РТ: Русија и САД поново разменили опружбе након усвајања резолуције о Сирији
Извор: Восток / РТ
После неколико дана напетих преговора, Савет безбедности Уједињених нација једногласно је усвојио резолуцију која предлаже хуманитарни прекид ватре од 30 дана у Сирији, али Русија и САД нису представили јединствени став.
"Било би наивно мислити да се унутрашња сиријска питања могу решити резолуцијом", рекао је амбасадор Русије у УН-у Василиј Небензја након гласања, додајући да је Москва "подржала намере" из документа, али да није било прекида ватре "без сагласности зараћених страна".
Небензја је критиковао "окупирајуће амбиције" коалиције САД и рекао да војне фомрације са спољном подршком носе одговорност за хуманитарну кризу да.
Он је такође поновио раније оптужбе да Запад спроводи "пропагандну кампању" против сиријских снага у Источној Гути, предграђу Дамаска, где су се борбе интензивирале током протекле седмице.
Небензија је позвао на то, да свет посвети једнаку пажњу хуманитарним патњама и на другим местима сукоба у целој земљи и нагласио да прекид ватре не спречава сиријске снаге да дејствују по "Исламској држави, Ал Нусри и другим екстремним организацијама". И Москва и Дамаск раније су саопштили да је Источна Гута, која је опкољена од стране сиријских снага упориште за неколико терористичких група.
У контрадикторном говору, амерички изасланик у УН-у Ники Хејлеј је осудила Русију због "ометања гласања" о резолуцији која је поднета у уторак и затражила њено непосредно извршење.
"Сиријски народ не би требало да умре чекајући да Русија организује упутства из Москве или да расправља о томе са Сиријцима", рекла је Хејлијева. Она је додала да је Вашингтон "дубоко скептичан да ће се режим Асада придржавати" и истакла да је "кредибилитет Савета безбедности УН у питању".
Док су отворене напетости биле током заседња, ниједна страна није представила план за прекид ватре, а Шведска која је изнела резолуцију, саопштила је да су "медицинске евакуације и хуманитарни конвоји УН спремни".
Према УН-у, готово 400.000 људи се налази у источној Гути, коју контролишу две салафистичке фракције, Џаиш ал Ислам, Арар ал Шам, и Фаилак ал Рахман, још једна исламистичка група која је идентификована са "Слободном сиријском војском".
Дистрикт који се састоји од урбаних и руралних насеља је прошле године проглашен зоном деескалације договором Русије, Турске и Ирана, а где се предвиђа евакуцаија цивила и слободна достава хуманитарне помоћи. Међутим, милитантне групе су одбијале да положе оружје, а ситуација је још једном отишла у отворену конфронтацију.
Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут
- Извор
- фото: FILE PHOTO © Bassam Khabieh / Reuters / RT/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »