Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 19.01.
Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава - Клинути овде или на фото испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 19.01.
Центар за примирје о ситуацији
Анкара „нема другу опцију“ него да нападне сиријске Курде у Африну - почело гранатирање - Турска нема опцију осим да спроведе војне операције у сиријској енклави Африн, рекао је министар одбране Турске. Напетост у енклави изазвао је амерички план за стварање углавном курдских снага у региону од 30.000 војника.
"Операција је де-факто почела са прекограничним гранатирањем", додао је он.
Турска ће наставити да разговара о својој војној операцији у Африну са Русијом, рекао је Нуретин Каникли.
Курдска милиција је потврдила саопштење турског министра о гранатирању у Афринској регији, саопштивши да је почело око поноћи и наставило се у петак ујутро и усмеравало на курдска села.
Турска влада сматра да је Курдкса милиција у Сирији проширење милитантног покрета, Курдистанске радничке партије, коју Анкара сматра терористичком организацијом.
Вест прошле недеље о томе да је Вашингтон обучавао претежно курдске "Сиријске демократске снаге" да би формирао "Пограничне снаге" од 30.000 људи у Африну, разбеснеле су Турке. Сједињене Државе су од тада повукле најаву у очигледном покушају да се смири турски бес, али се је ратна реторика из Анкаре наставила.
У међувремену, сиријска влада упозорила је у четвртак да би могла обарати турске авионе који врше ваздушне нападе на сиријској територији. Дамаск је саопштио да је његова ПВО обновљена и спремна да брани суверенитет државе.
Хиљаде турских Курда је протестовало против планиране интервенције, изашавши на улице изговарајући слогане попут "Африн ће бити ваше гробље".
Док се турска војска очигледно спрема за нову операцију у Сирији, њихови инжењери су наводно довршили прву фазу безбедносног система дуж зида који је подигнут на граници између Турске и Сирије. У граничној области Африн, 20км од границе, "Каи гранични безбедносни систем" има сензоре и даљински контролисано оружје како би бранио Турску од могућих илегалних улазака у земљу.
Турска је протеклих година подигла бетонски зид дуж великог дела своје границе у дужини од 911 километара са Сиријом и на неким местима побољшала структуру са додатним безбедносним мерама. Додатне безбедне мере имају за циљ да супротставе људству, возилима и дроновима, а такође су инсталирани подземни сензори за откривање копача тунела.
Преглед политичких и других вести за 19.01.
Лавров: САД покушавају да створе алтернативну владу у деловима Сирије - САД раде на стварању алтернативних владиних система на великом делу сиријске територије, што је супротно њиховим обећањима да ће поштовати територијални интегритет земље, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
Одговор на питање које је поставио РТ, Лавров је коментарисао улогом САД-а у кризи у северној Сирији, која је ескалирала у нови турско-курдски сукоб након вести о плановима Вашингтона да створи "Пограничне снаге" које би се састојале од Курда. Упркос томе што су САД повукле своје саопштење, саопштивши да су погрешно схваћене, Анкара која сматра курдске снаге за терористичку групу, саопштила је да је покренула војну операцију у енклави где се налазе сиријски Курди. Лавров је, међутим, рекао да су ти догађаји само део обрасца америчке политике у Сирији.
"Чињеница је да су америчке снаге озбиљно укључене у стварање алтернативних државних органа на огромном делу сиријске територије. И то је, наравно, апсолутно у супротности са њиховим сопственим обавезама за које су се у више наврата обавезале, укључујући и Савет безбедности УН-а, о очувању суверенитета и територијалног интегритета Сирије", рекао је Лавров.
"Недоследност Вашингтона према Сирији је такође прилично карактеристична за савремену америчку дипломатију, укључујући разлоге за присуство САД-а тамо, и разлоге за поступке коалиције којом они командују", додао је Лавров.
Русија је "забринута" америчким акцијама у земљи, додао је он, рекавши да је у више наврата разговарао о ситуацији са државним секретаром Рексом Тилерсоном.
"Рекс Тиллерсон ми је много пута рекао да је једини разлог за њихово присуство у Сирији ликвидација "Исламске државе".
"Сада имају неке много дуготрајније планове", додао је Лавров.
"Мораћемо то узети у обзир и тражити решења која неће дозволити уништавање сиријског суверенитета", додао је Лавров
Турски новинар је питао Лаврова о медијским извештајима да су се руске снаге повукле са подручја Африн (где су турске снаге започеле операцију).
"Ти извештаји су демантовани", одговорио је Лавров.
Русија ће пружити помоћ Сирији у обнови информационе инфраструктуре - Русија ће пружити помоћ Сирији у обнови информационе инфраструктуре и обучиће студенте како би спречили ширење есктремистичке идеологије интернетом, изјавио је шеф руског Министарства телекомуникација и масовних медија Николај Никифоров.
Како је рекао, није тајна да се пропаганда екстремистичке идеологија, као и процес врбовања нових чланова у највећој мери одвија управо путем интернета, стога би требало објединити напоре како би се та појава спречила.
Он је истакао да је то од суштинске важности како би се осигурала стабилност у Сирији, нагласивши да је Русија спремна да понуди своје технологије и идеје које би могле да се примене када је реч о информационом пространству.
„Сведоци смо тога да међународни тероризам користи интернет како би стварао нове оружане групације које би директно учествовале у оружаним конфликтима широм Сирије. Морамо победити ту појаву“, додао је.
Никифоров тренутно борави у посети Дамаску, а руска делегације је посетила и Државни универзитет у Дамаску који тренутно похађа нешто више од 3.000 студената.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »