Украјина и Новорусија из минута у минут - 07.03.
Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање
Карта ситуације на фронту за 06.03. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећае
Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - Клинути овде или на мапу испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 07.03
Кијевске снаге три пута напале територију ДНР - Према саопштењу Министарства одбране ДНР кијевске снаге су за протекла 24 сата три пута напале територију ДНР. Под ватром кијевских снага нашла су се три насељена места Републике.
Народна милиција ЛНР саопштила је да су кијевске снаге током претходног дана напале позиције НМ у подручју насеља Лозовое.
Преглед политичко-економских и других вести за 07.03.
РТ: Украјина започела са одузимањем имовине руског Гаспрома - Украјинске власти почеле су са одузимањем имовине која припада руском гасном гиганту Гаспрому, наводећи наводно непоштовање одлуке арбитражног суда у Стокхолму.
"У тренутним околностима, украјинска влада покреће акцију у циљу опоравка од [казни] Гаспрома", наводи се у саопштењу за штампу украјинске владе објављеном на званичном сајту. Такође се тврди да је тај потез у складу с одлуком Стокхолмског суда и подразумева прикупљање новчаних казни од руске компаније због наводног кршења украјинских антимонополских закона.
Шведско арбитражно тело је првобитно одлучило о трогодишњем спору између Гаспрома и украјинске енергетске компаније Нафтогас, још у децембру 2017. године. Политика суда спречава да се посредује у случају, због чега је немогуће добити извршење коначне одлуке. Обе енергетске компаније, које имају супротстављене ставове, у почетку су тврдиле победу у овом случају.
Крајем фебруара, исти суд наложио је Гаспрому да надокнади Нафтогасу 4,6 милијарди долара за оно што се тврди да је изгубљени профит од транзита руског гаса према Европи.
Правна битка између две енергетске компаније на Арбитражном институту Стокхолмске привредне коморе траје од јуна 2014. године. Захтеви компаније Газпром односе се на новчане казне због недовољног повлачења и кориштења гаса од стране украјинске стране, у складу са правилом "узими или плати". Руски гасни гигант је такође захтевао исплату дуга за гас који је достављен Украјини између маја и јуна 2014. године.
Нафтогас је посегао за ретроактивном променом цена гаса, надокнадом преплаћених средстава и укидање забране препродаје руског гаса. Суд је на крају задовољио неким захтевима украјинске компаније, нарочито постављањем минималне количине гаса коју Нафтогас мора купити од Газпрома годишње (од 2018. године) у обиму који је био 10 пута нижи него у првобитном уговору. Истовремено, такође је обавезан Гаспром да плати транзит руског гаса преко украјинске територије у периоду од 2009. до 2017. године, иако гас, фактички, заправо није ишао током тог периода.
Шеф Гаспрома Алексеј Милер је рекао да је судска одлука "асиметрична" и "веома политички мотивисана". Суд је оправдао своју одлуку позивајући се на тешку економску ситуацију у Украјини, а Милер је додао да "Гаспром не намерава да решава финснсијске проблеме Украјине о свом трошку".
Путин: Када Русија постане моћна и јака, појави се паника код свих наших партнера - Увођење анти-руских санкција од стране Запада је нелегитиман начин конкурентске борбе и покушај да се задржи раст руских одбрамбених капацитета, рекао је руски председник Владимир Путин.
"Једноставно, то је увек било у историји наше земље. Када Русија постане моћна и јака држава, појави се паника код свих наших партнера, увек чинећи покушаје да ометају развој наше земље. То је нелегитиман начин, непоштен, али то је управо то. Покушај да се задржи раст одбрамбених капацитета наше земље", рекао је Путин у новом документарном филму "Светски поредак 2018 ".
Руски председник Владимир Путин, коментаришући присaједињење Крима Руској Федерацији и касније увођење санкција против Русије, рекао је да је могуће, да је Русија намерно била доведена у такву ситуацију, да је била дужна реаговати.
Филм се заснива на неколико ексклузивних интервјуа руског председника новинару Владимиру Соловљеву.
САД: Русија би могла да искористи ризик од унутрашњих немира у Украјини -
Ситуација у Украјини врло је нестабилна и могући су превремени избори у тој земљи, који би могли, под утицајем Русије, да промене прозападну оријентацију ове земље, изјавио је директор америчке обавештајне службе Ден Коутс.
Коутс: Русија ће радити на угрожавању јединства Запада - Директор америчке обавештајне службе Денијел Коутс изјавио је да би нове америчке санкције Русији могле да буду уведене током ове седмице.
Русија проводи политику према сопственим интересима - Амерички сенатор из Аљаске Данијел Саливен изјавио је да је укидање санкција Русији могуће ако она „прекине да се меша“ у послове других земаља. Савет Федерације Русије одбацио је оптужбе америчког политичара и нагласио да Москва делује искључиво у оквиру закона када брани своје интересе.
Осим тога, Вашингтон нема право да говори другој држави шта да ради. Државна дума Русије такође је подсетила да су саме санкције незаконите.
Украјинa - из минута у минут -
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Стотине Руса свакодневно потписују војне уговоре, чиме је нови позив за мобилизацију непотребан, изјавио је портпарол Дмитриј Песков.
У србском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »