BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина и Новорусија из минута у минут - 21.02.

22.02.2018. год.

 


Карта повлачења тешког наоружања - кликнути за увећање  

 
Спровођење Минских споразума - кликнути на карту за увећање


Карта ситуације на фронту за 20.02. (карта кијевских снага) - кликнути на карту за увећае



Испод се налази интерактивна мапа бојевих дејстава у Новорусији - 
 Клинути овде или на мапу испод





 

  ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 


Преглед дешавања на ратишту у Новорусији за 21
.02


Стање на фронту - .



Преглед политичко-економских и других вести за 21
.02.

 

Лавров: Очекујемо да на Западу схвате да потези Кијева удаљавају од имплементације Минских споразума - 
Чињеница да је председник Украјине Петро Порошенко потписао Закон о реинтеграцији Донбанса удаљава од имплементације Минских споразума и представља покушај да се они пониште, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров новинарима након састанка са својим словеначким колегом Карлом Ерјавецом.

„Очекујемо да на Западу, пре свега у Берлину и Паризу, као престоницама земаља-учесница ’нормандијског формата‘, схватају да најновији потези руководства Украјине удаљавају од имплементације Минских споразума и представљају покушавају да се они пониште. Пре свега мислим на тзв. Закон о реинтеграцији Донбаса који дозвољава и чак подстиче употребу силе за обнављање територијалног интегритета Украјине. Сматрамо да је то апсолутно неприхватљиво“, истакао је Лавров.

Са своје стране, портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да ситуација са имплементацијом Минских споразума и решавањем ствари на југоистоку Украјине и даље изазива значајну забринутост.

„Знате да недавни закон, који је потписао председник (Украјине) нажалост, може дати минималан допринос имплементацији Минских споразума. Штавише, стручњаци се плаше да ће овај закон испровоцирати ’усијане главе‘ у Кијеву да се врате на војну варијанту решавања ситуације на југоистоку, што би имало непоправљиве последице“, рекао је Песков.

„Због тога је ова тема била предмет размене мишљења на јучерашњем Савету безбедности, узимајући у обзир недавне контакте двојице министара спољних послова. Ова дискусија се наставља, а осим тога, актуелно остаје и питање наставка процеса размене заробљеника, чији је процес инициран и започет уочи нове године“, додао је Песков одговарајући на питање да ли су могући неки аранжмани за размену заробљеника.

Лавров: Амбасадори САД у свим државама света траже да државе не сарађују са Русијом - Амерички државни секретар је признао да амерички амбасадори по целом свету имају наредбу да одговарају земље од сарадње са Русијом, саопштио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров на крају састанка са словеначким колегом Карлом Ерјавецом у Љубљани.

„Буквално је јуче представник Стејт департмента јавно, са поносом, рекла да сви амерички амбасадори у свим државама света имају строге инструкције: свакодневно иду и траже да државе не сарађују са Русијом“, рекао јe Лавров.

Министар је навео да има довољно доказа да „схвати на којим принципима Американци граде своје односе са страним државама“.

Столтенберг: Ако се догоди било шта слично Криму или Украјини реаговаће цела Алијанса - НАТО не сматра Русију претњом за било коју чланицу Алијансе, рекао је генерални секретар НАТО-а, Јенс Столтенберг.

„Не видимо никакву руску претњу било којој чланици НАТО-а и увек се веома опрезно односим према хипотетичким ситуацијама. Оно што могу да кажем је да уколико се догоди било шта слично Криму или Украјини, реаговала би цела Алијанса, јер је НАТО ту да штити све своје савезнике од претњи“, одговорио је Столтенберг упитан шта би НАТО урадио када би Русија „урадила на Балтику оно што је урадила у Украјини“.

По његовим речима, „послали смо војне јединице у тај део Европе“.

„Њихово присуство нема за циљ да изазова конфликт, већ да га спречи“, објаснио је генерални секретар Алијансе.

Према његовим речима, НАТО ће тежити ка сарадњи са Русијом у арктичком региону.

„Видимо повећање тензија на северу, али морамо да наставимо да тежимо ка смањивању тензија и сарадњи, које смо деценијама развијали са Русијом“, указао је Столтенберг.

Према речима Столтенберга, чак и током Хладног рата у Алијанси смо „виђали примере сарадње чланица између НАТО-а и Совјетског Савеза на северу“.

САД: Спречити пословне контакте са Русијом - Амерички Стејт департмент сматра да су санкције Русији направиле губитке руској војној индустрији за око три милијарде долара.

„Раскид уговора је казна. Зашто? Зато што то значи да мање новца одлази у руски буџет. То се може сматрати успехом у делу позивање Русије на одговорност“, рекла је представница Стејт департмента Хедер Наверт на редовом брифингу за новинаре.

Она је подсетила да је свим америчким мисијама наложено да предузму напоре да се спрече пословни контакти са Русијом, а пре свега, са њеним војним сектором.

Москва спремна да учествује на састанку министара спољних послова „нормандијског формата“ - Русија је спремна да учествује на састанку министара спољних послова „нормандијског формата“, али чека конкретна мишљења о том питању од партнера „четворке“, изјавио је за РИА Новости државни секретар и заменик министра спољних послова Русије Григориј Карасин, коментаришући речи министра спољних послова Украјине Павла Климкина.

Климкин је раније изјавио да су се министри спољних послова „нормандијске четворке“ (Немачка, Француска, Русија и Украјина) наводно договорили да у најскорије време одрже састанак.

„Ми смо били спремни за састанак у Минхену (на маргинама Минхенске конференције о безбедности) на министарском нивоу, али он из неког разлога није одржан. Бићемо спремни и за нови састанак и очекујемо од наших партнера из ’нормандијског формата‘ конкретна мишљења по том питању“, истакао је Карасин.

Раније је портпарол Министарства спољних послова Немачке саопштио да се министарски састанак у „нормандијском формату“ о решавању ситуације у Украјини на маргинама Безбедносне конференције у Минхену „неће бити одржан искључиво из разлога попуњеног распореда учесника“.

Меркелова и Порошенко разговарали о ситуацији у Донбасу - Председник Украјине Петро Порошенко разговарао је са немачком канцеларком Ангелом Меркел о увођењу мировне мисије УН у Донбас, као и о наставку рада Специјалног центра за контролу и координацију.

„Петро Порошенко и Ангела Меркел разменили су мишљења о питањима у вези са поновним успостављањем ефикасног рада Специјалног центра за контролу и координацију у Донбасу и могућношћу распоређивања мировне мисије УН у одређеним подручјима Доњецке и Луганске области“, наводи се у саопштењу прес-службе украјинског председника.

Прес-служба је додала да је посебна пажња посвећена питању ослобађања затвореника. Саговорници су истакли потребу да се настави заједнички рад за њихово ослобођење у најскорије време.

Осим тога, Меркелова и Порошенко су разговарали о стању реализације Минских споразума, наглашавајући потребу консолидације режима прекида ватре, пише у саопштењу.

Са своје стране, кабинет немачке канцеларке саопштио је да су Меркелова и Порошенко разменили мишљења о реформама у Украјини, посебно о процесу децентрализације у земљи и ситуацији у енергетском сектору.

„Канцеларка и украјински председник разговарали су телефоном о начинима за стабилизацију режима прекида ватре, изгледима за могућу мисију УН у Донбасу, повлачењу руских официра из Заједничког центра за контролу и координацију и што скоријој размени свих преосталих заробљеника са обе стране линије разграничења. Они су такође разменили ставове о стању у области реформе у Украјини, пре свега о децентрализацији и стању у енергетском сектору“, истиче се у саопштењу прес-службе Владе Немачке.

Шведска спремна да пошаље војску у Донбас - Шведска је спремна да пошаље војску на исток Украјине у оквиру мировне мисије УН, саопштио је шведски министар одбране Петер Хултквист. 

На питање да ли види опасност у томе што ће се шведски војници налазити поред руске границе, министар одбране скандинавске државе је рекао да се засад не зна на који начин ће се операција изводити и да не жели да нагађа. 

По његовом мишљењу, Украјина и Русија су далеко од решења проблема. 

„То је сложен задатак“, рекао је он.

Путин разматрао сируацију у Сирији и Украјини са члановима Савета безбедности Русије - 
Председник Русије Владимир Путин разговарао је са члановима Савета безбедности Русије о решавању ситуације у Сирији и Украјини, саопштио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

„Одржана је детаљна размена мишљења о ситуацији у Сирији, укључујући и ситуацију око Африна“, рекао је Песков и додао да су, између осталог, разматрани проблеми имплементације Минских споразума и решавања сукоба на југоистоку Украјине у целини.

Такође су разматрана питања друштвено-економске тенденције у земљи.

Састанку су присуствовали председници оба дома парламента, Валентина Матвијенко и Вјачеслав Володин, шеф администрације Кремља Антон Вајно, министар спољних послова Сергеј Лавров, министар унутрашњих послова Владимир Колокољцев, министар одбране Сергеј Шојгу, директор ФСБ Александар Бортњиков, специјални представник председника за питања заштите животне средине, екологије и транспорт Сергеј Иванов.

Порошенко потписао „Закон о реинтеграцији Донбаса” - Председник Украјине Петро Порошенко је током заседања војног кабинета потписао "Закон о реинтеграцији Донбаса".

Да би закон ступио на снагу, документ треба још да буде објављен у службеном гласнику „Гласу Украјине“. 

Приликом потписивања закона Порошенко је рекао да ће закон "обезбедити правни механизам за политички и дипломатски повратак" Донбаса под контролу Кијева. Он је одмах наложио министру одбране и начелнику Генералштаба да припреме до 1. априла предлоге за промену формата војне операције у Донбасу и кандидатуру команданта заједничких снага.

Врховна Рада је 18. јануара одобрила "Закон о реинтеграцији Донбаса". У тексту се Русија назива као земља "агресор", а територије изван контроле Кијева у Донбасу признају се као "окупиране" (Доњецка и Луганска Народна Република). Границе и списак "привремено окупираних" насеља одређује председник на предлог Министарства одбране и на основу предлога Главног штаба.

Закон даје председнику право кориштења оружаних снага у миру како би заштитио суверенитет. Ово ће дати легалитет употреби војске у Донбасу без проглашења рата. Поред тога, чак и у првом читању, народни посланици су искључили став о приоритету Минских споразума за решавање сукоба.


"Опозициони блок" покушао је оспорити закон, али је овај предлог подржало само 37 посланика са потребним минимумом од 226 гласова.


У Доњецкој и Луганској Народној Републици закон је оштро критикован, напомињући да су прекршени Мински споразуми те да су сада војсци "одвезане руке". Шеф руског министарства спољних послова Сергеј Лавров такође је рекао да нови закон укида договоре из Минска.

ЛНР и ДНР о Закону

Луганска и Доњецка Народна Република критиковале су "Закон о реинтеграцији Донбаса" који је потписао Порошенко, називајући тај документ закаснелим покушајем легитимизације насиља у региону

„Тај закон неће спасити Порошенка и Турчинова (секретар Савета за националну безбедност и одбрану Украјине Олександар Турчинов) од казне због кршења закона сопствене земље. И неће спасити земљу која је легитимизовала рат са цивилним становништвом“, наводи се у саопштењу в. д. министра спољних послова Луганске Народне Републике и опуномоћеног представника самопроглашене Републике на преговорима у Минску Владислава Дејнега.  

Усвајање и потписивање закона он је назвао „још једним слојем деструктивне политике Кијева према становницима Донбаса“.


Сличан став има и опуномоћени представник Доњецке Народне Републике на минским преговорима Денис Пушилин. Он је истакао да већ четири године Кијев „у пуној мери спроводи војне операције против цивила и територија које и даље назива својим“, а сада ће против становника ЛНР и ДНР моћи да користи војску.

Украјинa - из минута у минут -


Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут

 

   ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја у Украјини и Новорусији по данима 



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.


Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА