Мило је много нервозан
Функционер Социјалистичке народне партије Предраг Булатовић изјавио је јуче да црногорском владом не управља њен премијер, већ Демократска партија социјалиста и њен предсједник Мило Ђукановић. Булатовић је у интервјуу за "Дан" оптужио власт да чини све да не дође до консензуса о новом уставу.
~Како коментаришете оцјену првог човјека ДПС-а да појединим партијама, иако су промијениле предсједника, и даље владају лидери из сјенке?
- Његова изјава указује на нервозу која је код Ђукановића снажно присутна. Његов и пријатељ ове власти Цане Суботић налази се на црвеној потјерници, а и расплет истраге шверца цигарета води ка судском процесу. То су разлози да предсједник ДПС-а жели да отвори рат на свим фронтовима. Тим политичким ратом, по његовом мишљењу, може да отвори нове тензије кроз које очекује да може да учврсти већ снажно пољуљану власт његове партије и њега лично. Централно питање у Црној Гори није какви су унутрашњи односи унутар опозиције, већ да ли је црногорски премијер Жељко Штурановић уистину премијер или то у његово име ради његов партијски шеф, као и да ли је Црна Гора и даље партијска држава којом упраља врх ДПС-а и њен предсједник. Очигледно је да црногорски премијер није самосталан у раду и да њиме управља као и са његовом владом предсједник ДПС-а, у свим оним пословима које је тој партији препустио СДП. Не препознајем ни себе ни СНП у тим Ђукановићевим оцјенама. СНП има свог предсједника, изабраног на Конгресу, који самостално ради свој посао. Ја политички дјелујем и у СНП-у и на црногорској сцени као и увијек отворено и јавно. Своје и ставове СНП-а саопштавам и браним на сједницама Скупштине и њених одбора, за разлику од предсједника ДПС-а, који сада као посланик, као и када је био премијер, бјежи од парламента и јавног сучељавања са политичким неистомишљеницима. Тачно је да СНП није нити може да промијени кључне одреднице своје политике и програма. На то не могу утицати ни садашњи ни бивши предсједник СНП-а. О томе одлучују они који су стварали СНП. Наш европски, грађански пут је неопромјенљив као и одлучна борба против организованог криминала и мафије и њене спреге са влашћу. Можда је предсједник ДПС-а очекивао да СНП промијени свој антирежимски карактер, а то је у овом тренутку суштина дјеловања наше партије. СНП неће улазити у коалиције и политичке савезе са оваквим ДПС-ом већ ће бити његов жестоки политички противник.
~Шта очекујете од парламентарне расправе о новом уставу?
- Нијесам оптимиста да се кроз даљи ток рада на уставу могу приближити различити ставови. Залажем се, ако је то могуће, да се постигне консензус и да се устав усвоји у парламенту. Међутим, власт потенцира питање језика, симбола, позиције цркве на неприродан начин. Они су већ формирали своје ставове иза којих стоје чврсто, а то су да се уведе непостојећи црногорски језик и настави прогон Митрополије црногорско-приморске. У сјенци тих питања нијесу ријешили ни људска и мањинска права и слободе, децентрализацију републике и позицију локалне самоуправе и низ других која су битна за европске интеграције Црне Горе. Њима прича о уставу и сам устав требају да би одржали и продубили подјеле са циљем да задрже власт.
~ Да ли ставови врха власти о томе да ће највиши правни акт бити усвојен на референдуму сужавају простор за евентуални консензус?
- Челници ДПС-а чине све да до консензуса не дође и да наставе са подјелама. Њима је интерес да се устав усвоји на референдуму и да наставе са подјелама кроз које обезбјеђују опстанак на власти. Сматрам да у времену које је пред нама опозиција треба да нађе адекватан одговор тим њиховим намјерама. Било би пожељно да опозиција унутар себе постигне консензус око питања везаних за устав, и да јединствено наступа у односу на ДПС и СДП.
До јединства без међусобних препуцавања
~ Има ли мјеста за реални оптимизам у погледу јединства опозиције у сусрет предсједничким и евентуалним парламентарним изборима?
- Залажем се и вјерујем да ће опозиција на предсједничким и парламентарним изборима наћи модел да оствари побједу. Да ли је то модел да сви подрже једног предсједничког кандидата, односно да се наступи са једном или можда двије изборне листе, потребно је добро проучити. При том, имамо искуства из прошлости, која су углавном негативна. Коалиција "Заједно за Југославију" и листа ЛСЦГ имали су 2001. године већину и став СНП-а био је да ЛС формира мањинску владу уз нашу подршку. Нијесмо били себични, већ спремни да подржимо власт ЛСЦГ да бисмо развластили ДПС. Јавност зна ко је тада пружио руку ДПС-у да се спаси и нанио штету грађанима Црне Горе. Ако опозиција жели побједу, одмах морају престати јавна сумњичења, подозрења и препуцавања. Неопходно је, умјесто преко медија, да се искрено и отворено унутар опозиције започну разговори на тему предсједничких и парламентарних избора. Морам да примијетим да има појединих опозиционих структура и политичара који вјерују да је могуће да се ДПС и СДП трансформишу и реформишу. То напросто није могуће и циљ свих мора да буде рушење ДПС-а и СДП-а.
- Извор
- dan.cg.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »