Дан Војске Србије
У знак сећања на почетак Другог србског устанка 23. априла 1815. године данас се обележава Дан Војске Србије. Иако војнички није значајан Други србски устанак означио је прекретницу у формирању модерне српске државе, а тиме и војске.
Договор који је после краћих сукоба постигао Милош Обреновић означио је почетак дуготрајне борбе за стварање српске државе, прво аутономне, а затим и независне.
Једна од првих институција која је настала у Србији после Другог србског устанка била је војска.
Зачеци формирања војних јединица сежу у период од 1830. до 1836. године, а први закон о војсци донет је 1838. године и звао се "Закон о устројству гарнизоног војинства".
Први официри школовани су у Русији, а војска је организована по узору на руску царску војску, а велики утицај имале су француска и немачка војна мисао.
Значајан успон војска је у Србији доживела у време Кнеза Михаила Обреновића, али се према мишљењима историчара највеће промене дешавају после рата са Турском 1876-1877. и Бугарском 1885. године.
После тих ратова, због жалби на неефикасност руског система командовања, као и на лошу обуку кренуле су опсежне војне реформе.
Усвојена је пруска, односно немачка војна тактика, а уведена је обимнија и учесталија војна обука и повећан број активних официра.
Историчари сматрају да је немачка тактика покретног ратовања са подстицењем иницијативе нижих официра и слободом маневрисања мањих јединица, била је пресудна у победама српске војске у балканским и Првом светском рату.
Приликом пробоја Солунског фронта на пример, србска пешадија је напредовала брже од француске коњице.
Настанком Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1. децембра 1918. године србска војске се утопила у нову, а официри српске војске чинили су значајну већину у официрском кору нове војске.
Занимљиво је да је југословенска краљевска војска у међуратном периоду у потпуности напустила тактику, командовање па и организацију српске војске.
Војска Србије поново је "настала" у мају 2006. године, када је Црна Гора после референдума иступила из Државне заједнице.
Иако је Дан војске најважнији војни празник у историји Србије с почетка 19. века, односно почетака Другог србског устанка, Војска Србије данас негује традицију и војску других држава чији је део била.
Неколико касарни и даље носи имена народних хероја и партизанских бораца из Другог светског рата, а многи званични дани јединица, установа, родова и војних служби везују се за период Краљевине Југославије, Народноослободилачке борбе 1941-1945. и Југословенску народну армију.
Сви дани војске
Наша војска је једна од ретких оружаних формација у Европи која је кроз историју често мењала свој најважнији празник.
У време Кнежевине и Краљевине Србије, као и Краљевине СХС и Југославије није обележаван дан војске.
Југословенска народна армија је од 1946. године свој празник обележавала у знак сећања на Прву пролетерску бригаду која је формирана 21. децембра 1941, а ступила у борбу 22. децембра 1941. године и била је прва организована партизанска војна формација.
Као празник је 1946. и 1947. године прослављан 21. децембар, а онда од 1948. године, померен на 22. децембар.
Случајно или не, то се догодило баш у години када је дошло до Резолуције Информбироа и сукоба Тита и Стаљина, Југославије и Совјетског савеза, а занимљиво је да је 21. децембар био и рођендан Јосифа Стаљина.
Дан ЈНА обележен је последњи пут 1991. године, јер је 1992. године настала нова формација Војска Југославије, која је добила и нови празник.
Дан Војске Југославије обележаван је 16. јуна у знак сећања на склапање војног споразума Кнежевине Србије и Кнежевине Црне Горе о заједничком рату против Турске 1876. године, после којег су обе земље добиле међународно признату независност.
Овај празник је обележаван до 2006. године, када је после референдума у Црној Гори престала да постоји Држава заједница Србије и Црне Горе.
За нови празник војска је узела почетак Првог србског устанка 15. фебруар, што се поклапа са Даном државности Србије и датум доношења првог устава у 19. веку.
Дан Војске Србије се прослављао 15. фебруара од 2007, а 2012. године је празник померен на 23. април, односно дан почетка Другог србског устанка.
За Дан Војске Србије деле се одликовања, награђују најбољи припадници војске и одржавају свечаности у јединицама и установама ВС.
Већ дуги низ година војска у градовима Србије обележава свој дан, а ове године свечаност ће бити организована 9. маја у Зрењанину и том приликом одржаће се дефиле војних јединица.
Горан Јанићевић,
РТС
Вучић: Војска мора увек да буде спремна да одговори на сваки изазов
Поводом Дана Војске Србије председник Александар Вучић је рекао да ћемо имати најмодерније опремљеног војника и да ће се за војску издвајати више новца, али да ће се и тражити резултати.
Почасна артиљеријска паљба и егзерцир Гарде поводом Дана Војске Србије
Поводом 23. априла - Дана Војске Србије у Београду је, на Савској тераси на Калемегдану, извршена почасна артиљеријска паљба, којој су присуствовали министар одбране Александар Вулин и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, саопштило је Министарство обране Републике Србије.
фото: Министарство одбране
После интонирања државне химне и подизања заставе Републике Србије на Савској тераси је, пред многобројним грађанима, најпре прочитана Наредба председника Републике Србије Александра Вучића, а затим је из шест артиљеријских оруђа Гарде Војске Србије испаљено по десет плотуна, чиме је извршена почасна артиљеријска паљба.
фото: Министарство одбране
Уз звуке пешадијског марша и под командом поручника Предрага Крушевца, гардисти су, на одушевљење многобројних пролазника, на Тргу Републике извели егзерцир. Плави строј је, с полуатоматском пушком М-59/66 у руци, у такту музике демонстрирао стројеве радње.
- Извор
- фото: Министарство одбране Србије/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »