РТ: Турска обећава „елиминисање претње“ након што су САД најавиле стварање нове војне силе у Сирији
Извор: Восток / РТ
Анкара је оштро осудила план о створању војних снага од 30.000 припадника од претежно курдске милиције "Сиријских демократских снага" на њеној граници са Сиријом, оптужујући свог савезника НАТО-а да је представио свој "једнострани" потез као заједничку одлуку коалиције под вођством САД-а.
Турска влада посматра тзв. Сиријске граничне силе, које би могле бити смештене дуж делова сиријске границе са Ираком и Турском, као и у долини реке Еуфрат под контролом Курда, као претњу њеној националној безбедности, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Турске.
"Турска је одлучна да елиминише све претње против ње и има све могућности да то уради", наводи се у саопштењу, осуђујући, како се наводи, "упорност Сједињених Држава у овом погрешном приступу" сарадње са курдским милицијама.
План америчке коалиције да успостави такву силу на темељу "Сиријских демократских снага", који ће чинити половину састава, открио је амерички пуковник Томас Вил, портпарол Коалиције САД.
Међутим, према саопштењу, Турска, која је такође део коалиције против терориста, није консултована пре саопштења. Турска је оптужила Вашингтон да доводи јавност у заблуду како би се поверало да је одлука донета у име коалиције, док су у ствари "САД вероватно деловале једнострано".
"Није познато шта су чланови коалиције саопштили о овој одлуци. Објашњење једностраних корака у име коалиције је изузетно погрешан потез који би могао да угрози борбу против терориста", додаје се у саопштењу.
Турска позива САД да повуку своју подршку јединицама курдских снага које су однова "Сиријских демократских снага", јер Анкара сматра да су курдске снаге у Сирији продужена рука Радничке партије Курдистана, забрањеној "терористичкој" организацији у Турској. У новембру је Вашингтон обећао да ће смањити подршку за "одређене групе" које се боре против терориста у Сирији, након разговора између турског председника Реџепа Таипа Ердогана и америчког председника Доналда Трампа.
Амерички секретар за одбрану Џејмс Матис је касније потврдио да ће Вашингтон престати да наоружава курдску милицију, наглашавајући да ће "полицијске снаге" које чине локално становништво и даље бити потребне како би се "осигурало да се терористи не врате".
Стварање нових снага од "Сиријских демократских снага" супротно је гаранцијама Вашингтона Турској, тврди Министарство.
"Наставак америчке сарадње са курдским јединицама је супротно њиховим сопственим обавезама, угрожава нашу националну безбедност и територијални интегритет Сирије, а то је неприхватљиво", наводи се у саопштењу.
Присуство "Сиријских граничних снага" ће изазвати Турску, што би могло на крају довести до сукоба са САД-ом на терену, саопштио је аналитичар Иван Еланд за РТ, тврдећи да ће односи са НАТО савезником Вашингтоном бити на другом месту у овим околностима.
"Они [Турска] су се могли суочити са још више тензија са САД него што већ имају, а њихове снаге могу се сукобити са тим снагама које Сједињене Државе спонзоришу, а можда чак и америчким снагама", рекао је Еланд.
С обзиром да САД званично сматрају Радничку партију Курдистана у Турској страном терористичком организацијом, "врло је чудно" што Вашингтон наставља да подржава сиријске курдске јединице, рекао је Еланд, тврдећи да постоје заиста тесне везе између две курдске групе. "Ако нису братске групе, свакако су рођаци", тврди он
"Оно што САД покушавају да ураде јесте да утврде неки утицај на евентуално решење за Сирију и то учине јер желе да контролишу неке територије и из потребе да обезбеде снабдевање својих савезника".
Присуство добро обучених и наоружаних јединица у пограничној области као део америчког војног наслеђа у Сирији, нагласио је Еланд, може постати "проблем не само Турској, већ и сиријској влади и руским снагама".
План за оснивање ових снага такође су осудили руски званичници, који тврде да Вашингтон има скривене циљеве у региону.
"Постоји јасна изједначеност овде, мислим да је очигледан покушај реанимације милитантних снага, које могу да излазе из суседних држава, односно Ирака", рекао је заменик Комитета за одбрану Државне думе Јуриј Швиткин.
"Стварање такве силе може помоћи Вашингтону да постигне своје геополитичке циљеве, ескалира тензије и вероватно покуша да сруши легитимно изабраног председника Башара Асада", додао је Швиткин.
Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут
- Извор
- Припадници курдских снага, фото: © Rodi Said / Reuters/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »