Лењост - порок или болест
Лик руске народне бајке Јемеља, који није силазио са пећи, чак се и возио на њој, био је једноставно болестан. До таквог закључка можемо доћи ако се сагласимо са британским лекарима Краљевског медицинског колеџа. Они тврде да лењост није порок, већ болест коју треба лечити.
Ако лењивац Јемеља у бајци изгледа као домишљат дечко, у целини руски фолклор не подстиче лењост. Најлепше о томе говоре пословице - Лењивац не вреди ни гроба. Ако хоћеш да једеш колаче, не излежавај се на пећи. Рад човека храни, а лењост квари. Ко много лежи, тога и бок боли. У традиционалној руској слици света, несумњиво, лењ човек не заслужује поштовање и пориче се. Такви људи, сматра народна мудрост, не постижу успех у животу, материјално благостање, често пате од дебљине и разних болести. Ипак да ли само специфичне црте карактера терају човека да се мало креће, много лежи, не радећи ништа и осећајући своју слабост и умор? Слични симптоми могу да сведоче о болести која се зове депресија.
Депресија је растројство емоционалне сфере, при којем се види одсуство жеље за кретањем, живљењем, бављењем неком делатношћу. Човек не жели ништа да ради. Видимо како се пресецају ова два појма - лењост и депресија. И лењост и депресија су одсуство жеље. Зато се приликом депресије често примећује одсуство жеље или лењост. Али лењост је шири појам, у који улази и нежеља човека да се бави неким одређеним послом. За тај посао у датом тренутку нема жеље или снаге.
Прилично честа последица лењости је гојазност. Њу, сматрају британски стручњаци, треба лечити не дијетама, већ неким другим начинима, спасавајући човека од лењости. Штета што лекари са магловитог Албиона за сада не знају какви су то начини. По њиховим речима, данас не постоји јединствени прорађен метод који омогућава да се боримо против лењости и непокретног начина живота.
Гојазност је често последица недостатка кретања, зато за достизање витке линије човек мора да се оптерети физички, подсећа главни лекар Института исхране РАМН Зајнудин Зајнудинов.
Наше препоруке су општемедицинске. То је од пола сата до два сада минималног физичког оптерећења као што је шетња. То може да буде било шта, ко шта може. Неко трчи, неко вози бицикл, неко плива. Свако бира сам за себе.
Рецепт лечења класичног руског лењивца Обломова, јунака истоименог романа 19. века, који је стално лежао на дивану, предложио је његов друг из детињства. Он му је саветовао да рано усаје, да ради гимнастику, да се умива хладном водом како би се расанио, мање да једе, да више борави међу људима и да нађе себи занимацију. Могуће да су ови једноставни савети актуелни до данас. Тешко да се може смислити таблета против лењости. Мада, ако се повеже лењост и депресија, онда у посебно тешким случајевима, вероватно, неће шкодити ни лекови. Најважније је постићи прави баланс, делатности и одмора. Тим пре што је сама природа предвидела све: гладна звер тражи храну, креће се, а сита спава мирно. Ако се примени на човека, тај принцип делује као у пословици - Мешај рад са нерадом, и проживећеш весело свој век.
- Извор
- Глас Русије, фото: laffy4k/flickr.com/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »