра дела, има толико много да је врло тешко издвојити се на њиховој позадини. Читалац је већ навикао да види болесну децу која жалостиво гледају са страница новина. Зато већи део руске социјалне рекламе користи ефекат шока. Тако су се родили скандалозни плакати са сликом бебе, на чијим леђима је угашен опушак цигарете. Творци колажа, који изазива мучнину, сматрају да само овакве слике заиста могу да приморају људе ако не да престану да пуше, онда да то макар не чине у присуству деце. Престоничке власти су одлучиле да се одрекну шок-стратегије у корист рекламе-пропаганде, тим пре што је идућа година проглашена за годину спора и здравог живота.
Међутим, шок ипак има ефекта. На пример, судећи по информацијама ГИБДД реклама на путу с приказима згужваних аутомобила имала је утицаја: све је мање људи који за волан седају у пијаном стању или излећу у супротну траку.
Истраживање обављено ове године показало је да су скоро сви - 96% - видели социјалну рекламу. Најупадљивија је била горе поменута реклама против пушења. Квалитетну рекламу, посвећену другим проблемима, истакао је и председник асоцијације рекламних кућа Русије Сергеј Глушков.
Квалитет социјалне рекламе која је представљена, како спољашњом рекламом, тако и преко код становништва најтраженије рекламе на телевизији, стално расте. Она је већ добро акцентована, али је ипак треба развијати и настављати. Треба подржати државу и рекламу за побољшање демографске ситуације у земљи, за подршку материнства и детињства, као и за васпитање и подршку деце, лишене родитељске бриге, која треба да буду усвојена.
У току анкета преко половине испитаника је изразило увереност да у будућности реклама може да промени ситуацију и још је једна петина испитаника приметила да се понашање околине већ мења под утицајем социјалне рекламе. То је потврђено: на пример, после великих реклама за даваоце крви број обраћања Служби за давање крви повећао се скоро 40 пута. А то значи да социјална реклама делује.
Међутим, кад су чланови жирија за конкурс рекламе упитани који социјално-рекламни пројекат могу да издвоје они сами, испоставило се да је то акција „Плава кофица". Управо њу су ајкуле из рекламног света навеле као најбољу социјалну акцију рекламног карактера. Суштина је једноставна: активисти стављају дечје плаве кофице на кровове својих кола као ротациона светла. Тако привлаче пажњу чиновника који неконтролисано користе ротациона светла и стварају застоје на путевима. Акција је једноставна, захватила је пола Русије, сви о њој причају и сви је знају. А то и јесте слава. Значи, и обичне радње обичних људи без икаквих плаката и рекламних кампања су такође ефикасне, премда не учествују на фестивалима.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »