Како очувати традиционалне вредности и заштитити сопствену историју од заборава у време глобалних комуникација током посете Београду за наш портал говорио је Владимир Јакуњин из Фонда Андреја Првозваног.
Фонд апостола Андреја Првозваног који је прошле године обележио 25 година постојања сарађује са организацијама из Србије већ 20 година. Делегација тог фонда боравила је у вишедневној посети Београду.
Током 2004. године Фонд је организовао хуманитарну акцију за децу са Косова која су посетила Русију, а последњих година сарадња са Србијом је све интензивнија не само у хуманитарној сфери, казао је Владимир Јакуњин председник Надзорног савета Фондације апостола Андреја Првозваног у разговору за БКТВНеwс уз напомену да су у Београду током 2014. и 2015. организоване и међународне научне конференције.
Фото:БКТВ
Желимо да у наредном периоду поспешимо сарадњу у области културе, а битно је да не заборавимо и да су наша два народа била веома блиска кроз историју не само током Првог светског рата, него и током Другог светског рата, рекао је Јакуњин на округлом столу „Русија и Србија у духовном и културном дијалогу“ који је одржан у ректорату Београдског универзитета, а током посете Фонда Београду.
На питање како Фонд Андреја Првозваног и сличне организације могу да допринесу да се очувају духовне и друге традиционалне вредности, како млађим генерацијама указати на нужност очувања своје историје и традиције Јакуњин је у разговору за БКТВНеwс казао да је омладини, и руској и србској , битно говорити, између осталог, о нашој заједничкој историји, о ослобођењу Београда и заједничкој борби против нацизма, о томе да је Србија примила велики број грађана Русије после Октобарске револуције...о православљу.
У време глобалних комуникација, бума информационих технологија намеће се и питање како помирити савремене тенденције с једне стране, и љубав према националној историји, традицији и култури с друге.
Владимир Јакуњин сматра да се савремене комуникације и информационе технологије такође могу искористити за очување сопственог идентитета, али да је с тим у вези битно говорити и о систему образовања . „И поред технолошког развоја живу реч никада не може заменити виртуелни свет“, рекао је Јакуњин.
Свесни смо да се нове генерације не васпитавају кроз народне приче које су нама причале баке и деке, или мајке па је у целој тој ситуацији данас веома битан образовни процес, казао је Јакуњин који је изјаву за БКТВНеwс дао на Алфа БК Универзитету.
„Приватни универзитет Браће Карић такође даје генерацијама могућност не само да се образују у областима за које су се определили, него се, колико смо упознати, такође води рачуна о томе да се чува духовно наслеђе и оно што је битно у националној историји, оценио је Јакуњин.
У том смислу млади треба да се осврну око себе и виде да нису можда реални живот заменили виртуелним, казао је Јакуњин.
Иначе, споразум о сарадњи “Карић фондације” и фонда “Андреја Првозваног”, потписан је у граду Патрији у Грчкој, за време међународне конференције “Глас апостола Андреја Првозваног у савременом свету” у новембру 2017. Споразум су потписали Драгомир Ј. Карић, испред “Карић фондације” и Владимир Иванович Јакуњин испред фонда “Андреј Првозвани”.Две фондације ће, како је и тада оцењено, радити на јачању пријатељства измедју србског и руског народа.
Извор: БКТВ