Кина и Русија поново бране територијални интегритет Србије у СБ УН-у за разлику од САД
Амбасадори земаља-чланица СБ УН осудили су у оквиру дебате о Косову убиство Оливера Ивановића и заложили се за почетак рада Специјалног суда, а као и обично, амбасадори западних земаља и Русије изнели су различита гледишта и процене ситуације на КиМ.
Америчка амбасадорка у УН Ники Хејли позвала је Србију и сепаратистичке власти на Косову да "узму будућност у своје руке и што пре се договоре о споразуму о нормализацији односа".
„Најснажније апелујемо на лидере Косова и Србије да искористе шансу, наредни месеци су кључни. Сцена је постављена, корист је јасна, све што је потребно је политичка воља да се створи трајни мир између Србије и Косова“, рекла је амбасадорка САД.
Хејлијева је рекла да је давно прошло време за промену мандата Унмика и апеловала на лидере чланица да воде рачуна о трошењу средстава УН.
Она је рекла да САД снажно подржавају чланство Косова у Интерполу и Уједињеним нацијама.
„Дошло је време да лидери Косова и Србије ураде оно што Мисија не може, нити јој је била намера да у сарадњи изграде будућност узајамне сигурности и просперитета“, рекла је Хејлијева.
Представница Француске оценила је да је Косово после десет година од проглашења независности успешна прича, али да још посла треба да буде урађено.
На том путу Косово, како каже, може да рачуна на подршку Француске, посебно када је реч о владавини права и борби против организованог криминала и корупције.
Руски амбасадор Василиј Небензја поновио је да је Русија пре десет година упозорила на последице авантуре једностраног проглашења независности Косова.
„Пре свега, и даље се саплићемо о суверенитет и територијални интегритет једне земље чланице што представља кршење међународног права“, рекао је руски дипломата, наводећи да су Косову одбијени захтеви за чланство у неколико међународних институција.
Према његовим речима, незаконита сецесија је отежала проналажење решења за косовско питање, а покушаји да се на Косову успостави систем и држава нису дали резултата.
„Нејасно је кад ће почети да ради суд у Хагу, хоће ли се појавити оптужнице, јер рад суда зависи од каприца косовске скупштине међу којима има и припадника некадашње ОВК“, рекао је Небензја.
Како је рекао, Приштина не испуњава своје обавезе а то се пре свега односи на ЗСО а међународна заједница на ту стагнацију гледа прилично равнодушно.
Ако се буду наставили притисци на Србију по том питању на њеном путу ка ЕУ онда ће бити доведени у питање непристрасност и објективност Брисела.
Убиство Оливера Ивановића, пак, представља показатељ катастрофално ниског нивоа безбедности и непостојање ефикасног система реаговања.
Небрезја је такође упозорио на „клановске односе у косовским властима, опасност коју представља повратак радикалних исламиста са Блиског истока, позиве за стварање Велике Албаније, те маргинализовање умерених политичких снага у Приштини“.
Представник Кине указује на сложену ситуацију на Косову која и даље постоји и истиче да је неопходно тражење обостраног прихватљивог решења кроз дијалог.
„Кина поштује територијални интегритет Србије и подржава њене напоре за политичко решење. Очекујемо да ће обе стране добробит становништа ставити испред свега“, закључио је он.
Представници Шведске и Холандије такође су се заложили за проређивање седница УН о Косову са три на шест месеци, и смањење мисије на терену.
- Извор
- Фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Државе које раде на извођењу напада дубоко унутар Русије неће остати некажњене, упозорио је Сергеј Наришкин.
Кијев не би могао да изврши удар ATACMS ракетама на Русију без учешћа Вашингтона, изјавио је Сергеј Лавров.
Остале новости из рубрике »