Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 28.02.
Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава - Клинути овде или на фото испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 28.02.
Стање на фронту - .
Центар за помирење о ситуацији
Конвоји на хуманитарном коридору за евакуацију цивила у Источној Гути
Преглед политичких и других вести за 28.02.
Путин: Москва неће наставити да толерише свакодневно гранатирање Дамаска - Москва неће наставити да толерише свакодневно гранатирање Дамаска од стране милитаната из Источне Гуте који су недавно гађали руску амбасаду у Сирији, изјавио је председник Владимир Путин након састанка са аустријским канцеларком Себастијаном Курцом.
Актуелно жариште сиријске кризе, Источну Гуту на периферији Дамаска, користе бројне терористичке групе као базу за покретање напада на главни град и друге области у земљи, рекао је Путин.
Дамаск се гранатира до 80 пута дневно из опкољеног подручја.
Путин је посебно нагласио да је руска амбасада у Дамаску подвргнута минобацачким нападима. Зграда је гранатирана и претрпела је штету у више наврата током сукоба у Сирији. Шестог фебруара гађана је и руска трговинска мисија у сиријској престоници. На срећу, зграда је била празна, али су цивили повређени у нападу.
"Познато је, барем знамо ово добро у Русији, да се гранатира чак и територија руске амбасаде и зграда руске трговачке мисије. Да ли ћемо ово толерисати заувек?", упитао је председник.
Курц је позвао Русију да утиче на сиријску владу и ситуацију у земљи како би олакшала дипломатско решавање сукоба.
"Позивам Русију јер има утицај на Сиријиу и има одговорност. Као велесила, може утицати на режим [председника Башара Асада] и ситуацију у Сирији. Зато се надамо да ће се сви вратити на преговарачки сто и брзо зауставити овај рат ", рекао је Курц.
"Ситуација је тешка [у Сирији], а перспектива мирољубивог решења зависи од зараћених страна и њихове унутрашње жељу да постигну решење и очувају територијални интегритет и јединство своје земље", рекао је Путин и додао да је "утицај регионалних земаља и кључних међународних актера веома важан".
Према речима руског председника, Москва ће "настојати да успостави политички дијалог" и обезбеди почетак рада на новом сиријском уставу. Русија ће такође радити на томе да претвори зоне деескалације у Сирији у "подручја сарадње између Дамаска и опозиције", додао је он.
Украјински проблем је такође био разматран током разговора, при чему је Путин поновио да Москва неће пристати на распоређивање међународних мировних снага у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Председник је такође рекао да ће гасовод Северни ток 2, који ће повезати Немачку и Русију преко Балтичког мора, бити "апсолутно деполитизован" пројекат. Он је рекао да се гасовод не сматра "алтернативом украјинском транзитном путу", додајући да је Москва спремна да настави сарадњу са Кијевом у овом подручју. Према Курцу, Аустрија има "позитиван приступ пројекту "Северни ток 2", као и Немачка и друге земље", али много детаља још није разрађено.
Лавров: Околина Дамаска и Источна Гута представљају последња упоришта терориста у Сирији - Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров изјавио је да је пред Сиријом највећа хуманитарна криза од почетка конфликта, због чега је позвао међународну коалицију предвођену САД да омогући приступ хуманитарне помоћи цивилима у Источној Гути, избегличком кампу „Рукбан“, као и целокупној територији око Танфа.
Москви се не допада британска реторика о одговорности Русије за ситуацију у Сирији - Амбасадор Русије у Великој Британији Александар Јаковенко на састанку са замеником шефа британске дипломатије Аланом Данканом у Лондону изјавио је да се Русији не допада британска реторика о одговорности Москве за хуманитарну ситуацију у Сирији.
Турска демантовала САД да се воде преговоре о деескалацији у сиријском Африну - Министарство спољних послова Турске демантовало је изјаву Министарства одбране САД да Анкара и Вашингтон воде преговоре о деескалацији у сиријском Африну, изјавио је портпарол Министарства спољних послова Хами Аксој за РИА Новости.
„Тврдње да, како је изјавио портпарол америчког Министарства одбране, Турска и Сједињене Америчке Државе преговарају о могућностима за деескалацију у сиријском Африну, не одговарају стварности. Турска не води никакве дипломатске преговоре са Сједињеним Америчким Државама о Африну“, истакао је Аксој у саопштењу.
Рјабков: Оптужбе на рачун Сирије и Русије због тешке хуманитарне ситуације у Источној Гути непримерене - Оптужбе на рачун Сирије и Русије због тешке хуманитарне ситуације у Источној Гути су непримерене, будући да испоруку хуманитарне помоћи коче снаге које се боре против сиријске војске, укључујући и одређене терористичке групације, изјавио је заменик министра иностраних послова Сергеј Рјабков.
Те оптужбе долазе од оних који свет деле на „наш“ и „њихов“, независно од тога чиме се одређени људи баве и које методе примењују — било да су терористичке или не, додао је Рјабков.
„Погледајте шта се својевремено догодило у Ираку, а сада Запад кука како није могуће имплементирати резолуцију о увођењу хуманитарне паузе у Источној Гути. Испоруку помоћи коче снаге које се боре против сиријске војске, као и одређене терористичке групације које су у Резолуцији наведене као забрањене“, указао је заменик шефа руске дипломатије.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »