BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Душа Хашке конференције

Душа Хашке конференције
28.08.2010. год.

Фјодора Мартенса  су савременици називали душом две међународне Хашке конференције, на којима је Русија почетком 20. века предложила свим владама у свету да смање наоружање. Управо на иницијативу руског дипломате Мартенса у Хагу је био успостављен Међународни суд који постоји све до сада. Јуче се напунила  165. годишњица рођења  тог истакнутог дипломате.
 

Без обзира на то, што су  Хашки конгреси мира, сазвани на иницијативу  Руског Императора Николаја Другог били одржани пре више од 100 година, они нису престали да буду актуелни, тврди шеф катедре Међународног права руске Дипломатске  Академије, доктор првних наука  Александар Коваљов.
 

 Европским владама и шефовима држава је  била предложена идеја: путем међународног разматрања наћи активно средство за осигурање мира и престанак развоја наоружања. Русију су заступала три припадника МИП-а, међу њима и будући министар иностраних послова Русије Фјодор Фјодоович Мартенс. Није све у раду Конгреса било лако. Постојала је конфронтација међу државама, зато није успело све оно, што је било планирано. Без обзира на те тешкоће, захваљујући  ставу Мартенса, Конгрес је усвојио низ важних међународних докумената - Конвенцију о мировном решавању међународних спорова, о законима и обичајима рата на копну, као и декларацију, која је забрањивала примену отровних метака, гасова, бацање експлозива са аеростата. Посебно се истиче декларација о забрани нехуманих врста оружја. Шта више, руска делегација је предложила Хашкој  конференцији нови оригинални начин решења спорова међу државама. Мартенс је предложио  формирање Међународне иследне комисије.
 

Многа правила вођења рата, потврђена од стране Хашких конференција, важе и данас. Она су постала основа правних норми, које регламентирају примену војне силе у међународним конфликтима. Вероватно ће она бити актуелна док ратови не буду искључени из живота људске заједнице, - сматра Александар Коваљов.
 

У част Фјодора Мартенса се у Русији сваке године одржава конкурс из међународног хуманитарног права. На њему се тимови из универзитета различитих земаља налазе у ситуацији измишљених конфликата. То је игра у којој будући правници и дипломатии иступају час као представници Црвеног Крста, који воде преговоре с неком војном хунтом, час као правни саветници влада, у чијим се земљама води оружана борба. Конкурс је интересантан не само због тога што се  ту контролише знање, већ он помаже студентима да стваралачки освесте сухе норме права, као што је то савршено знао истакнути руски правник и дипломата Фјодор Мартенс.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.


Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА