Додик: Српска није геноцидна
БРАТУНАЦ, СРЕБРЕНИЦА - У Братунцу и Сребреници јуче је обележена 15. годишњица страдања Срба у Подрињу. Мада још не постоји прецизна документација и нису ажурирани спискови свих Срба који су страдали на простору БиХ, поуздани подаци су да је на ширем подручју средњег Бирча и Подриња убијено 3.282 Срба.
Само у нападу муслиманске војске на села Залазје, Биљаче, Сасе и Загони на Петровдан, 12. јула 1992. године, за један дан убијено је 69, а заробљено 30 српских војника и цивила од којих се 19 још воде као нестали.
У оквиру обележавања годишњице страдања подрињских Срба, парастос на братуначком војничком гробљу, а потом и литургију и парастос у храму Покорова пресвете Богородице у Сребреници, служио је епископ зворничко-тузлански Василије. Он је и овом приликом позвао на праштање, али и незаборав, истичући да „помирења не може бити без правде“.
– Многе мајке још плачу, а многе породице су потпуно нестале. Рат доноси зло и мржњу међу народом. Саосећамо и са онима који на други начин славе Бога и који су претрпели жртве - рекао је владика Василије, наглашавајући да сви злочинци треба да одговарају, ма ком народу припадали, а не да се само окривљује српски народ.
Након духовне академије у порти сребреничке цркве, на градском тргу у Братунцу говорили су премијер РС Милорад Додик, предсједник БО РС Пантелија Ћургуз и Брано Вучетић из Бјеловца код Братунца, коме је у једном дану убијена цела породица. Премијер Додик нагласио је како доласком жели да ода пошту пострадалим невиним људима са овог простора.
- Ово је доказ да је и у Републици Српској било мајки које су плакале и да те мајке, браћа, сестре имају право на то да на овај начин обележе страдање најмилијих и кажу да је у БиХ био рат у коме су сви страдали, да у том рату да није било било агресора, већ да су гинули људи који су бранили свој дом. Зато нас боли чињеница да они из света, који нам често говоре о правди, нису присутни или нису послали своје изасланике да нам покажу како поштују и жртве народа који је такође страдао. Не желимо да умањимо страдања других, али бих волео да је бар неко од међународних представника који је био 11. јула у Сребреници, и овде присутан. Хоћемо као сав цивилизован свет да се и наше жртве цене и поштују. Република Српска није геноцидна, она је отаџбина страдалих и она има право на свој живот. Не може се десити да РС буде укинута. Ако хоће да разговарају о Босни, онда морају бити свесни да има Босне само ако има и Републике Српске, рекао је премијер Додик.
Сећању на страдања Срба у Подрињу су, осим породица погинулих и око 2.000 грађана, присуствовали и представници Владе, Борачке организације, Савеза логораша, Организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила РС, представници странака и делегације општинских и борачких организација источног дела РС. Скупу у Братунцу није присуствовао нико од званичника Федерације БиХ и међународних представника.
- Извор
- blic.co.yu
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »