Међународна конференција о положају жена на селу и сеоских жена у Словенији и другим земљама
На конференцији су учествовали и представници Општине Мркоњић Град, Агенције за привредни развој и жене које живе на селу и баве се пољопривредом.
Циљ ове дводневне Конференције је да се представи знање, искуство и пракса различитих домаћих и страних земаља, а тичу се побољшања жена на селу и сеоских жена и јачању њихове улоге у развоју локалних заједница. Представници долазе из Аустрије, Мађарске, Србије, Босне и Херцеговине, Мађарске , Црне Горе и Словеније.
Начелница општине Мркоњић Град Дивна Аничић је презентовала тему „Јачање улоге жена у руралном развоју, друштву и породици“ и истакла је „Ми смо кроз ову презентацију покушали приближити на који начин једна локална заједница помаже женама на селу и како је то у Републици Србској, као и то каква је помоћ Владе РС. Који су то подстицаји за жене које се баве пољопривредом, и која је то помоћ за Удружења жена која се баве пољопривредом“.
Општина Мркоњић Град је у свом презентовању, представила и неке од мјера за побољшање услова и положаја жена на селу, као што су: побољшање општих животних услова (путна, електро и комунална инфраструктура, здрвствене услуге, културни садржаји и слично. А свакако и доступност кредитима и финансијским услугама за жене на селу, образовање и стручно усавршавање. Једна од мјера је да свакако треба подстицати предузећа која улажу у сеоска подручја да се при запошљавању оријентишу ка женама као квалитетној и поузданој радној снази.
На овој Конференцији смо могли чути различита искуства. „Иако је степен развијености тих земаља различит и сви се боре за опстанак и помоћ женама на селу, ево конкретно из Аустрије су имали интересантан назив презентације : Радни, али сиромашни :врхунски менаџери, без врхунске плате, што значи да свугдје жене раде али и да зато нису адекватно плаћене. Оне су у свом излагању ставиле више акценат на образовање- како могу да помогну у приступу европским фондовима, подстицајним средствима које нуде њихове Владе и слично. Много је искуства које би ми могли и да усвојимо“.
Други дан наше делегације су обишле 3 пољопривредна газдинства –једни се баве производњом јабука-пласманом и продајом, други производњом сира и трећа је жена која производи пецива. „То су фарме које имају сигурне приходе и на свакој смо видјели да су суфинансирана средствима Европске уније, конкретно не само објекти, већ и одређени подстицај за даљи пласман продаје тих производа које производе, види се да их је држава пратила и то су свакако корисна искуства“, истакла је Аничић.
Иначе, Удружење жена Словеније („Zveze kmetic Slovenije „ ) је посјетило Удружењa жена са подручја Мркоњић Град на Аранђеловданском вашару 2017. године, на ком су представиле свој рад, обичаје и традицију. Од тад је успостављена сарадња са Општином Мркоњић Град на обострано задовољство.
- Извор
- vijesti.RS
- / www.Mrkonjic-Grad.RS
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »