BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Курди тврде да је постигнут договор да сиријска војска уђе у Африн

РТ: Курди тврде да је постигнут договор да сиријска војска уђе у Африн
19.02.2018. год.


Извор: Восток / РТ

Договор између Дамаска и сиријских Курда који се боре против турских снага у Африну, наводно је поново на столу. Саветник курдске администрације рекао је да би сиријске трупе могле бити на граници за два дана.

Из Сирије долази неколико противречних извештаја, што указује на успех или неуспех наводних преговора између Дамаска и Јединица за заштиту курдског народа. Преговори су, наводно, били усмерени на помоћ сиријске владе да се одбије текућа турска офанзива у сиријској енклави Африн, коју контролишу Курди.


У недељу је Бадран Џиа Курд, саветник курдске самоуправе, да је постигнут договор о војној помоћи. Курд је нагласио да ће споразум, којим би се сиријске снаге ушле у Африн у року од два дана, био ограничен искључиво на тренутну војну подршку.

"Када су у питању политичка и административна питања у региону, то ће се договарити са Дамаском у каснијим фазама кроз директне преговоре и дискусије", рекао је он.


Дамаск се званично није изјаснио о могућем споразуму, а портпарол курдских снага је потврдио само да је упућен захтев да сиријске снаге заштите Африн.

Чак и ако се споразум реализује, он би ипак био на "климавим ногама", признао Курд. Рекао је да је тешко предвидети колико би дуго трајао споразум.

"Не знамо у којој мери би ово разумевање трајајало јер постоје стране које нису овим задовољне и желе да пропадне", рекао је он без даљег образлагања.

Саопштење долази само неколико дана након извештаја у медијима да су одржани преговори између курдских милиција и сиријске владе. Израелска влада се, наводно, повукла из разговора након што су Курди одбили да положе своје оружје у замену за војну помоћ, саопштио је у четвртак дописник РТ-а, позивајући се војни извор. Неколико других медија, је саопштило на основу својих извора да је споразум склопљен без давања било каквих даљих информација.

Спекулације о активнијпој улози Дамаска у сукобу у Африну појавиле су се у јануару, када је курдска самоуправа позвала Дамаск да заштити суверенитет Сирије слањем трупа у Африн. Командант курдских снага Сипан Хамо је прошлог понедељка рекао да неће имати "никакав проблем" са ангажованошћу сиријске војске у сукобу, како би се одбациле турске снаге.

Турска, која од 20. јануара изводи операцију у Африну, инсистира да је офанзива искључиво усмерена на сламање терориста, одбацујући наводе да се циљају цивили.


Турски председник Реџеп Таип Ердоган такође је обећао да ће енклаву вратити свом "првобитном власнику" након што буде "ослобођена" од кутрдских снага.


Операција ће омогућити да се око 500.000 расељених Сиријаца врати у своје домове у Афину, саопштила је у петак прва дама Турске Емина Ердоган, тврдећи да је "циљ ове операције обезбеђење безбедности у региону".


Председник Ердоган је више пута наговестио да би желео да прошири операцију и да се она пребаци у Манбиџ, где су стациониране америчке снаге које подржавају "Сиријске демократске снаге" у којима доминирају Курди. То је довело до страха од потенцијалног сукоба између два НАТО савезника. На недавном састанку у Анкари, амерички секретар Рекс Тилерсон и турски министар спољних послова Мевлут Чавусоглу су се сложили да су билатерални односи у "тачки кризе", а ситуацију око Манбиџа називају "приоритетом" који је хитно потребно решити. Турска је такође наговестила идеју о заједничком распоређивању снага САД и Турске у тој области, под условом да САД гарантују брзо повлачење курдских снага из тог региона.

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут



  • Извор
  • фото: Khalil Ashawi / Reuters / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.

Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.


Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА