BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД чине први корак ка ратификацији Договора о статешком наоружању

САД чине први корак ка ратификацији Договора о статешком наоружању
17.09.2010. год.
Договор ограничава бојева пуњења на 1550 јединица

Сенатски комитет за иностране послове препоручио је горњем дому Конгреса САД да ратификује договор о стратешком наоружању са Русијом. После ове добре вести уследила је нешто гора. У САД постоји јака републиканска опозиција овом документу. Није случајно читаво америчко руководство сматрало да је неопходно да се у исти глас изјасни за одобрење договора о стратешком наоружању. Такви пропагандистички рафали просто тако се не испаљују.
 

У ресорном комитету Сената демократе су убедљиво превладале републиканце. 14 за и 4 против. Већина је уверена: нови договор са Русијом ће учинити свет безбеднијим. Надахњује американце и перспектива обнове инспекције руског стратешког офанзивног наоружања. Мањина се слаже са аргументима, мада инсистира на томе да договор не треба да поставља било каква ограничења на постављање ПРО САД. На то је скренуо пажњу експерт руског Савета за спољну и одбрамбену политику Фјодор Лукјанов.
 

Разумни део републиканаца схвата да је договор са Русијом потребан. Међутим ресорни комитет је одобрио ту идеју са неким оградама. Рецимо, администрација истиче додатне услове, везане за модернизацију преосталог нуклеарног потенцијала и за финансирање тог процеса. А такође САД одвојено изјављују да задржавају право да иступе из договора, уколико акције Русије буду претиле њиховој безбедности. То у суштини не мења ништа у самом Договору, али са политичке таке гледишта важно је републиканцима. Они морају да покажу да се више од Барака Обаме брину за националну безбедност.
 

Ову тезу ће максимално експлоатисати републиканци пре прелиминарних избора за Конгрес у новембру. А у случају победе, са двоструком енергијом и после њих. Ето зашто се изјава четворке - председника, потпредседника, државног секретара и министра одбране у корист ратификације договора са Русијом може сматрати веома јаким, али истовремено у многоме изнуђеним кораком у унутарполитичкој борби. А то уноси велику неодређеност у рокове ратификације уговора са Русијом од стране САД, сматра Фјодор Лукјанов.
 

Вероватније је да ће Договор бити одобрен, али после прелиминарних избора за Конгрес у новембру. Мада после избора, највероватније, републиканци ће добити више гласова у сенату. Одобравање договора пре избора фактички ће значити да републиканци у сенату дају демократској администрацији некакав адут. Тачније постоји могућност да се овај договор представи као велики успех администрације Обаме у области смањења нуклеарних наоружања и односа са Русијом.
 

Договор ограничава укупан број постављених нуклеарних бојевих пуњења на 1550 јединица за обе стране. Већ то га чини јединственим инструментом у јачању режима нераспростирања. А смањење постављених интерконтиненталних балистичких ракета, балистичких ракета на подморницама и стратешким бомбардерима до 700 даје не само нуклеарним, већ и ненуклеарним земљама пример у области разоружања. Зато је Русија заинтересована за што скорију синхронизацију ратификације договора о стратешком наоружању са САД. Покушаји да се овај документ учини инструментом унутарполитичке борбе у САД могу на крају крајева да омету Москву и Вашингтон да повећају ниво међусобног политичког и војног поверења.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА