BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Бијеле руже за помен жртвама

 Бијеле руже за помен жртвама
21.08.2010. год.
КНЕЖЕВО - Бацањем бијелих ружа у провалију на Корићанским стијенама на Влашићу јуче је обиљежена 18. годишњица смрти више од 200 приједорских цивила, који су трагично страдали на том мјесту 21. августа 1992. године.
 
Тог дана су чланови Интервентног вода ЦЈБ Приједор издвојили из конвоја и погубили, колико се претпоставља, између 200 и 250 цивила.

Као и претходних, и ове године мјесто страдања су посјетили бројни чланови породица жртава, који су читањем имена страдалих и бацањем ружа обиљежили годишњицу смрти њихових најмилијих.

Организатори овогодишњег, деветог по реду, окупљања су Удружење Приједорчанки "Извор", Удружење логораша '92, Удружење логораша Козарац и Организација породица погинулих и несталих особа "Врбања" Котор Варош, Травник.

Присутни су овим путем још једном изразили незадовољство због спорог проналаска свих несталих жртава и отезања процесуирања свих одговорних за њихову смрт.
"Нама је необјашњиво да су чланови Федералне комисије овдје 2003. године вршили ексхумацију, а да је само 200 метара од тог мјеста било још тијела која су лежала неоткривена пуних шест година. Такође, имамо тврдњу једног од свједока на суђењу да је минирано и затрпано подручје са тијелима, а ми и даље чекамо да неко дође и да провјери ту тврдњу", рекао је Един Рамуљић, члан Удружења Приједорчанки "Извор", једног од организатора скупа.

Сабахудин Гарибовић, један од оних који су успјели да преживе тог дана, присјећао се тог догађаја.

"Потрпали су нас у аутобусе и кренули смо овамо на слободну територију. Неколико километара прије овог мјеста, конвој се зауставио, ушли су аутобусе и рекли су да изађемо напоље, јер идемо на размјену. У једном дјелићу секунде сам одлучио да нећу изаћи, јер нигдје нисам видио да је спремна размјена. Осим мене, у аутобусу су остала још четири здрава мушкарца и један на носилима који је рањен. Након тога, аутобус је попуњен женама и дјецом и наставили смо даље, и тако избјегли окрутну судбину", испричао је Гарибовић.
Мухарем Мурселовић, посланик у Народној скупштини РС, тврди да представници извршне и законодавне власти у РС треба да учине све да буде расвијетљена истина о дешавањима на Корићанским стијенама, као и на свим другим мјестима гдје је почињен злочин.

"Ово је један класичан злочин и од када је учињен, као да сви желе да забораве шта се догодило. Власт не чини ништа да открије починиоце и да расвијетли шта се све догађало овдје. Ако представници власти желе да скину мрљу са себе, нека покажу прстом ко је одговоран за све ово, јер су упротивном и они саучесници овога злочина", рекао је Мурселовић.

Породице настрадалих су још једном изразиле незадовољство што на мјесту страдања још није постављено спомен-обиљежје, иако су више пута апеловале да оно буде постављено.

Због тога су и јуче, као и претходних година, симболично открили спомен-плочу на мјесту страдања, а након тога је вратили поново у Приједор.

"Према посљедњим информацијама које имамо, 181 лице за које знамо је убијено на овом мјесту и њихова смо имена данас прочитали, а са правом постоје индиције да се у провалији налази још тијела која до сада нису пронађена", рекао је Судбин Мусић, члан Удружења логораша Приједор.

Дамир Бећиревић, изасланик члана Предсједништва БиХ Жељка Комшића, током церемоније је положио вијенац у помен страдалим, а исто су учинили и представници Удружења ратних и војних инвалида Приједор.
Оптужени

До сада је укупно 14 приједорских полицајаца оптужено за тај злочин, четворица са признала кривицу и осуђена су, а против десеторице се још води поступак на Суду БиХ.
Пресуда је већ изречена Дамиру Иванковићу, који је осуђен на 14 година затвора. Иванковић је осуђен на основу споразума о признању кривице.

За судјеловање у стријељању мушкараца на Корићанским стијенама пред Судом БиХ кривицу су, осим Иванковића, признали и Гордан Ђурић, који је осуђен на осам, Љубиша Четић, осуђен на 13 година, те Дарко Мрђа, којег је Хашки трибунал 2004. године осудио на 17 година затвора.

Пред Судом БиХ у току је суђење још деветорици бивших приједорских полицајаца, као и некадашњем стражару логора "Трнопоље", а који су оптужени за учешће у том злочину.
Дванаест Приједорчана је преживјело стријељање и пад у провалију, а тијела већине још нису пронађена. На овом мјесту су, осим Приједорчана, идентификоване и двије жртве из Котор Вароша.

12 особа је преживјело масакр на Влашићу
14 приједорских полицајаца оптужено за тај злочин
9 бивших полицајаца из Приједора пред Судом БиХ


Осуђени

Дарко Мрђа 17 година затвора
Дамир Иванковић 14 година затвора
Љубиша Четић 13 година затвора
Гордан Ђурић 8 година затвора


  • Извор
  • Независне
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА