BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Најтраженији послови у време кризе: Желите да радите...

Најтраженији послови у време кризе: Желите да радите...
05.09.2010. год.

Незапослени би да нађу посао у струци као лекари, економисти, фармацеути... али тржиште им нуди плетење жице, заваривање, ливење керамике, обраду метала и пољопривреду. У Србији више од 730.000 људи без посла

Сајмови запошљавања... Можда се некоме посрећи па нађе радно место за које је квалификован

Економска криза катастрофално је утицала и на тржиште рада, тако да је Србија 2009. годину завршила са више од 730.000 људи без посла! С друге стране, привреда и даље вапи за одређеним категоријама радника, али је мало оних који су спремни да занемаре своју струку и прихвате преквалификацију за неки други посао.

Према подацима Националне службе за запошљавање (НСЗ), незапослени би највише желели да се запосле у својој струци као ИТ стручњаци, инжењери електротехнике, економисти, графичари, инжењери грађевинарства, књиговође, офталмолози, гинеколози, пекари, посластичари, кувари и пица мајстори, месари, заштитари биља, фармацеути, козметичари, ветеринари, руковаоци грађевинском механизацијом, рачуновође, медицинске сестре-инструментаристи, лакирери и керамичари. С друге стране, послодавци им навише нуде занимања за које је потребна преквалификација: машинци, обрађивачи метала, монтажери делова за аутомобилску индустрију, заваривачи, радници за послове прераде и манипулације експлозивним материјама, радници за производњу премаза, плетачи жице, ливци керамике, радници у пољопривреди (види табелу).


Узми све што ти биро пружа

- У августу је на евиденцији незапослених било 724.270 особа, што је за 1,73 одсто мање у односу на претходни месец. У односу на октобар 2008, односно од почетка светске економске кризе, укупан број незапослених повећан је за свега 6.862 особе - кажу у прес служби НСЗ.

Али према подацима Републичког завода за статистику, стопа незапослености у априлу била је 3,6 одсто већа него у истом периоду лане, при чему је, у скоро идентичном проценту, смањена и стопа запослености. Ова стопа, која иначе представља проценат запослених у укупном броју становништва старијем од 15 година, у Србији износи тек 38,1 одсто!

Економисти упозоравају да практично сваког месеца у Србији десетак хиљада људи остаје без посла! Драгољуб Рајић, портпарол Уније послодаваца Србије, најављује још теже дане:

- У ситуацији кад је привреда изузетно неликвидна, презадужена код банака и преоптерећена наметима државе, свака прича о повећању запослености је илузорна.
* На основу праћења огласа објављених на сајту www.послови.инфостуд.com у периоду од августа прошле до августа ове године, доносимо табелу на основу које се може закључити за које послове влада највеће интересовање послодаваца, али и самих радника.

Све ово не сме да обесхрабри армију незапослених. Према речима Бреде Милић, генералног менаџера Студентске задруге „Булевар", која сарађује са више од 600 послодаваца широм Србије, најчешћа грешка коју праве је бирање посла.

- Ако сте егзистенцијално угрожени и ако вам је посао заиста потребан, не смете да седите код куће и чекате на посао који је адекватан вашем образовању. Прихватите било шта, а када већ једном уђете у круг запослених, могућности су знатно веће. Никада не знате кога ћете упознати или каква ће вам се комбинација отворити, а то је оно што вам се код куће ретко може догодити - каже наша саговорница.


Профил идеалног кандидата

Делује парадоксално, али стручност и знање обично нису пречица до посла. Према подацима НСЗ, незапослено је чак 42.711 људи са седмим степеном стручне спреме, док посао безуспешно тражи чак 40 доктора наука! То као да потврђују и речи Драгана Раденковића, дипломираног микробиолога, који већ седам година тражи посао у струци. У међувремену, каже, радио је све и свашта.

- Идеалан профил кандидата је да има што мање школе, а што више радног искуства - каже он за Пресс. - Послодавци воле да на посао стижеш раније, а да остајеш што дуже када је потребно. А потребно је скоро увек. Радна субота се подразумева, а није згорег ако желиш да радиш и недељом. На мобилни мораш да се јављаш у било које доба дана и ноћи, пристајеш на плату од 20.000, а још ако ти „гори под ногама", посао ти је сигуран.



  • Извор
  • PressOnline
  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА