Тадић: Српска нема потребу за уставним промјенама у БиХ
Огњен Тадић, кандидат за предсједника Републике Српске /РС/ из опозиционе коалиције "Заједно за Српску", поручио је да Српска нема потребу за уставним промјенама у БиХ.
Он је у интервјуу Срни навео да улогу предсједника Српске види у заступању интереса грађана, те да се није кандидовао да би био нечија марионета или формални предсједник, који ће се појавити два-три пута годишње.
"Очекујем да грађани разумију да су избори `дан Д` за све нас, један од преломних тренутака у историји РС и свих њених грађана, и да је ово тачка са које можемо кренути још дубље у деградацију институција Српске и деградацију њеног економског и правног система, или искористити прилику и направити заокрет који ће нас полако почети извачити са пута према дну, којим, нажалост, идемо", рекао је Тадић.
Он је позвао грађане да изађу на предстојеће изборе у што већем броју, "јер се ради о преломном тренутку који одлучује о даљем путу Српске ка дну или изласку из те ситуације".
Тадић сматра да ни један глас, као оруђе промјене, не смије остати пасиван и напомиње да грађани требају да се приликом гласања "осврну на протекле четири године и процјене да ли су задовољни својим животима и да ли је за тај протекли период постављен темељ за бољу будућности или се продужио тунел у којем се налазимо".
Он очекује да грађани Српске на изборима "искажу грађанску храброст и да уложе глас за промјене, а против политике непотизма, криминала, начина на који се распродаје државна имовина и интерес, обавља приватизација, пере новац, те против смањивања плата и пензија".
"Оно чему се морамо посветити је побољшање економског и социјалног статуса грађана, а колико је у нашој моћи, и читавог окружења. То је приоритетан циљ, а наше је, да уз подршку грађана нашем програму прије избора, и сталну сарадњу са њима након избора, пронађемо најбољи начин и политички оквир за остваривање тог циља", рекао је Тадић.
Он је друштвено-економску ситуацију оцијенио као крајње озбиљну, поткрепљујући то "падом инвестиција за 25 одсто, жељом све већег броја људи, поготово младих, да напусте ове просторе, као и податком УНХЦР-а према којем у БиХ 170 000 дјеце живе испод границе сиромаштва".
Тадић је одлучност Коалиције "Заједно за Српску" за успостављање сигурније и извјесније економске, социјалне и политичке будућности грађана и оцијенио да је "много времена утрошено на заваравање грађана причама о удруживању, раздруживању, конфедерацији, федерацији у којима је занемрен положај грађанина као човјека и појединца".
Одговарајући на питање да ли би се као предсједник Српске мијешао у рад Владе, Тадић је навео да се у функционисању садашње владе много тога може ставити под знак питања и да су многобројне ситуације у којима би морао да реагује као предсједник РС и заступник интереса грађана.
Према његовим ријечима, апсолутно је примарно да Влада ради у интересу грађана, а не премијера, министара и њима блиских кругова.
"Поступуци ове владе нису транспарентни и нису друштвено праведни, и као такви, нису добар примјер за рад ни једне будуће владе. Створио се узак круг људи који од тих поступка имају изразиту финансијску корист, и све шири круг грађана преко чијих леђа се остварују интереси овог уског круга", оцијенио је Тадић.
Тадић је рекао да сама контрукција питања да се предсједник РС мијеша у рад Владе "у старту показује нездраву политику и мишљење које се намеће од актуелне владајуће политичке опције, према којем те двије институције могу функционисати једино уколико њени представници долазе из исте опције, и да је то сарадња, а да су све остале могућности - `мијешање`".
Одговарајући на питање како види положај Српске и БиХ у региону након савјетодавног мишљења Међународног суда правде о Косову и Метохији, Тадић је одговорио " да би се нешто озбиљније о томе могло говорити да је неко други на власти, а не Милорад Додик", који се, како је навео, "поново удвара Американцима".
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »