BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Америч­ки медијски прсти у Ср­бији

Америч­ки медијски прсти у Ср­бији
31.01.2018. год.
Ин­вести­цио­ни фонд ККР има телевизију Н1, кабловског оператера СББ а куповином нор­вешког опе­ратера сти­чу и мобил­ну телефонију с три милио­на претплатника


На срп­ском тр­жи­шту те­ле­ко­му­ни­ка­ци­ја и ин­фор­ми­са­ња аме­рич­ки ка­пи­тал ће, у ско­ри­јој бу­дућ­но­сти, би­ти зна­ча­јан фак­тор. На ова­кав за­кљу­чак на­во­ди то што је њи­хов ин­ве­сти­ци­о­ни фонд „Кол­берг Кра­вис Ро­бертс” (ККР) са­свим из­ве­сно ку­пац „Те­ле­но­ро­ве” мо­бил­не мре­же не са­мо у Ср­би­ји већ и у ре­ги­о­ну. 

ККР је, под­се­ћа­ња ра­ди, 2013. го­ди­не пре­у­зео ка­блов­ског опе­ра­те­ра СББ, а пре­ко сво­је ћер­ке фир­ме „Ју­нај­тед гру­пе” у Ср­би­ји по­се­ду­је и Те­ле­ви­зи­ју Н1, као и То­тал ТВ, „Гранд про­дук­ци­ју”, Спорт клуб, Си­не­ма­ни­ју и де­чи­ји ка­нал Ул­тра. Зна­чи да већ има­ју те­ле­ви­зи­ју, ка­блов­ског опе­ра­те­ра с ве­ли­ким тр­жи­шним уче­шћем, а ку­по­ви­ном нор­ве­шког „Те­ле­но­ра” сти­чу опе­ра­те­ра мо­бил­не те­ле­фо­ни­је с три ми­ли­о­на прет­плат­ни­ка. У ери са­вре­ме­не тех­но­ло­ги­је ја­сно је ко­ли­ко су ове де­лат­но­сти по­ве­за­не и ко­ли­ко има­ју ве­ли­ки ути­цај.

Пре не­ко­ли­ко да­на Ко­ми­си­ја за за­шти­ту кон­ку­рен­ци­је је про­тив СББ-а по­кре­ну­ла по­сту­пак због ви­ших це­на услу­га. Ма­њин­ски парт­нер у СББ-у је би­зни­смен Дра­ган Шо­лак. 

Мах­муд Бу­ша­тли­ја, кон­сул­тант за стра­на ула­га­ња, ка­же да је по­себ­но ин­те­ре­сан­тан по­ли­тич­ки аспект ове ку­по­ви­не има­ју­ћи у ви­ду да је за­штит­но ли­це ККР-а бив­ши шеф ЦИА Деј­вид Пе­тре­ус, као и мо­ти­ви овог ин­ве­сти­ци­о­ног фон­да за ула­зак у по­сло­ве са те­ле­ко­му­ни­ка­ци­ја­ма у овом де­лу Евро­пе..

– ККР ула­зи у те­ле­ко­му­ни­ка­ци­је и ти­ме пре­ко ин­тер­не­та у сфе­ру јав­ног ин­фор­ми­са­ња. Већ има­ју те­ле­ви­зи­ју Н1, а при­ча се да су у пре­го­во­ри­ма са грч­ким вла­сни­ком да­ле­ко од­ма­кли да ку­пе Пр­ву ТВ и О2. Не­ја­сна је ин­фор­ма­ци­ја да ли ККР да­је две ми­ли­јар­де евра са­мо за „Те­ле­нор” у Ср­би­ји или за чи­тав ре­ги­он. Не ве­ру­јем да то­ли­ко да­ју за ре­ги­он, јер је то ма­ло. Ако пак то­ли­ко да­ју са­мо за Ср­би­ју, он­да су „Те­ле­но­ро­ву” мо­бил­ну мре­жу пре­пла­ти­ли. А ка­да не­ка ку­по­ви­на има но­ту и по­ли­тич­ке ин­тер­вен­ци­је, он­да се не­што пла­ти и ви­ше не­го што вре­ди – ка­же Бу­ша­тли­ја.

Он до­да­је да не би тре­ба­ло смет­ну­ти с ума да „Те­ле­нор” ни­је ну­дио на про­да­ју по­сло­ва­ње у ре­ги­о­ну, већ да се аме­рич­ки ин­ве­сти­ци­о­ни фонд „гу­ра” да ку­пи њи­хов би­знис. Ка­да је та­ква си­ту­а­ци­ја, пла­ћа се ви­ше од тр­жи­шне це­не. Ви­си­на тран­сак­ци­је, по ње­му, не­ма оправ­да­ња у на­шим при­ли­ка­ма, јер ни­смо тр­жи­ште у раз­во­ју на ко­ме ће се по­ве­ћа­ти број прет­плат­ни­ка. 

– Бал­кан је по­при­ште бор­бе за ин­фор­ма­ци­је и ути­цај и очи­глед­но САД не жа­ле па­ра да уђу у сфе­ру јав­ног ин­фор­ми­са­ња. С дру­ге стра­не, Ру­си­ја ни из­бли­за то не чи­ни, јер њи­хов Спут­њик је јед­на ма­ла аген­ци­ја с ма­ло за­по­сле­них. Ру­си дру­гих не­ма­ју – ка­же Бу­ша­тли­ја. 

Он до­да­је да оно што нас тре­ба да за­бри­не је­сте то да ли ће свој до­ми­нан­тан по­ло­жај у ка­блов­ској мре­жи ККР да пре­сли­ка и на ши­ре под­руч­је, од­но­сно да ли ће да зло­у­по­тре­би сво­ју по­зи­ци­ју и нео­сно­ва­но по­диг­не це­не услу­га. Не мо­ра не­ко да има ви­ше од 50 од­сто тр­жи­шта па да бу­де мо­но­по­ли­ста, до­ми­нан­тан по­ло­жај се мо­же зло­у­по­тре­би­ти на раз­не на­чи­не. Јер, за­бо­ра­вља се да је „Те­ле­нор” пре не­ко­ли­ко го­ди­на до­био и ли­цен­цу за фик­сну те­ле­фо­ни­ју, а да им је уво­ђе­ње фик­сне те­ле­фо­ни­је успо­ре­но за­то што им „Те­ле­ком” ни­је омо­гу­ћа­вао при­ступ мре­жи. СББ та­ко­ђе има фик­сну те­ле­фо­ни­ју, а и ви­сок про­це­нат тр­жи­шта ван Бе­о­гра­да – ка­же Бу­ша­тли­ја.

Љу­бо­драг Са­вић, про­фе­сор на Еко­ном­ском фа­кул­те­ту у Бе­о­гра­ду, ка­же да кон­цен­тра­ци­ја нај­про­фи­та­бил­ни­јих де­лат­но­сти ко­је има­ју и ве­ли­ки ути­цај у стра­ним ру­ка­ма ни­је до­бра за јед­ну др­жа­ву. Али она ту ни­шта не­ће мо­ћи да ура­ди. До­да­је да „Те­ле­нор” од­ла­зи из Ср­би­је јер Нор­ве­жа­ни ни­су за­до­вољ­ни за­ра­дом а то се ви­де­ло и по про­да­ји Те­ле­нор бан­ке про­шле го­ди­не. За ин­ве­сти­ци­о­не фон­до­ве ва­жи да ку­пу­ју па пре­про­да­ју за ви­шу це­ну. Ме­ђу­тим, Са­вић не оче­ку­је да ће ККР та­ко да се по­на­ша. 

Он под­се­ћа да је Алек­сан­дар Ву­чић у свој­ству пре­ми­је­ра ре­као да је нај­ту­жни­ји што „Те­ле­ком” ни­је про­дат, а као ар­гу­мент за про­да­ју је би­ло то што не мо­же да из­др­жи кон­ку­рен­ци­ју.

– Са­да ви­ди­мо да се пр­ви из кон­ку­рен­ци­је по­ву­као „Те­ле­нор”. За ме­не је ар­гу­мент да „Те­ле­ком” не тре­ба про­да­ти то што се за срп­ско тр­жи­ште бо­ре „Те­ле­нор”, ВИП и са­да ККР, па за­што не би и на­ша др­жа­ва. „Те­ле­нор” је ли­цен­цу пла­тио 1,5 ми­ли­јар­ди евра, а по­сло­вао је и с про­фи­том по­след­њих де­сет го­ди­на. Ка­да се све то збро­ји, ја­сно је да до­ма­ћа мо­бил­на мре­жа ви­ше до­но­си вла­сни­ку од јед­но­крат­не про­да­је за око ми­ли­јар­ду евра, ко­ли­ко су ин­ве­сти­то­ри ну­ди­ли – ка­же Са­вић.

Ми­лан Ко­ва­че­вић, са­вет­ник за стра­на ула­га­ња, ка­же да Ко­ми­си­ја за за­шти­ту кон­ку­рен­ци­је мо­ра да во­ди ра­чу­на о то­ме ко­ли­ки ће тр­жи­шни удео да до­би­је ККР и да не до­пу­сти ве­ћу кон­цен­тра­ци­ју.

Дејвид Пе­тре­ус заштитно лице ККР-а

Иако је у нашим медији­ма Дејвид Пе­тре­ус најчешће спо­мињан као вла­сник ККР-а, он то запра­во није. Чи­ње­ница је да је бив­ши шеф ЦИА само дирек­тор ККР инсти­тута. Ме­ђу­тим, у јавности се врло често поја­вљу­је као заштитно лице овог инвести­цио­ног фон­да. Подсећа­ња ради, овај инвестицио­ни фонд је почет­ком 2014. године био заинтересован и за куповину „Ду­нав хра­на гру­пе” у оквиру које послу­ју „Имлек”, „Бамби–Ба­нат” и „Књаз Ми­лош”. У том послу, међу­тим, пре­текли су их „Мид Евро­па партнери”.

Јована Ребреновић,
Политика



  • Извор
  • Стиже нови власник у пословну зграду? (Фото Викимедија) / Политика/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нова ракета је успешно тестирана, рекао је руски председник на састанку у Кремљу.


Изјаве руског председника нису празне приче као оне европских политичара, рекао је мађарски лидер.


Москва мора бити „приморана“ на мир кроз снагу, изјавио је украјински лидер.

Иако многи сматрају да је кухиња само функционална, заправо мож


Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА