BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: „Веома вероватно“ мото: Офанхзива Запада против Русије

РТ: „Веома вероватно“ мото: Офанхзива Запада против Русије
17.03.2018. год.


Извор: Восток / РТ

Иако истрага о тровању бившег шпијуна Сергеја Скрипаља и даље траје и нема никаквих опипљивих резултата, Запад очајнички сваљује сву кривицу на Русију. И аргументи су постали све више значајнији.

Све је почело када је британски премијер Терезаа Меј рекла да је "врло вероватно да је Русија одговорна" за тровање Скрипаља и његове ћерке Јулије. Њена изјава, која је представљала претпоставку као неку врсту доказа о наводној кривици Москве у случају великог профила, изгледа да је отворила Пандорину кутију све бизарнијих аргумената да са којима излазе британски званичници, као и њихови савезници на Западу, у покушају да убеде свет у руску кривицу.

Скоро одмах, Вашингтон је одлучио да потврди своје "специјалне партнере" у Лондону, потврдивши њихове сумњиве аргументе, те је саопштио да је Москва вероватно одговорна. Амерички председник Доналд Трамп тада је очигледно одлучио да својом целом тежином стане иза ових оптужби, рекавши да "изгледа" нико други осим руског председника Владимира Путина није могао стајати иза напада.


Идеја да је Русија "вероватно" иза тровања Скрипаљом била је потпоран аргумент у целој линији размишљања Запада, а убрзо су је усвојили и други европски званичници. Лидери Француске, Немачке, САД и Велике Британије чак су издали заједничко саопштење, у којем се поновља да је "врло вероватно да је Русија одговорна за напад".


Немачка канцеларка Ангела Меркел придружила се хору западних званичника који су сигурни да је Русија одговорна за случај "Скрипаљ". Такође је очигледно пронашла "вероватноћу" да је Русија укључена у инцидент убедљиво. Немачки канцелар је отишла даље и рекла да је шанса да трагови воде ка Русији "врло вероватно" два пута за један дан - на њеној заједничкој конференцији за новинаре са шведским премијером Стефаном Лофвеном и француским председником Емануелом Макроном у петак.


Међутим, Запад је очигледно постао исцрпљен од таквих "беспрекорних" резоновања и одлучио је да изнесе чак и далекосежније аргументе да окриви Москву. Макрон је, на пример, рекао да је Русија одговорна за тровање бившег двоструког агента јер "не постоји друго веродостојно објашњење".

Међутим, други су се показали маштовитијим у својим аргументима. Амерички изасланик у УН-у Ники Хејлеј је саопштила да постоји веза између умешаности Русије у случај "Скрипаљ" и руског наводног пропуста да обезбеди да сиријска влада уништи своје хемијско оружје. Никада јој није сметало чињеница да је Организација за забрану хемијског оружја, посматрач УН-а и Пентагон потврдили да је хемијско оружје сиријске владе заправо уништено.

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изненада је дошао до закључка да је наводна улога Русије у нападу на неки начин у складу са општим "безобзирним обрасцем понашања Русије током много година". Није могао да нађе ништа боље од "традиционалних" оптужби које су већ коришћене против Русије, што укључује "војно нагомилавање са севера Европе на Блиски Исток", "покушаји да се поткопају демократски избори и институције" и оно што је он назвао "анексијом" Крима. Међутим, оно што је повезано са случајем Скрипаљ и даље остаје мистерија.

Британски министар спољних послова Борис Џонсон очигледно је одлучио да изведе нокаут ударац у дугачкој линији изненађујућих аргумената када је рекао да је радња тровања бившег шпијуна нешто што је "суштински део руске природе". Према речима највишег британског дипломате, одговор Москве на лондонске оптужбе само додатно доказује руску кривицу.

 

“Постоји нешто у виду самозадовољног, саркастичког одговора који смо чули, што указује на њихову кривицу,” рекао је Џонсон за Би-би-си.


У свом мишљењу које је написао за Вашингтон Пост, Џонсон је такође рекао да је цели инцидент био ништа друго до манифестација "очигледне Русије".

Предвидљиво, секретар за спољне послове такође је искористио прилику да каже да је "у великој мери вероватно" да је Путин директно наредио тровање.

Није ни чудо што је бивши немачки министар спољних послова Зигмар Габриел коначно упоредио целу ситуацију са "лошим филмом Џејма Бонда". Он је критиковао политичаре да су изразили своје "најбизарније сумње" и "суочавање са сопственим теоријама завере." Он је такође саветовао званичнике да извуку своје закључке "након завршетка истраге, а не пре."

Русија је више пута негирала било какво учешће у инциденту. Говорећи на прес конференцији у четвртак, портпарол руског министарства спољних послова Марија Захарова оптужила је Лондон да је изнео "луде" оптужбе, такође одбијајући да Москви пружи било какав доказ. Она је такође саопштила излагање Терезе Меј у британском парламенту "циркуским шоуом".

Скрипаљ (66) и његова 33-годишња кћерка се налазе у критичном стању од 4. марта, када су пронађени у несвести на клупи испред трговачког центра у Салисбурију. Човек је радио као двоструки агент за британску обавештајну агенцију МИ6, те је био ухапшен у Русији 2006. због шпијунирања за Британију. Касније је постао део "шпијунске размјене", у којем је Русија предала четири шпијуна у замену за 10 руских агената.

 



  • Извор
  • фото: Reuters / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА