Свечаност преображења душа
Свечаношћу преображења душа назива РПЦ празник Преображења Господњег. Традиционално православни га обележавају 19. августа, и он се сматра једним од 12 главних и најпоштованијих у црквеној веронауци.
Према сва четири Јеванђеља, још за свог земаљског живота Исус Христос се заједно са ученицима Петром, Јаковом и Јованом попео на гору Тавор, која се налази на Северу савременог Израела, како би се молио. Изненада се богочовек преобразио и његово лице је засијало, а одећа је постала снежнобела као светлост. У том Пеображењу Исус Христос је открио свету своју божанску природу, тврди представник РПЦ, свештеник Георгиј Рошчин.
Празник Преображења позива све вернике да преобразе своје душе и своја срца, узносећи душу ка гори Тавор. Захваљујући том библијском догађају сви верници на тај дан треба да се замисле о томе у каквом стању се налази наше срце. Да ли је оно са богом или га само тражи. Верници такође треба да покушају да одмере своја осећања, своју вољу,своје биће према мислима о божанском, о томе шта јесте духовни живот.
Веома је занимљива и историја успостављања овог празника. Прво свечаност није била тако масовна, као данас, и празник се обележавао само у Палестини. Тек од 15. века ова свечаност је постала један од главних хришћаснких празника. Између осталог, сећање на Преображење Господње је пре симболичан догађај, а не историјски. Јер само пеображење људске природе Христа у Божанску према Јеванђељу десило се 40 дана пре Ускрса, тачније отприлике у марту-априлу према савременом календару. Ипак зна се да у то време код хришћана започиње строги предускршњи пост, а зато је у средњем веку било решено да се прослава одложи за август. И овде су се хришћанске цркве разишле у датуму празника. У савременом католицизму празник Преображења се обележава 6. августа, ако тај датум пада у недељу, или у прву недељу после тог датума. У православљу Преображење има фиксиран датум - 19. август по грегоријанском календару.
Од давнина у Русији Преображење су звали у народу још и Јабучни Спас јер у то време стизале су јабуке. Ове године у Москви одавно су већ обрани нови плодови, али на чуђење многих, јабуке су процветале други пут. Научници и скептици повезују ову природну аномалију са превише врућим и сунчаним летом. За вернике поновно цветање јабука на Преображење се тумачи као посебан божји знак.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »