Норме и принципи међународног права обавезни за све
Стање и путеви развоја међународног права - ова тема биће предмет разматрања Светског политичког форума у Јарослављу, чији је званични информативни партнер Глас Русије. Доктор правних наука Сергеј Шахрин, који учестувје у раду форума у секцији Нови изазови и концепција међународног права, изражава своје мишљење о ситуацији у тој области.
Међународно право, међународни систем, безусловно је у кризи. И што се тиче норми међународног права, земље се овде деле на неколико група. Већина цивилизованих земаља, укључујући Русију, оптимистична је. Оне верују да је рано сахрањивати међународно право, да се из кризе може изаћи. САД су пре оптерећене њиме. Сметају им оквири међународног права, повеље УН, зато што су оне јаке, оне су богате.
Одатле и склоност САД ка диктату, сматра правник. Појаве овог курса током последње две деценије свет је видео у војној акцији против бивше Југославије 1999. године, у упаду у Ирак, у оштрим дејствима против неких других земаља.
Војни начини решавања проблема једна су од претњи нормама међународног права. Али постоје и друге. На њих такође подсећа Сергеј Шахрај.
Оно најгоре што попут рђе разједа међународно право јесте систем двоструких стандарда. Тачније узимају се два принципа међународног права - прицип територијалне целовитости и принцип нације на самоопредељење. И у зависности од ситуације или се брани територијални интегритет, или се руководи принципом самоопредељења.
У основи таквих прилаза су политички разлози. То, по мишљењу правника, не сме да буде. Чврсто поштовање принципа и норми међународног права, по његовом мишљењу, могуће је у оквиру вишеполарног света, ка којем се креће човечанство.
- Извор
- Глас Русије, © Скриншот: www.gpf-yaroslavl.ru/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »