BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како Русија слави Васкрс

Како Русија слави Васкрс
08.04.2018. год.


У Русији Васкрс има већи значај од Божића и један је од највећих годишњих празника. Васкршње прославе су практиковане чак и у совјетско време и популарне су како међу верницима, так и међу људима који немају много везе са вером. Ево како да најбоље искористите православни Васкрс у Русији који пада 8. априла.

Поноћ уочи Васкрса: Идите у храм на литургију 

Патријарх московски и целе Русије Кирил на пасхалном богослужењу у Храму Христа Спаситеља у Москви.

Патријарх московски и целе Русије Кирил на пасхалном богослужењу у Храму Христа Спаситеља у Москви.

Сергеј Пјатаков/Sputnik

У руским православним храмовима пасхално богослужење почиње увече уочи Васкрса. Многи Руси (мање или више побожни) окупљају се у храмовима пре поноћи. Када наступи поноћ свештеник се обраћа присутнима речима „Христос воскресе“, после чега се пале свеће, служи се литургија и затим људи честитају једни другима празник. За многе је то једини одлазак у цркву током године. Зато и ви обуците најбоље одело које имате.

Један део присутних после литургије одлази кући да спава, али најпобожнији остају целу ноћ до раног јутра.

Од 8 до 11 пре подне: Посетите гробље

 

Московљани на Митинском гробљу на Васкрс.

Одавање почасти покојницима на Васкрс је вековна традиција која је настављена и у совјетском периоду. Многи Руси односе на гробове својих упокојених рођака храну припремљену за празник, на пример јаја и „кулич“ [руски васкршњи колач].

Ова руска традиција не потиче од православља него од паганског периода и углавном је заступљена код становника Русије који немају много везе са вером. Православна црква се одлучно противи тој традицији, јер су за помен предвиђени други дани.

Од 12 до 14 часова: Уживајте у обилној трпези

 

Васкршњи колач („кулич“) и јаја.

Православни Велики пост подразумева строго уздржавање од мрсне хране које траје 40 дана. Васкршњи ручак је нешто као награда за тај труд и зато се на Васкрс припрема „царска“ трпеза.

Обично се прави „пасха“ (слатки пудинг у облику пирамиде), „маковник“ (укусни колач од мака) и „кулич“ (слатки хлеб са белом глазуром украшен мрвицама). Ту је, наравно, и мрсна храна од које се верници уздржавају током поста, на пример шунка, сир или млеко. Једини недостатак је у томе што се већина ових посластица прави у суботу када још траје пост тако да се ништа не може пробати пре времена.

Јаја су такође важан елемент руског васкршњег празника. Васкршње јаје је симбол Христовог Васкрсења. Најчешће се јаја фарбају у црвено (у луковини) што симболизује Христову крв, али се врло лепе боје могу добити помоћу кафе, спанаћа и цвекле.

Од 14 до 17 часова: Погледајте Фабержеова јаја

 

Фабержеов музеј

Руси већином проводе Васкрс у кругу породице. Али има и много других варијанти. Једна од занимљивијих је да видите Фабержеово јаје – најлепше васкршње руско ремек-дело. Фабержеова јаја су позната у целом свету. То су прави бисери компаније „Фаберже“, највеће јувелирске куће у Русији. Руска царска породица је често наручивала Фабержеова јаја за Васкрс јер је то право време за тако предиван украс. Највећа колекција Фабержеових јаја се налази у Оружејној палати Кремљау Москви и у Фабержеовом музеју у Санкт Петербургу.

Од 17 до 19: Посетите Фестивал васкршњих поклона

 

Учесници пролећне параде у оквиру Фестивала васкршњих поклона на Тверском булевару.

Ако не желите да проведете дан код куће можете посетити неке традиционалне васкршње манифестације у граду. У већини руских градова се организује својеврсни Васкршњи вашар са различитим породичним садржајима. На пример, у оквиру Московског Фестивала васкршњих поклона у целом граду су организоване интерактивне представе и дегустација хране. У многим градовима се организује културно-уметнички програм са народном и православном музиком.

Од 19 до 24: Слушајте Васкршњи музички фестивал

 

Руски диригент, генерални директор и уметнички руководилац Маријинског театра Валериј Гергијев и руски пијаниста Денис Мацујев на Васкршњем фестивалу на Поклоној гори у Москви.

Од 2002. године се на руском Фестивалу васкршње музике могу слушати најбоље руске симфоније, камерна музика, хорско певање и црквена звона. У програму фестивала учествују угледни музичари из целог света.

Отварање фестивала је у недељу у 19. часова у Великој сали Московске конзерваторије, где ће наступити симфонијски оркестар Маријинског театра. Ако вам не пође за руком да присуствујете (улазнице су веома тражене), не брините, можете слушати концерт у онлајн режиму или посетити једну од 145 локација на којима се такође одржава овај национални фестивал. Распоред погледајте овде.

Томи О`Калахан,
Russia beyond



  • Извор
  • фото: Девојчица са васкршњим јајетом уочи православног Васкрса. фото: Валериј Матицин/TASS / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази

Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА