РТ: САД, Француска и савезници не треба да оду из Сирије, морају изградити нову - Макрон
Извор: Восток / РТ
САД, Француска и њихови савезници не треба да напусте Сирију након што рат буде завршен, јер морају изградити "нову Сирију", рекао је француски председник Емануел Макрон у интервјуу за "Фокс њуз".
"Морали бисмо изградити нову Сирију након рата", рекао је Макрон, додајући да ће улога САД бити "веома важна" у овом процесу. Додао је да "то није аутоматски да америчке снаге треба да изврше овај задатак", али да је "то америчка дипломатија и вашег предсједника".
Дајући своје разлоге другим државама да остану у Сирији, Макрон је навео "уобичајене осумњичене" - Иран и сиријског председника Башара Асада.
"Дан када завршимо овај рат против `Исламске државе`, ако одемо дефинитивно и потпуно, чак и са политичке тачке гледишта, оставићемо реч иранском режиму, Башару Асаду и тим момцима и они ће припремити нови рат. Они ће подстакнути нове терористе.", рекао је Макрон.
Макрон је недавно био један од најјачих адвоката за продужени амерички боравак у Сирији. Он је такође наредио француским снагама да се придруже америчком ракетном нападу на Сирију 14. априла. Бомбардовање, које је описано као одмазда за наводни хемијски напад од стране сиријске владе, није добила одобрење од Савета безбедности УН и било је спроведено без сагласности француског парламента.
Истичући да би Париз и савезници треба да буду укључени у послератну Сирију, француски лидер дао је и неке обавезе Русији и Турској, рекавши да ће "чак и ове државе имати важну улогу".
Вашингтон и његови савезници, укључујући и Француску, започели су своју кампању против "Исламске државе" у Сирији 2014. године. Поред ваздушних удара, она је укључивала подршку такозваној "умереној опозицији" на терену уз обуку и оружје. Касније, Вашингтон и Париз послали су ограничене контингенте трупа у Сирију, што је изазвало жестоке осуде из Дамаска.
Иако су САД и њени савезници једноставно обавестили Сирију пре почетка кампање против тероризма, Русија и Иран делују у земљи на захтев председника Асада.
Москва и Техеран такође су оптужили Вашингтон да не чини ништа да испуни прокламовани задатак борбе против "Исламске државе", него да ради са терористичким групама како би срушио сиријску владу. Очигледно је да је пораст "Исламске државе" у Ираку и њено даље ширење на разорушену Сирију омогућио хаос након америчке инвазије на Ирак 2003. године.
Док је Русија заиста пружила помоћ сиријским снагама ваздушним ударима против терориста, она је такође покренула хуманитарну операцију великих размера, пружајући храну и неопходну помоћ хиљадама Сиријаца. Москва је више пута позвала своје западне партнере да се придружи напорима, али чланови коалиције САД нису желели пружити помоћ регијама које је ослободила Војска Сирије.
Дипломатски напори Русије, Турске и Ирана у склопу мировног процеса у Астани омогућили су стварање неколико деескалационих зона у Сирији, што је прошле године довело до престанка непријатељстава у огромним деловима земље.
Крајем марта Доналд Трамп изјавио је да ће САД "врло брзо изаћи из Сирије" и пустити да се "други људи брину о томе". Међутим, портпарол Беле куће касније је кориговао председника, рекавши да се "Исламска држава" треба срушити пре него што се 2.000 америчких трупа врати кући. Други амерички званичници, укључујући и секретара за одбрану Џејмса Матиса и изасланик у УН-у Ники Хејлеј, најавили су још већи број америчких циљева у Сирији.
Према Хејлијевој, то није само пораз терориста, него и осигуравање да се хемијско оружје више не користи и да прате поступци Ирана - што би могло имати неограничен временски оквир. Почетком априла, такође је било извештаја да америчка војска разматра успостављање нових војних база у северној Сирији, са америчким присуством на том подручју, а које би финансирала Саудијска Арабија.
Читајте више на Ситуација у Сирији - из минута у минут
- Извор
- фото: © Essam Al-Sudani / Reuters / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »