Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут - 10.01.
Сирија - пут до победе: Хронологија борбених десјтава - Клинути овде или на фото испод
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
Преглед дешавања на ратишту у Сирији за 11.01.
Сиријске снаге успоставиле контролу над авио-базом Абу Духур - Сиријске снаге су успоставиле контролу над авио-базом Абу Духур у провинцији Идлибу.
Јединице сиријске војске су ушле на територију авио-базе након што су заузеле утврђења са источне стране аеродрома.
Раније је извор саопштио о жестоким борбама са милитантима Нусра фронта на улазу у базу, уз употребу авијације и артиљерије. Сиријске снаге су истерале терористе из 12 села и у потпуности су пришле аеродрому.
Овог месеца сиријска војска је успела да истера терористе из десетине насељених места на југу Идлиба, као и на северу провинције Хаме.
Сиријске снаге су такође уништиле оружје милитаната, оклопну технику и возила са инсталираним тешким митраљезима.
Авио-база Абу Духур се налази на најмање 40 километара од Идлиба. Терористи су је заузели у септембру 2015. године. Базу су контролисале различите групе милитаната, укључујући Нусра фронт.
Преглед политичких и других вести за 11.01.
Москва: САД фактички окупирале део Сирије - Амерички војници чија база се налази у сиријском Танфу поред највећег избегличког кампа у Сирији Рукбан су фактички окупирали ту територију, саопштило је руско Министарство спољних послова.
„Камп Рукбан се налази у пределу 55-километарске зоне са центром у месту Танф, која је дефакто окупирана оружаним снагама САД“, наводи се у саопштењу.
Министарство спољних послова Русије је нагласио да Американци не дозвољавају улазак у тај регион јединицама сиријске војске и представницима законских власти републике, али притом настављају да обучавају милитанте незаконитих оружаних формација.
„Уверавања САД да се њихови војници наводно налазе на сиријској територији ради борбе против терориста нису убедљива“, навео је дипломатски ресор.
Главни проблем који је америчка војска створила, а о чему је више пута говорило Министарство одбране Русије, јесте недостатак хране и медикамената у избегличком кампу, због забране приласка хуманитарних конвоја овој територији.
„Захтевамо да се укину сва ограничења када је у питању приступ конвоја са храном и медикаментима, као и повећање транспарентности приликом организовања хуманитарних акција“, додало је Министарство иностраних послова.
Претња терориста помоћу дронова је стварна - генерал Новиков - Терористи су стекли напредне технологије дронова и сада су способни да изведу нападе широм света, упозорило је Министарство одбране Руске Федерације, након напада на руске базе у Сирији.
Претња терориста који користе беспилотне летелице при нападима, није мало вероватан сценарио, јер су покушали да их искористе за нападе на руске базе у Сирији, базу Хмеимим и луку у Тартусу, рекао је шеф одјела за беспилотне летелице Генералштаба Русије, генерал-мајор Александар Новиков.
Он је додао да је техничка анализа борбених дронова коришћених у нападу 6. јануара на руске базе показала "појављивање стварне претње кориштења дронова за терористичке сврхе било где у свету."
Генерал је такође позвао међународну заједницу да предузме одговарајуће мере у борби против ове опасности.
Анализа поменутих дронова такође је показала да би било какве контрамере ометања биле неефикасне.
"Истраживање је показало да је авионска опрема монтирана на беспилотним летелицама олакшала њихов потпуно аутоматизовани програмирани лет и бомбардовање, што је онемогућило ометање", рекао је Новиков.
Генерал је поново скренуо пажњу на чињеницу да су прецизне координате циљева, као и фино прилагођавање конфигурације лета биле потребне да би таква тактика била ефикасна. Он је такође истакао да су координате које су користиле беспилотне летелице у нападу биле много прецизније од оних које би се могле добити из ресурса отвореног приступа, као што је интернет.
Терористи су имали нове, напредне врсте беспилотних летелица само неколико дана након што су постале доступне на отвореном тржишту. У 2016. години, екстремисти су почели да користе дронове ради извиђања из ваздуха и ваздушних удара уместо ручно прављених дронова.
Компоненте које су се користиле у дроновима који су напали руске базе могле су се заиста купити одвојено на отвореном тржишту. Међутим, склапање захтева "пуно времена и специфичну експертизу", укључујући специјалну обуку, научно знање и практично искуство у прављењу сличних уређаја, рекао је Новиков, додајући да су дронови вероватно прошли кроз претходне пробе.
"Стручњаци из земаља које производе и активно користе разне дронове су били укључени у развој и изградњу дронова које су користили терористи у нападу на руске базе", рекао је Новиков, наводећи резултате техничке анализе. Он је додао да су дронови носили бомбе са индустријски произведеним експлозивима који нису могли бити ручно направљени или узети из неке друге муниције.
Руски војни објекти у Сирији према извештајима су били мета два напада у протекле две недеље - један на новогодишњу ноћ, а други 6. јануара. Први напад је укључивао минобацачку ватру и довео је до погибије двојице руских војоника, а саопштено је и о оштећењима војних авиона у ваздушној бази Хмеимим. Други напад био је далеко мање ефикасан, захваљујући јединици за електронско ратовање и јединицима ПВО-а на два локалитета.
Герасимов и Данфорд разговарали о ситуацији у Сирији - Начелник Генералштаба Русије, генерал Валериј Герасимов и председник Комитета начелника штабова Оружаних снага САД Џозеф Данфорд разговарали су телефоном о Сирији, саопштило је Министарство одбране Русије.
Шеф Генералштаба Русије и председник Комитета начелника штабова Оружаних снага САД разговарали су о међусобној сарадњи.
„Било је речи о ситуацији у Сирији, као и о другим питањима од обостраног интереса“, наводи се у војном ресору.
Претходни пут Герасимов и Данфорд су телефоном разговарали почетком децембра прошле године, а и тада су разговарали о Сирији.
Разговори су одржани у позадини прошлонедељног неуспешног напада дронова на руску базу у Хмејмиму.
Лавров и Зариф разговарали о билатералним односима и међународним питањима - Шефови дипломатија Русије и Ирана Сергеј Лавров и Мохамед Џавад Зариф разговарали су о реализацији Свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму у позадини наставка неконструктивне политике САД о том питању, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова Русије.
„Изражено је обострано мишљење да ће могући неуспех реализације Свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму због Вашингтона бити у супротности са задатком подршке међународној и регионалној безбедности и стабилности и негативно ће се одразити на многостране напоре у сфери нуклеарног неширења“, наводи се у саопштењу.
Наведено је да су се саговорници договорили да наставе тесне билатералне контакте по том питању.
Осим тога, Лавров и Зариф су се током разговора дотакли низа актуелних регионалних проблема, укључујући ситуацију у Сирији.
Раније је заменик шефа руске дипломатије Сергеј Рјабков изјавио да САД планирају да искористе ситуацију у Ирану за поткопавање нуклеарног споразума са том земљом.
Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут -
ОВДЕ можете погледати хронологију догађаја руских ваздушних удара у Сирији по данима
- Извор
- / vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Америчке обавештајне службе годинама су обучавале агенте у Украјини, настојећи да то сакрију од Москве, наводи немачки магазин.
Остале новости из рубрике »