BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пре 140 година Турци напустили Србију

Пре 140 година Турци напустили Србију
14.01.2018. год.
У Нишу и на југу наше земље обележава се долазак слободе после четири и по века под турском окупацијом и ослобођење Србије почетком 1878. године


Бројним манифестацијама у Нишу и целој јужној Србији овог јануара обележава се 140 година од ослобођења од турског ропства, када се после четири и по века србска застава први пут завијорила на Стамбол капији нишке Градске тврђаве.

На бедеме тврђаве заставу је 11. јануара 1878. године поставио Нишлија Тодор Станковић, припадник Тајног комитета нишких завереника и члан организације за ослобођење града. Тиме је означено да је србска војска ушла у град.

Ниш је ослобођен од Турака у Србско-турском рату, после чега је поражена турска војска напустила и цело подручје југа Србије. После тога више ниједног турског војника није било на србској територији.

Борбе за ослобођење Ниша и србског југа, који је још увек био под турским ропством (територија на северу од Саве и Дунава све до Алексинца на југу, била је давно пре тога ослобођена и Србија је већ имала статус кнежевине) започеле су 13. децембра 1877. године, када је Турској објављен рат.

Борбе су вођене на широком подручју око окупираног подручја Србије – од падина Копаоника до обронака Старе планине, а на фронту су била три корпуса Српске војске – Моравски, Тимочки и Шумадијски.

После даноноћних борби у предвечерје 10. јануара 1878. године турска војска је због великих губитака у људству затражила примирје, што је Команда Српске војске, коју је у борбама за ослобођење предводио ђенералштабни пуковник Милојко Лешјанин, одбила. У зору 11. јануара ослободиоци су тријумфално ушли у Ниш, након чега су командант Ниша Халил-паша и његов заменик Рашид-паша потписали капитулацију.

У нишкој тврђави 11. јануара 1878. године заплењена је турска телеграфска станица одакле је телеграфиста Василије Паскаљевић, Јерменин по народности, уз помоћ једног турског чауша успоставио телеграфску везу између Ниша и Алексинца, тако да је кнез Милан Обреновић истога дана обавештен да је Ниш коначно ослобођен.

Четири дана касније, 15. јануара 1878. године, Милан Обреновић је на белом коњу и у пратњи своје свите тријумфално ушао у Ниш, где су га свечано дочекали становници ослобођеног града и војници ослободиоци. Тога дана у Нишу се заорила песма „Ој, ти Нишу, бели Нишу, у теб’ више паше нема”.

У борбама за ослобођење Ниша је, према историјским документима, погинуло 120 србских војника, а њих 790 је рањено. Губици турске војске били су много већи. Србска војска је од Турака запленила 267 топова, 13.407 пушака и 780 револвера, огромну количину барута у других убојних средстава.

Наредних недеља те исте 1878. ослободиоци храбре Српске војске протерали су Турке из свих крајева на југу и југоистоку Србије.

Тома Тодоровић,
Политика



  • Извор
  • Борбе за ослобођење Ниша започеле су 13. децембра 1877. године, Политика/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међународни кривични суд у Хагу оптужио је израелског премијера за ратне злочине у Гази


Москва ће одговорити одлучно и на одговарајући начин на било коју агресију, изјавио је председник

Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Вашингтон ипак настоји да избегне било какву употребу оваквог оружја, изјавио је Томас Бјукенан.


Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА