Лавров: Русија има право да штити интересе својих сународника, као што се то десило у Украјини, Грузији и Јужној Осетији
Једностране акције Сједињених Америчких Држава у Сирији изазвале су бес у Турској, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров у интервјуу за „Комерсант“.
„Многи политиколози питају зашто се уопште бринемо и говоре да ’што горе, то боље‘: пустите нека САД доказују своју неспособност за договор, своју деструктивну улогу у мировним процесима, било у Ирану, било у Сирији, где се сада такође предузимају једностране акције које су изазвале бес Турске“, рекао је Лавров.
Одговарајући на питање да ли за Русију може да буде од користи неуспех иранског нуклеарног споразума, пошто ће САД у том случају бити изоловане, Лавров је изјавио да „таква школа мишљења не постоји код руског руководства“.
Он је додао да покушај промене спољне политике Русије притиском на елите и одређене компаније нема перспективу.
„То што наша спољна политика има широку подршку најбољи је доказ да покушај да се она промени притиском на елиту и одређене компаније нема перспективу“, рекао је Лавров, коментаришући амерички извештај о санкцијама које могу да буду уведене и руским званичним лицима и бизнисменима.
Русија има своју црвену линију у политици и Запад треба да је поштује, рекао је Лавров.
„Ако се полази од тога да постоје неки интереси у региону, у евроатлантском подручју, онда је граница Руске Федерације црвена линија. Ради се о томе да ми имамо законите интересе, постоје Руси који су се одједном нашли изван наших граница када се распао СССР, имамо културне, историјске, тесне личне и породичне везе са нашим суседима“, рекао је Лавров.
Русија, нагласио је он, има право да штити интересе својих сународника, тим пре када су мете прогона, као што се то десило у Украјини.
Према речима министра, исто тако су црвена линија били и догађаји из августа 2008. године, када је Грузија напала Јужну Осетију и руске мировњаке.
„Русија има интересе, и људи тога треба да буду свесни. Русија има црвене линије. Мислим да озбиљни политичари у Европи схватају да те црвене линије треба да се поштују, као што су се поштовале за време Хладног рата“, објаснио је руски министар.
Шеф руске дипломатије је за историју пуча у Украјини рекао да је „европска срамота“.
„Та украјинска историја, историја пуча, историја је издаје међународног права од стране Запада, када је споразум који су постигли министри спољних послова водећих држава ЕУ био једноставно згажен. Након тога нас је Европска унија убеђивала да тако и треба да буде и да сада више ништа не може да се уради. То је у великој мери европска срамота“, изјавио је он.
Русија није против миротвораца УН у Донбасу, али сматра да прво треба реализовати Мински споразум, рекао је Лавров.
Он је подсетио да садржај споразума треба инкорпорирати у Устав и затим одржати изборе.
„Међутим, када нам говори да ће све то урадити — извршити амнестију, дати посебан статус, организовати изборе, само ако се међународним снагама да читава та област како би тамо радили шта год им падне на памет, то неће проћи. То је за Русију црвена линија, и сви то одлично знају и нуде такве предлоге како би се спекулисало о теми мировњака“, изјавио је руски министар.
Он је нагласио да би се, кад би то зависило од Русије, миротворци „одавно појавили“ на овој територији.
„Смета само једно: нико не жели да почне конкретно да разматра наше предлоге“, каже Лавров.
Не може тек тако да се „избаци део Минског споразума“, нагласио је он.
„Обећања да ће он бити реализован када администрација УН преузме контролу над читавом територијом изазива сумњу. Ако аутори ове идеје наговоре Доњецк и Луганск — изволите. Управо је то и предвиђено Минским споразумом и одобрено у СБ УН. Међутим, ја сматрам да они који подстичу овакву концепцију једноставно желе да угуше ове две територије“, рекао је Лавров.
Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут
- Извор
- фото: life.ru/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »