Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 22.01.
Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава - Клинути овде или на фото испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 22.01.
Борбе у Арфину (курдске снаге против турских снага)
Турска војска проширила операцију у Сирији на округ Азаз - Турске оружане снаге напредовале су у сиријски округ Азаз, источно од Афринског региона, јавила је државна медијска агенција Анадолија. Саопштење долази након што је операција "Маслинова грана" турских снага против Курда у Сирији ушла у трећи дан.
#BREAKING Turkish Armed Forces extend Operation Olive Branch to Azaz district, east of Afrin region
— ANADOLU AGENCY (ENG) (@anadoluagency) January 22, 2018
Турска војска је тако наставила своју копнену фазу операције, која је почела у недељу. Анкара је саопштила да је погодила 153 мете, укључујући мете јединица курдских снага и "Исламске државе".
Сиријске снаге ослободиле аеродром Абу Духур после три године
Сиријска војска наставља са уништавањем терориста - У источном делу провинције Идлиб, сиријске снаге и јединице народне самоодбране започеле су операцију против терориста Нусра фронта, саопштило је Министарство одбране Русије.
Опкољена група терориста броји више од 1.500 људи. Министарство наводи да су они наоружани тенковима, пешадијским борбеним возилима, теренском артиљеријом и минобацачима.
Велика офанзива у провинцији Идлибу почела је почетком јануара. Током протеклог дана одреди сиријске војске под командом генерала Хасана Сухела пробили су се шест километара на север од аеродрома Абу Духур, који је био под контролом терориста скоро две и по године. Од терориста је ослобођено већ 24 насеља.
Од Абу Духура до града Идлиба, главног упоришта Нусра фронта, остаје мање од 40 километара.
Руска војска забележила талас избеглица који напуштају зону борбених дејстава у подручју Африна - Руска војска је забележила талас избеглица који напуштају зону борбених акција у подручју Африна на северу провинције Алеп.
Територију је за протекла 24 часа напустило више од хиљаду жена и деце, саопштио је начелник Центра за помирење зараћених страна у Сирији генерал-мајор Јуриј Јевтушенко.
„Цивили напуштају зону борбених акција и крећу ка Тел Аџару. Део њих остаје, а део иде даље у Алеп. Током протекла 24 часа преко контролног пункта војне полиције у зони деескалације Тел Рифат прошло је више од хиљаду жене и деце“, наводи се у саопштењу.
Центар за помирење наставља да ради на распоређивању центара за привремено прихватање избеглица у предграђима Алепа и за њихово обезбеђивање хуманитарном помоћи и средствима прве помоћи.
„Ускоро ће из Алепа у подручје Тел Рифата бити допремљено око 20 тона производа, воде за пиће и средстава за прву помоћ“, навели су у центру.
Становницима града Хусеини у провинцији Дејр ел Зор достављена је вода за пиће.
Преглед политичких и других вести за 22.01.
Циљеви напада САД у Сирији били инфраструктура, школе и џамије - Бондарјов - Председник комитета Савета Федерације за одбрану и безбедност, бивши главни командант Ваздушно-космичких снага Русије Виктор Бондарјов, говорио је за РТ о циљевима америчке авијације у Сирији.
„За Сирију је, наравно, сада огроман задатак - то је пре свега обнављање економије. Она је разрушена. Веома је разрушена. Знамо какве су Американци циљеве бирали када су бомбардовали сиријску територију“, рекао је сенатор.
Према његовим речима, углавном се ради о „индустријској инфраструктури, кућама где живе грађани, школама и џамијама“.
„Због чега је то рађено? Како би Сирија што дуже обнављала своју разрушену привреду, а да не би зарађивала новац за обнову војске“, додао је Бондарјов.
Он је нагласио да Русија намерава да помогне сиријској страни у обнови економије.
„Русија неће оставити Сирију, Русија ће јој помагати. И у техничком смислу и у обнови економије, јачању војске и у подизању рударства“, закључио је он.
Раније је америчка коалиција признала да је погинуло 801 цивил за време бомбардовања Сирије и Ирака од почетка 2014. године.
Крајем септембра 2017. године, Министарство спољних послова Сирије се обратило Савету безбедности Уједињених нација са жалбом на акције међународне коалиције на челу са САД.
Ердоган САД-у: Колико дуго ћете бити у Ираку и Афганистану? - Турски председник Реџеп Таип Ердоган критиковао је амерички позив да се ограничи време и опсег војне операције Турске у Африну у Сирији, указујући на вишедеценско војно присуство Вашингтона у другим земљама.
САД су у недељу затражиле од Анкаре да "осигурају да њене војне операције буду ограничене по обиму и трајању".
"Операција у Африну ће се завршити када дође се дође до њеног циља, као што је била "Еуфратов штит" ", рекао је Ердоган у обраћању на церемонији доделе награда у понедељак у Анкари.
"САД кажу да не треба дуго да траје. И питам САД, колико дуго сте у Авганистану. Када ће се то завршити? Дошли сте у Ирак пре него што смо дошли на власт. Да ли је предвиђено време завршено у Ираку? Још сте тамо.", рекао је Ердоган.
"Турска нема планове да заузима територије друге земље и на крају ће напустити сиријску земљу", нагласио је он.
"Операција није усмерена на курдско становништво, већ само на терористе", нагласио је турски лидер.
"Јасно је да немамо никаквих проблема са нашим курдским грађанима. То такође није ствар Курдског коридора", рекао је он.
"Главна сврха ове операције је допринос безбедности живота и имовине сиријског народа као и територијалног интегритета Сирије, заједно са националном безбедности Турске", нагласио је Ердоган.
Турска војна операција "Маслинова грана" у сиријској регији Африн - под контролом курдских милиција, за које Анкара сматра да су терористи - почела је у суботу. Војна акција почела је масовним ваздушним нападима, а потом је уследила копнена офанзива.
Турски премијер Бинали Јилдирим рекао је новинарима у недељу да операција имала за циљ стварање 30-километарске "безбедносне зоне" унутар сиријске територије. Сиријска влада назвала је војну операцију агресијом, док је Москва позвала Турску да покаже суздржаност и поштовање територијалног интегритета Сирије.
Кремљ пажљиво прати ток турске операције у сиријском Африну - Кремљ пажљиво прати ток турске операције у сиријском Африну, а представници Русије су у контакту и са Дамаском и са Анкаром, изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков.
Он је нагласио да Москва и даље сматра да је принцип територијалног интегритета Сирије фундаменталан, а Русија прати хуманитарну ситуацију у Африну у светлу турске операције.
„Пажљиво пратимо ток операције, представници Русије су у контакту и са сиријским и са турским руководством, укључујући и по том питању. Настављамо да сматрамо да је очување територијалног интегритета Сирије фундаментални принцип. Наравно, пажљиво пратимо хуманитарне аспекте у вези са оним што се сада дешава у региону Африна“, одговорио је Песков новинарима на питање како Кремљ оцењује операцију Турске у сиријском Африну.
Лавров: Вашингтон спроводи отворене и скривене испоруке оружја у Сирију - У вези са ситуацијом у сиријском Африну, где је Турска овог викенда покренула војну операцију против Курда, Москва позива све стране на уздржаност и поштовање територијалног интегритета Сирије, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на заједничкој прес конференцији са јеменским колегом Абдел Малеком ал Маклфијем.
Лавров је подсетио на оне изјаве које су раније давали Министарство спољних послова и Министарство одбране, у којима је Москва позивала на „уздржаност и поштовање територијалног интегритета Сирије“.
„Већ одавно обраћамо пажњу на чињеницу да Сједињене Америчке Државе имају политику стварања алтернативних власти на значајном делу сиријске територије. Вашингтон спроводи отворене и скривене испоруке оружја у Сирију ради предаје оним трупама које са њима сарађују, пре свега, ’Сиријским демократским снагама‘, које се ослањају на курдске одреде“, рекао је руски министар на конференцији за новинаре у Москви.
Лавров је додао да САД покушавају да убеде Курде да не воде дијалог са Дамаском и подстичу сепаратистичка осећања међу њима.
„Сједињене Америчке Државе истовремено већ одавно Курде са којима сарађују одвраћају од дијалога са Дамаском. Вашингтон је активно подстицао и наставља да подстиче сепаратистичка расположења међу Курдима, потпуно игноришући деликатну природу и регионалне димензије курдског проблема“, истакао је Лавров.
„Као развој ове политике грубог мешања у послове Сирије, пре неколико дана објављено је о стварању некаквих пограничних снага безбедности дуж читаве границе Сирије са Турском и Ираком. Затим се чуло прилично неспретно порицање, иако се настављају све те активности за преузимање контроле над сиријском територијом на граници са Ираком и Турском“, додао је министар.
Матис: Турска нас је обавестила пре напада на Курде - Амерички секретар за одбрану Џејмс Матис је изјавио да је Турска унапред обавестила САД да планира да покрене напад на курдску милицију у Сирији, али није прецизирао да ли је Вашингтон покушао да одврати Анкару од овог плана.
"Турска је била искрена", рекао је Матис новинарима у авиону којим је путовао у Азију из САД.
"Упозорили су нас пре него што су покренули авионе који су то урадили, уз консултације са нама."
У суботу је Турска покренула низ ваздушних напада на положаје Курда у сиријској енклави Африн у северозападној Сирији, коју контролише курдска милиција, а коју Анкара сматра за терористичку групу. Турске копнене силе покренуле су офанзиву на територију Сирије у недељу, уз подршку милитантних група које се боре против сиријских снага.
"Турска је савезник НАТО-а и то је једина земља НАТО-а са активним побуњеницима унутар својих граница и Турска има легитимне безбедносне проблеме", рекао је Матис, који је истакао да пораз "Исламске државе" није умањио забринутост Турске због отуђене курдске државе на тој територији .
Сједињене Државе су потрошиле милионе долара на наоружавање и обучавање курдских милиција које су чиниле окосницу копнених снага које су повратиле делове територије од "Исламске државе" и прошле године ослободиле град Раку.
"Доказали су своју ефикасност. То их је коштало хиљаде жртава. Али гледали сте их, уз подршку коалиције, разбили су ИСИС калифат у Сирији ", рекао је Матис.
Шеф америчке одбране је обећао да ће америчке дипломате "решити ствар".
"Били смо упозорени на то. Наши највиши нивои су ангажовани. И ми то радимо", рекао је Матис.
Саопштење Вашингтона раније овог месеца да планира обучавање силе под вођством курдских снага у Сирији од 30 хиљада људи, чини се да је био главни фактор који је подстакао Турску да крене на сиријски Африн, где сада планира да успостави безбедну зону од 30 км дубоко у територији Сирије.
Сирија и њен савезник Москва су осудили упад, а Русија је померила своје трупе са територије на којој се одвијају борбена дејства.
САД позвале Турску да операцију на северу Сирије ограничи - Сједињене Америчке Државе позивају Турску да војну операцију на северу Сирије ограничи по величини и дужини трајања и инсистирају на томе да Анкара буде опрезна како би се избегле жртве међу цивилима, саопштила је портпарол Стејт департмента Хедер Нојерт.
„Како је навео државни секретар Рекс Тилерсон у телефонском разговору са турским и руским колегом, САД су веома забринуте због ситуације на северозападу Сирије, посебно због положаја цивила који се суочавају са ескалацијом сукоба“, рекла је Нојертова.
„Позивамо Турску да покаже уздржаност и постара се да војну операцију ограничи по величини и дужини трајања, као и да је изводи скрупулозно, како би се избегле жртве међу цивилима“, додала је она.
САД признају право Турске на заштиту безбедности, али само у оквиру закона и поштовања мера како би се избегле жртве међу цивилним становништвом, додала је она.
Нетанијаху: Постизање мира на Блиском истоку немогуће без лидерства САД - Премијер Израела Бењамин Нетанијаху изјавио да је постизање мира и безбедности на Блиском истоку немогуће без америчког лидерства и саопштио да намерава да разговара са потпредседником САД Мајклом Пенсом о актуелним питањима, укључујући нуклеарни програм Ирана.
„Долази велики пријатељ Израела, прави пријатељ, потпредседник САД Мајкл Пенс. Једва чекам наш састанак. Разговараћемо о напорима америчке администрације Доналда Трампа да се блокирају иранска агресија и ирански нуклеарни програм и наравно о путу за унапређење безбедности и мира у региону“, рекао је Нетанијаху на седници Владе Израела.
„Онај ко заиста жели да реализује ове циљеве свестан је да за америчко лидерство нема замене“, додао је он.
Иран позвао Турску да хитно прекине војне операције у подручју сиријског Африна - Министарство спољних послова Ирана позвало је Турску да хитно прекине војне операције у подручју сиријског Африна.
„Иран пажљиво прати текуће догађаје у сиријском граду Африну и нада се да ће операција бити одмах заустављена“, наводи се у саопштењу портпарола иранског дипломатског ресора Бахрама Касемија, које је објавила агенција „Таксим“.
„Наставак кризе у Африну могао би да изазове активирање такфирских терористичких група на северу Сирије и распали пламен рата и разора у тој земљи“, додао је Касеми.
Шефови генералштабова Турске и Ирана, Хулуси Акар и Мухамад Хусеин Багери, разговарали су телефоном о ситуацији у Сирији, наводи се у саопштењу турског војног ресора.
„Током телефонског разговора било је речи о питањима безбедности у Сирији, као и о сарадњи у борби против терористичких организација“, наводи се у документу.
Дријан: Макрон води политику успостављања директних веза са Русијом - Француски председник Емануел Макрон води политику успостављања директних веза са Русијом, изјавио је министар спољних послова Француске Жан Ив ле Дријан у интервјуу за „Фигаро“.
„Макрон настоји да успостави са Русијом директне везе, такве односе који морају да постоје између великих сила. Зато што Француска води дијалог са свим земљама и у лице им говори оно што мисли. Истовремено, она полази од чињенице да ту велику силу треба поштовати. Управо из тог разлога је Емануел Макрон одмах након избора позвао руског председника Владимира Путина у Версај“, нагласио је француски министар.
Према речима Ле Дријана, у француско-руским односима постоје „узнемирујућа“ неслагања. Међу њима су украјинска криза и проблем хемијског оружја у Сирији.
„Спремни смо да о свему томе расправљамо. И сада треба питати руску страну да ли је она спремна да учествује у таквој расправи“, приметио је министар спољних послова.
„Настављамо дијалог са Москвом. Руси не могу сâми да решавају ту кризу“, додао је Ле Дријан коментаришући ситуацију у Сирији.
Раније је саопштено да је Макрон прихватио позив да посети Русију током Међународног економског форума у Санкт Петерсбургу у мају 2018. године.
Чавушоглу: Жеља Париза да сазове хитну седницу СБ УН одразиће се на односе са Анкаром - Жеља Париза да сазове хитну седницу СБ УН о ситуацији у Сирији одразиће се на односе са Анкаром, саопштио је министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу током посете Ираку.
„Кажу да Француска жели да сазове хитну седницу СБ УН. У том случају, ми ћемо сматрати да Француска стоји на страни терориста. То ће се одразити на наше односе“, рекао је Чавушоглу.
Он је рекао и да „свако ко је против операције у Африну подржава терористе“.
Раније је министар спољних послова Француске Жан-Ив ле Дријан саопштио да Француска тражи сазивање ванредне седнице Савета безбедности УН због ситуације у Сирији.
Додајмо да је и шеф немачке дипломатије Зигмар Габријел саопштио да војна конфронтација Турске и Курда на северу Сирије може имати непредвидљиве последице.
Лавров: Једностране акције САД у Сирији изазвале бес у Турској - Једностране акције Сједињених Америчких Држава у Сирији изазвале су бес у Турској, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров у интервјуу за „Комерсант“.
„Многи политиколози питају зашто се уопште бринемо и говоре да ’што горе, то боље‘: пустите нека САД доказују своју неспособност за договор, своју деструктивну улогу у мировним процесима, било у Ирану, било у Сирији, где се сада такође предузимају једностране акције које су изазвале бес Турске“, рекао је Лавров.
Одговарајући на питање да ли за Русију може да буде од користи неуспех иранског нуклеарног споразума, пошто ће САД у том случају бити изоловане, Лавров је изјавио да „таква школа мишљења не постоји код руског руководства“.
Он је додао да покушај промене спољне политике Русије притиском на елите и одређене компаније нема перспективу.
„То што наша спољна политика има широку подршку најбољи је доказ да покушај да се она промени притиском на елиту и одређене компаније нема перспективу“, рекао је Лавров, коментаришући амерички извештај о санкцијама које могу да буду уведене и руским званичним лицима и бизнисменима.
Русија има своју црвену линију у политици и Запад треба да је поштује, рекао је Лавров.
„Ако се полази од тога да постоје неки интереси у региону, у евроатлантском подручју, онда је граница Руске Федерације црвена линија. Ради се о томе да ми имамо законите интересе, постоје Руси који су се одједном нашли изван наших граница када се распао СССР, имамо културне, историјске, тесне личне и породичне везе са нашим суседима“, рекао је Лавров.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски војници извели су удар на паркинг за авионе на аеродрому у рејону Авиаторског, уништивши један од стационираних летелица. На Купјанско-Сватовском правцу руске снаге су подигле за
Остале новости из рубрике »