Сви Срби воjна мета
ЗAГРЕБ - Бивши ратни министар унутрашњих послова Хрватске Иван Jарњак jуче jе на суђењу генералима Рахиму Aдемиjу и Мирку Норцу рекао да на подручjу Медачког џепа, у Лици, нису страдали цивили, jер jе цjелокупно локално српско становништво у вриjеме хрватске воjне акциjе на том подручjу било наоружано.
- Сви су били наоружани, а никада ниjе направљена анализа да се утврди ко jе страдао у воjним акциjама, а ко након њих - рекао jе Jарњак на суђењу Aдемиjу и Норцу, коjе jе jуче настављено у Жупаниjском суду у Загребу.
Он jе рекао да ниjе тачна тврдња да су ратни злочини за коjе су оптужени Aдеми и Норац, извршени након борбених акциjа.
Према оптужници коjу jе хрватско правосуђе преузело од Хашког трибунала, Норац и Aдеми су по командноj одговорности оптужени за злочине над српским цивилима у акциjи хрватске воjске и полициjе "Медачки џеп" у септембру 1993. године, као и за претjерано и неселективно гранатирање српских села.
Jарњак jе рекао да jе информациjе о наоружању становништва добиjао пратећи снимке тадашњег ТВ Книна, коjи jе приказао jедну старицу како из противавионског оружjа пуца по хрватским положаjима, као и других извора коjи су почетком рата обавjештавали да jе JНA наоружала цjелокупно српско становништво на ратном подручjу.
Његово се свjедочење заснива на jеднодневноj посjети Госпићу, у коjи jе стигао у септембру 1993. године, у вриjеме акциjе "Медачки џеп", како би провjерио рад специjалне полициjе коjа у то вриjеме, како jе обjаснио, ниjе била под контролом МУП-а већ Главног штаба Хрватске воjске (ХВ).
Jарњак jе рекао да jе у Госпићу стекао утисак да тим подручjем заповиjеда Рахим Aдеми, а да тадашњег пуковника Норца ниjе видио, као и да му га тада нико ниjе ни споменуо.
Свjедок jе рекао да су заповjедници специjалне полициjе тада били Младен Маркач и Жељко Сачић, коjи су били подређени Aдемиjу, и да он тада ниjе чуо за тзв. Сектор 1, коjим jе, према оптужници, командовао Норац.
Jарњак jе додао и да jе, иако jе у то вриjеме био министар полициjе и члан Савjета за одбрану и националну безбjедност коjи jе доносио важне одлуке у вези са ратним дjеловањима, о низу важних питања, попут смjене генерала Aдемиjа након "Медачког џепа" или приче о цивилним жртвама дознао из медиjа, а касниjе и од представника УН.
Младен Маркач
Послиjе Ивана Jарњака, пред Судским виjећем требало би да се поjави и бивши командант специjалне полициjе Младен Маркач, коjи jе у Хагу оптужен за злочине почињене током воjне акциjе "Олуjа" 1995. године и има забрану наступа у jавности и давања изjава.
Хашки трибунал jе Маркачу, на захтjев његових адвоката, привремено укинуо забрану и закључио да он може да напусти стан и jавно иступа, али само због свjедочења у поступку против Aдемиjа и Норца.
- Извор
- glas.cms-go.com
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »