BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Гостимир Поповић

МЕЂУНАРОДНИ УГОВОР

МЕЂУНАРОДНИ УГОВОР
06.09.2010. год.
Међународни уговори представљају, уз међународне обичаје, најстарије и најзначајније изворе међународног права. Њих не закључују само државе већ сви субјекти који су у датом тренутку активни на политичкој и уопште друштвеној сцени.

Пише: Гостимир Т. Поповић, војно политички аналитичар
prota49@yahoo.com

 
На подручју југоистока нЕвропе а посебно у БиХ укључујући оба ентитета и оне који то нису највише помињани међународни уговор је фамозни “ДЕЈТОН”. Ипак у питању је споразум који се тачно зове “Дејтонско париски мировни споразум”, пошто је у Дејтону само парафиран а у Паризу званично потписан. У сваком случају он има карактер стандардног међународног уговора уз све елементе и мировног и документа који обезбеђује будуће активности.

Да би избегли било какве недоумице, а њих има безброј и углавном долазе из Сарајева, понекад из Мостара а понекад и из Загреба треба да се мало позабавимо одредницом међународни уговор те да се јасно види шта је у питању. Иако је од потписивања прошло много година није бескорисно да се неки подсете на то шта он представља.

Међународни уговор је акт који изражава сагласност воље два или више субјеката међународног права постигнуту у намери да се преузимањем изричитих правних обавеза регулишу питања од интереса за њихове међусобне односе. Појављују се у пракси под различитим називима као што су уговор, споразум, протокол, заједничка декларација, компромис, статут, меморандум, модус вивенди и многи други. Све ово говори о комплексонсти и осетљивости питања медјународног споразумевања.

Међународни уговори представљају, уз међународне обичаје, најстарије и најзначајније изворе међународног права. Њих не закључују само државе већ сви субјекти који су у датом тренутку активни на политичкој и уопште друштвеној сцени.

Иако све теоретске и практичне одреднице говоре о потреби поштовања међународних уговора од стране свих учесника ми на простору БиХ имамо ситуацију у којој само једна од страна (Република Српска) заиста поштује уговор у коме учествује, док  се политички представници у Сарајеву понашају у много случајева супротно од слова потписаног уговора а уз њих у негативном односу налазе се и преставници међународних организација које су задужене управо за помоћ при њјеговом провођењу.
 
 
 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су током дана извеле серију напада на циљеве на територији Украјине, укључујући Полтавску и Дњепропетровску област. На интернету су се појавили снимци уништења Су-27


Нове мере су усмерене на компаније у земљама попут Кине у покушају да „обесхрабре“ трговину са Москвом

Споменик "Крила слободе" Бошњаци су изградили на србској земљи на Жучи коју је од власника Срба откупила сарајевска општина Нови Град по мизерној цијени од четири КМ по метру...


Зараћене стране наводно нису успеле да постигну споразум о примирју и ослобађању талаца

Споразум са Пекингом има за циљ да консолидује водећу улогу Русије у истраживању свемира, саопштила је Москва


Украјински лидер је наводно узнемирен што је Пекинг одбио да учествује на његовој „мировној конференцији“ у Швајцарској


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА