Китаровић: Од председника Србије нисам тражила никаква обећања нити извињење
Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић изразила је задовољство што је током посете председника Србије Александра Вучића постигнут искорак у намерама да се решавају питања преостала из недавне прошлости, као и да се фокус стави на садашњост и будућност односа двеју земаља.
Она је синоћ, у „Дневнику“ загребачке телевизије „Нова“, рекла да од председника Србије није тражила никаква обећања, нити је од њега очекивала извињење и истакла:
„Вучић с којим сам ја разговарала је европски Вучић. Апсолутно и дефинитивно!“
„Разговарали смо како да помогнемо нашим народима и нашим државама. Извињења понекад могу бити само речи. Ми смо имали и извињења у прошлости, чиме су она резултирала? Битна су дела и оно што ће се учинити. Битно ми је оно што ће Вучић учинити за Хрвате у Србији, права које они траже већ деценијама. Веселим се тренутку кад ћемо моћи потврдити да су њихови политички и други захтеви испуњени“, казала је Китаровићева.
Она је, такође, одбацила тврдње да је до сусрета дошло на притисак међународне заједнице и најавила да ће у посету Србији доћи „вероватно кроз неколико месеци“.
Поводом извињења, о којима је било доста говора у хрватској јавности уочи Вучићевог доласка, она је рекла да су извињења лична ствар и да не жели да их коментарише.
„Извињење може свако изрећи у било којем тренутку, на било који начин. Међутим, нису важне речи, важна су дела. Оно што је мени битније јесте да смо постигли напредак, да смо доиста постигли искорак у нашим намерама да решавамо питања која су преостала из прошлости из ’домовинског рата‘. Али и да се усредсредимо и на нашу садашњост и будућност наших односа, да радимо на бољитку наших односа“, рекла је председница Хрватске.
Према њеним речима, конкретан резултат Вучићеве посете Хрватској је велика количина документације коју је он донео из Двора на Уни.
„Конкретан резултат је и обећање председника Вучића да ће се у Србији унапредити права Хрвата, да добију не само ону политичку заступљеност коју траже, од локалних, преко покрајинске, до државне разине, већ и да ће се решити многа друга конкретна питања која муче Хрвате у Србији. Разговарали смо и о положају српске мањине овде у Хрватској. Ја разумем питања која њих тиште. Она се могу и морају решавати у оквиру хрватских државних институција и то је управо оно што смо чинили ова два дана, о чему смо разговарали. Мислим да ће један од великих корака унапред бити чињеница да смо одлучили да она спорна питања о прошлости, за која знамо да се никада нећемо усагласити, оставимо са стране и да се усредсредимо на егзистенцијална питања која брину и Хрвате у Србији и Србе у Хрватској“, рекла је хрватска председница.
Она каже да ју је охрабрила чињеница да је председник Вучић не само пристао да се у званичне државне делегације овога пута укључе и представници удружења несталих и представника мањина обе стране, већ је пристао и управо се договара време његовог личног сусрета у Београду са представницима удружења несталих из Хрватске.
„А наравно, ја сам исто са своје стране спремна да примим представнике њихових удружења“, казала је Китаровићева.
Упитана да ли је било притисака међународне заједнице да дође до сусрета она је одговорила: „Апсолутно не!“
„Ја не тврдим да ћемо ми питања решити преко ноћи, или у следећих недељу или месец дана. Оно што ми морамо да покажемо је да ми нисмо нека мала парохијална државица која некоме жели да загорчава судбину. Желим да покажемо да смо одговорни и да смо победници, те да са било киме можемо да разговарамо о питањима у духу добросуседства и да не треба никакав међународни притисак, па чак ни онај оквир стратегије за проширење, да би било кога присиљавао да се та питања реше. То је наша одговорност према нашем народу“, истакла је Китаровићева.
Поводом њене узвратне посете Србији, она је рекла:
„Ићи ћу вероватно кроз неколико месеци кад успемо да реализујемо и договоримо све ово што је председник Вучић рекао и обећао да ће одрадити за Хрвате у Србији. Посебно ћемо наставити да радимо на питању несталих, а надам се да ће државне комисије наставити да раде на питању границе. Договор је да се покуша да се у две године нађе неко билатерално решење. Ако то не успемо, онда договор о неком међународном правосудном телу.“
Према њеним речима, у међувремену се решавају и друга питања битна за оба народа.
„Оно што смо у овим разговорима занемарили, а за шта мислим да је изузетно битно је привредна сарадња. Отварање нових радних места, трговинска размена и чињеница да је Србија за нас једно огромно тржиште на које можемо да пласирамо своје производе. Чињеница је да постоји сарадња између наших привредника који могу заједно да наступају на трећим тржиштима. Кад сам јуче дошла у Хрватску привредну комору, председник Вучић ми је рекао да он лично не може да окупи те врхунске српске привреднике на једном месту као што смо их ми окупили. То је импресивно, јер показује да онај позитиван део сарадње на добробит обе државе далеко надмашује проблеме с којима се у овом тренутку сусрећемо“, нагласила је Китаровићева.
ТАНЈУГ
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »