Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 06.02.
Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава - Клинути овде или на фото испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 06.02.
Руска трговинска мисија у Дамаску на мети минобацача - Руска трговинска мисија у Дамаску је подвргнута минобацачком гранатирању, саопштило је Министарство спољних послова.
Нема жртава и повређених, а зграда је озбиљно оштећена.
"Оштро осуђујемо терористички напад на руске дипломатске мисије у Дамаску, која је постала карика у ланцу злочина почињених против цивилног становништва сиријске престонице у последњих неколико дана", навело је Министарство.
Министарство спољних послова позвало је међународну заједницу да осуди терористичке нападе на дипломатске мисије.
Министарство спољних послова је подсетило да је уочи минобацачког напада у старом граду боравила и руска делегација која је морала бити хитно евакуисана.
"Гранате су пале и на места дистрибуције хуманитарне помоћи коју су обезбедиле руске религиозне вође - хришћана и муслимана - од средстава прикупљених од верника у црквама и џамијама у различитим регионима Руске Федерације. Два цивила Сиријица су убијена приликом напада", додало је Министарство.
Министарство напомиње да је преко десет људи постало жртва гранатирања у Дамаску у протекла два дана.
Терористи су у понедељак напали локације испоруке руске хуманитарне помоћи. Још неколико граната је пало у четврти Баб-Тума у историјском центру Дамаска.
Курдске снаге уништавају турски тенк
Турски конвој иде према Алепу
Извештај Центра за помирење о ситуацији
Турска гађала велики портрет курдског лидера Абдулаха Окалана код Африна
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Darmık Dağı'nda tespit edilen terör örgütü elebaşı posterini SİHA'lar işaretledi, F-16'lar vurdu. O anlar ilk kez @trthaber'de. pic.twitter.com/BNfbJSH87G
— TRT HABER (@trthaber) January 31, 2018
Преглед политичких и других вести за 06.02.
МО РФ се обратило Турској с молбом да помогне у добијању остатака обореног руског авиона у Сирији - Министарство одбране Русије обратило се Турској с молбом да помогне у добијању остатака руског ловца Су-25 обореног 3. фебруара у Сирији.
„Руски војни ресор је послао молбу турској страни за помоћ у добијању свих остатака руског авиона Су-25, који су терористи оборили 3. фебруара из противваздушног ракетног комплекса у ваздушном простору изнад сиријске провинције Идлиб“, наводи се у саопштењу Министарства одбране.
Наведено је да посебно интересовање за стручњаке руског ресора представљају остаци мотора Су-25 са траговима ракете.
Како наводе у Министарству одбране, то је потребно ради тачне идентификацији комплекса који су користили терористи, место његове производње и откривање канала за испоруке у Сирији.
Анкара: Курди гранатирају Турску оружјем из САД - Курди из одреда „Снага народне самоодбране“ и партије „Демократски савез“ гранатирали су из сиријског Африна турску територију из оружја које им је стигло из САД за борбу против терористичке организације ДАЕШ, рекао је потпредседник турске Владе Бекир Боздаг.
„САД су испоручиле оружје ’Снагама народне самоодбране‘ ради борбе против ДАЕШ-а. Анкара је раније упозоравала Вашингтон да на крају то оружје може бити искоришћено против Турске. ’Снаге народне самоодбране‘ и ’Демократски савез‘ гранатирају турску територију из оружја које су им испоручиле САД, док је у исто време Турска држава НАТО-а и најближи савезник САД“, рекао је Боздаг.
Ердоган: САД треба да напусте Манбиџ у Сирији - Турски председник Реџеп Таип Ердоган још једном је упозорио САД да се повуку из сиријског града Манбиџа, рекавши да турске снаге имају за циљ да врате град "правим власницима".
Говорећи на састанку своје владајуће странке у парламенту, Ердоган је рекао да је текућа турска офанзива учинила терористе "неактивним". Наглашавајући да ће се операција наставити, он је поново изнео критике на рачун Вашингтона: "Када ћете завршити да нам постављате питања? Када ћете ви завршити са својим операцијама у Авганистану? Када ћете завршити своју операције у Ираку? Прошло је 18 година", упитао је Ердоган.
Он је описао америчко војно присуство у Сирији као опортунистичко, рекавши да Вашингтон имао "калкулације против Турске, Ирана и можда Русије", сада када је "Исламска држава" у суштини поражена.
Ердоган је такође обећао да ће Турска развити свој сектор одбране и смањити ослањање на одбрамбене системе у иностранству.
Прошле недеље је командант Централне команде САД генерал Џозеф Вотел рекао је да повлачење из стратешки важног града "није нешто што чемо радити". Анкара је раније позвала америчке снаге да напусте град, а који тренутно контролишу курдске снаге уз поодршку САД.
Упозорење Ердогана долази само недељу дана након што је сличне изјаве саопштио турски министар спољних послова Мевлут Чавушоглу, а где је позвао САД да одмах напусте Манбиџ.
Као одговор, пуковник Рајан Дилон, портпарол Коалиције САД је рекао да Вашингтон неће напустити своје курдске савезнике, а које је Анкара оптужила за повезаност са тероризмом.
"Турска зна где су наше снаге у Манбџу и шта оне раде тамо и зашто су ту - како би спријечиле било какву ескалацију између група које су у тој области", рекао је Дилон за курдске медије.
"Коалиција ће наставити да подржава "Сиријске демократске снаге" у борби против Исламске државе. Све ово смо давно рекли и то смо рекли. Ми ћемо им обезбедити и опрему по потреби да се победи Исламска дежава", додао је он.
Турска офанзива додатно је допринела већ спорном односу између Вашингтона и Анкаре. Портпарол Беле куће недавно је приметио да операција "ризикује сукоб између турских и америчких снага" у Сирији.
Турске трупе ушле су у Сирију крајем јануара у покушају да натерају Курде да изађу из града Африна. Ердоган је упозорио да ће контроверзна офанзива, под називом "Малинова гранчица", ускоро усмерити "терористе" у Манбиџ, а који се налази 100 километара источно од Африна.
Лавров и Дријан разговарали о ситуацији у Сирији - Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров и француски министар спољних послова Жан Ив ле Дријан разматрали су током данашњег телефонског разговора ситуацију у Сирији, саопштило је Министарство спољних послова Русије.
„Размена мишљења о међународним темама била је фокусирана на сиријски проблем. Обе стране су истакле да не постоји алтернатива решавања сукоба на основу Резолуције Савета безбедности УН 2254“, наводи се у саопштењу.
„Лавров је обавестио свог француског колегу о резултатима Конгреса националног дијалога Сирије, одржаног у Сочију 30. јануара и који је дао озбиљан позитиван импулс женевском процесу под окриљем УН за имплементацију поменуте резолуције“, истиче се у саопштењу.
Лавров се такође захвалио за слање представника француске амбасаде у Москви на Конгрес у Сочију.
Током разговора два министра су се заложила и за строго поштовање Заједничког свеобухватног акционог плана о решавању иранског нуклеарног програма.
„Министри су говорили у прилог строгог поштовања Заједничког свеобухватног акционог плана за решавање ситуације у вези са иранским нуклеарним програмом“, наводи се у саопштењу Министарства.
Небензја: Противници Сирије покушавају да прибегну алтернативним форматима стварајући уске групе истомишљеника - Војно-хемијски потенцијал Сирије одавно је елиминисан, али постоје и они који желе да „подгреју ову тему“, изјавио је амбасадор Русије у УН Василиј Небензја.
„Време је да се затворе многа вештачки отворена питања. Војно-хемијски потенцијал Сирији је ликвидиран под надзором ОЗХО (Организација за забрану хемијског оружја). Међутим, чини се да има оних који су заинтересовани за вештачко подгревање ове теме. Сиријци дају исцрпна објашњења, али њима се поставља све више нових питања и неко жели ову вртешку бескрајно да окреће“, истакао је Небензја на заседању Савета безбедности УН.
Он је додао да Русија рачуна на што скорије уништавање два бивша војна хемијска објекта у Сирији уз помоћ ОЗХО.
Према његовим речима, преостала питања треба решити у дијалогу између ОЗХО и владе Сирије, која, како је истакао Небензја, сарађује са овом међународном организацијом.
Русија сумња на „циљану саботажу“ у истрази инцидената са хемијским оружјем у Сирији, додао је Небензја.
Говорећи на састанку Савета безбедности УН, Небензја је подсетио да сиријска страна константно обавештава међународну заједницу, укључујући и Савет безбедности УН, о откривању „опасних хемијских налаза“ на територијама ослобођеним од терориста, о могућим провокацијама у којима би „могли бити укључени представници страних обавештајних служби“.
„Све ово треба одмах да испитају стручњаци ОЗХО-а. Међутим, примећујемо да су, по правилу, потребни титански напори да би Хаг (седиште ОЗХО) реаговао на такве сигнале. Постоји много изговора да се не оде у Сирију, одлуке се одлажу. Узимајући у обзир прошлогодишњу историју са Хан Шејхуном и ваздухопловном базом Шајат, ово понашање указује на намерну саботажу“, нагласио је руски дипломата.
Небензја је рекао да Русија захтева да се у Сирију пошаљу експерти за истрагу последњих извештаја о примени хемијског оружја и да та мисија треба да установи чињенице.
Он је додао и да ће сви пројекти за истрагу хемијских напада у Сирији који заобилазе ОЗХО бити незаконити.
„Схватајући да нећемо дозволити да се у живот врати Заједнички механизам за истрагу, који је себе у потпуности дискредитовао, противници Сирије покушавају да прибегну алтернативним форматима, стварајући уске групе истомишљеника. При томе они заборављају да на тај начин подривају кредибилитет међународних структура, пре свега УН и ОЗХО, и уништавају међународну архитектуру неширења оружја за масовно уништење“, истакао је Небензја.
„Свака иницијатива у контексту хемијског оружjа која заобилази ОЗХО биће нелегитимна“, нагласио је дипломата.
Према његовим речима, неким земљама је „потребан други механизам који би наставио да штанцује апсурдне са научно-техничке тачке гледишта закључке против Дамаска на основу дезинформација којима их великодушно снабдевају милитантне групе“.
САД: Штитећи сиријски режим Русија има одговорност за жртве хемијског оружја - Русија није испунила своје обавезе у спречавању сиријског режима да искористи хемијско оружје, наводи се у саопштењу Стејт департмента.
„Штитећи сиријски режим од одговорности, Русија није реализовала обавезе које је преузела“, наводи се у саопштењу америчког спољнополитичког ресора.
У њему се говори да је шеф Стејт департмент Рекс Тилерсон у јануару у Паризу изјавио да „откад је ушла у Сирију Русија има одговорност за жртве у Источној Гути и друге многобројне жртве међу Сиријцима за време коришћења хемијског оружја“.
САД су „крајње забринуте саопштењима да је сиријски режим употребио хлоr, овог пута у провинцији Идлиб у подручју Саракеба“, наводи се у саопштењу Стејт департмента, који је нагласио да је то „шести напад за последњих 30 дана“.
„Позивамо међународну заједницу да буде једногласна, искористи сваку могућност за вршење притиска на режим (Башара ел Асада) и оне који га подржавају како би прекинуо да користи хемијско оружје и приведе правди оне који су криви за ужасне нападе“, нагласио је Стејт департмент.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »