BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Часовник Спаске куле не касни

Часовник Спаске куле не касни
03.09.2010. год.

Спаска кула Московског Кремља - парадна, свечана, на улазу у Кремљ са Црвеног трга, главног трга земље, овог лета се преобразила. Изнад свода откривена је рестаурирана надвратна фреска Спаситеља, за чије постојање 80 година нико није знао. А ускоро ће московљани чути обновљене откуцаје чувеног кремаљског сата, који се налази на тој кули. Рад рестауратора звоника могу да оцене и учесници Међународног војно-музичког фестивала Спаска кула, који се отвара 4. септембра.
 

Краћи излет у историју. Часовник на Московском Кремљу појавио се почетком 15. века, тада је он био смештен у двору и одзвањао је само на цео сат. Али већ у 16. веку он се преселио на кулу. Направљен углавном од дрвета и отворен за све ветрове, часовник је страдао од кише, снега, пожара. У 17 веку, када су куле Московског Кремља биле надограђене и Спаска кула, на пример, достигла је висину од 60 метара, на њој је био монитран нови сатни механизам. Према сведочењу савременика, то је био чудесан градски говздени сат, чувен у читавом свету по звуку свог великог звона. Сат са звоном за Москвоски Кремљ купио је у Холандији цар-реформатор Петар Први. Ипак, без обзира на то што је број звона на кули у разна времена достизао 60, часновник је могао квалитетно да изведе само једноставне мелодије. А захтевали су од њега сложене, примећује управник Московског Кремља, генерал-потпоручник Сергеј Хлебњиков.


На пример, први управник Московског Кремља у совјетском периоду Маљков направио је тако да часовник свира Интернационалу. 90-их година била је обновљена Химна РФ. Али она није била, по мени, у потпуном складу са нотним материјалом, говори актуелни управник Кремља.
 

Управо из тог разлога била је донета одлука о прештимавању звона. А то није проста ствар. Особеност руских звона је у томе што је њихов спектар звучања врло широк. Звоно не издаје један звук одређене висине, већ мноштво звукова, па још са својеврсним призвуцима и дугим ефектом еха. У Европи је тај проблем решен једноставно, заменом звона за плоче кариљоне. За Русију са њеном традиционалном љубави према звонима то је неприхватљиво.
 

Звона кремљовског сата постављена су на последњем нивоу Спаске куле са разних њених страна. Зато звук који допире до људи који стоје на Црвеном тргу и звук иза зидина Кремља, на његовој територији, није исти. Прештимавањем механизма бавили су се стручњаци који сарађују са РПЦ, говори генерал-потпоручник Сергеј Хлебњиков.


Постоји Друштво црквених звонара, које је предложило да се обнови аутентични звук Химне РФ. Акустичари су снимили звук звона на Спаској кули. Схватили су који звуци, које ноте недостају, шта је потребно да се излије поново. Тиме се позабавило предузеће у Јарославској области у граду Тутави, које лије звона пре свега за цркву. Како би се постигао препознатљив звук, посао мора да буде изведен врло квалитетно. Треба радити све промишљено, достојно, за дуги низ година - с поштовањем не само за саму кулу, већ и људе који јој долазе.
 

Обновљена варијанта Химне Русије која се чује са Спаске куле четири пута дневно - у поноћ и даље на сваких 6 сати, већ је готова. Можете је оценити одмах, чувши део генералне пробе.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА