Почела пета хуманитарна пауза за Источну Гуту -
Милитанти у Источној Гути спроводе масовне претраге по домовима цивила и одузимају им летке Центра за помирење зараћених страна у Сирији, који представљају пропуснице кроз хуманитарни коридор, изјавио је новинарима представник центра, генерал-мајор Владимир Золотухин.
Према упутствима написаним у лецима, особа која прелази хуманитарни коридор треба да држи летак високо изнад главе у једној руци, другом руком држећи дете, или да га стави на главу. Ово се ради како би се зауставио пролаз наоружаних милитаната кроз коридор.
„Према информацијама које је Центар за помирење зараћених страна добио од сиријске стране, припадници нелегалних наоружаних формација у Источној Гути врше масовна претресања домова локалних становника и одузимају им летке Центра за помирење. Успут бандити људима одузимају храну, чиме се вештачки компликује хуманитарна ситуација у тој области“, додао је Золотухин.
Према његовим речима, на подручје овог предграђа Дамаска бачено је око сто хиљада летака.
У суботу у 9 часова по локалном времену почела је пета хуманитарна пауза, чији је циљ омогућавање цивилима из Источне Гуте да напусте ову област. Четири претходне хуманитарне паузе завршиле су се без резултата — милитанти настављају да задржавају мештане, у страху од одмазде им бране да пређу хуманитарни коридор. Локални становници који остављају поруке преко „хитне линије“ коју је организовао Центар за помирење, још средином недеље су се жалили да су почели да им недостају храна и основне потрепштине. Милитанти повећавају цене за њих десетине пута. У овој области нема струје и гаса. Ситуација на подручју хуманитарног коридора у Источној Гути и даље напета - Сиријски терористи припремају нападе отровним супстанцама у Источној Гути, саопштио је начелник Центра за помирење зараћених страна у Сирији, генерал-мајор Јуриј Јевтушенко.
„Са сиријске стране добили смо информације да групе Нусра фронт, Фејлак ел Рахман и Ахрар ел Шам припремају провокације са употребом отровних материја. Циљ је да се владине трупе окриве за употребу хемијског оружја у Источној Гути, тако да се акција припрема у близини линије разграничења са сиријском војском. Цивилне жртве биће искоришћене да би западне земље сиријско руководство оптужиле за употребу хемијског оружја против сопственог народа“, истакао је Јевтушенко.
Он је напоменуо да је сиријска команда категорично изјавила да не само да не планира да употреби хемијско оружје против сопственог народа, већ га, у принципу, ни нема.
Ситуација на подручју хуманитарног коридора у сиријској Источној Гути и даље је напета, на прилазе ка коридору редовно пуцају снајперисти, додао је он.
„Ситуација у области прелаза остаје напета. Од синоћ на прилазе ка њему редовно пуцају снајперисти. Данас су из источне периферије села Дума терористи Џејш ел ислама два пута из минобацача гађали безбедносни коридор на путу који води ка прелазу у насеље Мухајам ел Вафедин“, рекао је он.
Јевтушенко је такође рекао да Центар добија поруке од становника Источне Гуте у којима они говоре о неподношљивим животним условима и репресијама од стране милитаната који им и даље не дозвољавају да напусте опасну зону.
Према његовим речима, да би се пробили кроз територије које контролишу нелегалне оружане формације, људи покушавају да искористе различите варијанте за излазак, заобилазећи припремљени хуманитарни коридор.
Центар за помирење наводи да је ноћас двоје деце успело да се пробије према прелазу под ватром терориста. Њихов излазак и покривање од ватре обезбедили су сиријски војници.
Преглед политичких и других вести за 03.03.
Трамп, Макрон и Меркова позвали Сирију, Русију и Иран на прекид ватре на читавој територији земље - Председник САД Доналд Трамп, председник Француске Емануел Макрон и немачка канцеларка Ангела Меркел позвали су Сирију, Русију и Иран на прекид ватре на читавој сиријској територији, саопштила је Бела кућа.
Трамп је одвојено разговарао са Меркеловом и Макроном у четвртак, прецизирала је Бела кућа.
„Канцеларка Меркел и председник Макрон су се сложили са председником Трампом да би сиријски режим и Русија и Иран који га подржавају требало одмах и у потпуности да спроведу резолуцију 2401 Савета безбедности УН која позива на хитан прекид ватре у читавој Сирији“, наводи се у саопштењу.
„Лидери су позвали Русију да престане бомбардовање Источне Гуте, подстакну режим (сиријског председника Башара) Асада да престане са офанзивним операцијама против цивилних подручја и позове Сирију на одговорност због погоршавања ситуације у вези са људским правим у Источној Гути, која је делимично изазвана наставком коришћења хемијског оружја од стране Асадовог режима, напада на цивиле и блокирање хуманитарне помоћи", наводи се у саопштењу.
Пентагон је у четвртак саопштио да нема доказа да је у Источној Гути употребљено хемијско оружје.
„Председник (Трамп) је нагласио да Сједињене Америчке Државе неће толерисати зверства Асадовог режима“, додаје се у саопштењу.
Савет безбедности УН је 24. фебруара усвојио Резолуцију 2401 којом се од свих страна тражи да „одмах прекину сукобе“ и обавежу се да обезбеде дугу хуманитарну паузу од најмање 30 дана на читавој територији Сирије, како би се омогућила безбедна и несметана испорука хуманитарне помоћи и медицинска евакуација тешко болесних и рањених.
Министар одбране Русије Сергеј Шојгу изјавио је у понедељак да се по наредби председника Русије Владимира Путина у предграђу Дамаска, Источна Гута, од 27. фебруара уводи свакодневна хуманитарна пауза од 9 до 14 часова по локалном времену. Москва: САД створиле резерват за терористе у Сирији - Ово је саопштио у интервјуу за програм "Међународни преглед" на каналу "Русија 24", заменик министра одбране Александар Фомин.
„Не може да нас не узнемирава зона безбедности пречника 55 километара у близини насеља Ел Танф. То је на граници са Ираком у западном делу Сирије где је, заправо, створен резерват за терористе. Они се овде поново наоружавају, припремају, са ове локације изводе одговарајуће нападе. Све то се дешава под руководством снага за специјалне операције и других јединица Сједињених Америчких Држава“, рекао је Фомин.
Поред тога, према речима заменика министра, Сједињене Државе не дозвољавају пролазак хуманитарних конвоја у избеглички камп Рукбан који се се налази у близини Ал-Танфа, због чега је настала катастрофална хуманитарна ситуација.
Крајем новембра прошле године руски Центар за помирење зараћених страна у Сирији саопштио је да су САД, након што су затвориле зону од 55 километара око америчке базе у сиријском граду Ел Танф, изоловале више од 50.000 људи којима је потребна хуманитарна помоћ. Москва је предложила Вашингтону да заједно обезбеде испоруку помоћи избеглицама. Коалиција на челу са Сједињеним Америчким Државама пристала је да помогне, али је саопштила да није добила потврду да су сиријске власти спремне да пропусте конвоје.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -