РТ: Санкције САД служе њиховом војно-индустријском комплексу - „Ростек“
Извор: Восток / РТ
Нове америчке санкције имају за циљ избацивање Русије са међународног тржишта оружја, укључујући и оне са којима сарађује Вашингтон, а у интересу америчке индустрије оружја, саопштила је руска државна технолошка корпорација "Ростек".
Чињеница да је најважнија руска одбрамбена корпорација "Рособоронекспорт" обухваћена најновијом рундом америчких санкција, показао се "прави циљ ових санкција", саопштио је портпарол "Ростека", додајући да су све оптужбе Вашингтона против Москве "само изговор ради избацивања Русије са глобалног тржишта оружја".
Руска корпорација је осудила амерички потез као "непоштену конкуренцију".
"Рособоронекспорт", којим управља "Ростек", учествује у трговини широким спектром војних и производа двоструке намене, технологија и услуга и контролише већину руског извоза оружја.
Санкције су такође биле усмерене на неколико привредника и високих руских званичника, укључујући министра унутрашњих послова Владимира Колоколцева и бившег шефа ФСБ-а Николаја Патрушева.
Вашингтон прети санкционисањем субјеката руског сектора одбране већ дуже време, на основу пројекција да ће руски извоз оружја по први пут порасти за пет година. У октобру 2017. године, више од тридесет компанија, укључујући и сам "Ростек", укључене су у списак потенцијалних циљева санкција.
Изгледа да САД такође брине чињеница да Русија успешно продире на тржишта блиских савезника Вашингтона и великих купаца оружја, нарочито на Блиском истоку. Руско наоружање привукло је пажњу Бахреина, Египта, Марока, Саудијске Арабије, Уједињених Арапских Емирата и Туниса.
Саудијска Арабија, која је до сада највећи купац америчког оружја, склопила је низ уговора о наоружању са Русијом још у октобру 2017. године након што је краљ Салман бин Абдулазиз Ал Сауд посетио Москву, поствши први саудијски краљ који посетио Русију. У склопу уговора спадају испоруке ракетних система С-400, противтенковске вођене ракете, ракетни бацачи као и пушке "Калашњиков" АК-103. Стране су се такође договориле да започне производња аутоматских пушака "Калашњиков" АК-103 у Саудијској Арабији. Према руским медијима, руски уговори о наоружању са Саудијском Арабијом вредни су више од три милијарде долара.
Саудијци су закључили послове са Русијом док су истовремено наставили да активно купују оружје од САД. Још у мају 2017. амерички председник Доналд Трамп посетио је краљевство, потписавши рекордни уговор о наоружању за 350 милијарди долара, највећи у историји САД-а. Прошлог месеца САД су поново објавиле да планирају продати оружје Ријаду у вредности од милијарду долара.
Међутим, Вашингтон изгледа верује да његов положај на тржишту оружја на Блиском истоку постаје све мање сигуран, јер су Уједињени Арапски Емирати и Катар - земље међу првих пет америчких купаца оружја, такође показале велико интересовање за руско оружје.
2017. године руски медији су објавили да Уједињени Арапски Емирати (УАЕ) намеравају да купе више од једне ескадриле авиона Су-35. Русија и УАЕ такође планирају да развијају лаке борбене авионе, засноване на авиону МиГ-29.
У јануару 2018. године, амбасадор Катара у Русији Фахад бин Мохамед Ал-Атијах је рекао да је његова земља у "напредној фази" преговарања о куповини руског напредног ПВО система С-400. Дипломата је такође поздравио споразум о војној сарадњи који су у октобру 2017. године потписали Доха и Москва, рекавши да је "отворен пут за Русију и Катар да ступе у интеракцију у одбрамбеној сфери".
Конкуренција између Москве и Вашингтона у трговини оружјем протеже се далеко изнад Блиског истока. Очекује се да ће Индија купити ПВО системе С-400 из Русије у време када се САД труде да продају сопствени противракетни системи "Патриот" Њу Делхију. У четвртак је "Њу Јорк тајмс" објавио да ће министар одбране Индије вероватно релаизовати споразум током своје предстојеће посете Москви, назвавши га "још једним потенцијалним губитком" напора Сједињених Држава.
Амерички НАТО савезник Турска, у међувремену, није само потписала споразум са Русијом од 2,5 милијарди долара за набавку система С-400 у децембру 2017. године, упркос снажном противљењу Вашингтона, него је такође затражила убрзање њихове испоруке. Након састанка са турским колегом Реџепом Таипом Ердоганом раније овог месеца, председник Путин потврдио је да Русија убрзава производњу и скраћује датум испоруке "на захтев наших турских пријатеља и партнера".
САД никада нису скривале своју намјеру да "зауставе" руски извоз одбрамбеног оружја, док се амерички Стејт департмент у јануару похвалио "стварном успеху" у тим покушајима. Високи званичник оделења посебно је тврдио да су САД успеле да "спрече потенцијалне договоре који вреде неколико милијарди долара". Међутим, када је био присиљен да понуди било какве примере уговора које су успешно "торпедовани", званичник није успео да прецизира ни један.
- Извор
- фото: © Evgeny Biyatov / Sputnik / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »